2012. január 5. 15:26, Csütörtök
Egy amerikai felmérés szerint a fájlcserélő rendszereket használó internetezők 15 százaléka rejti el identitását a világhálón. A titkosítást nyújtó szolgáltatók idén a felhasználók számának emelkedésére számítanak.
Az American Assembly múlt hónapban közölt kutatást az amerikai internetezők fájlcserélő szokásairól. A mintegy 2300 telefoninterjú lebonyolításával végzett felmérés szerint a szórakoztató tartalmak barátokkal, családtagokkal történő megosztása meglehetősen általános szokás a tengerentúlon, és fájlcserélő szoftvereket is sokan használnak. Az eredmények szerint a válaszadók 13 százaléka ismerte be, hogy használja az olyan rendszereket, mint a BitTorrent.
Különösen érdekes az, hogy ezek közül hányan titkosítják IP-címüket, azaz hányan gondoskodnak arról, hogy jogsértésük ne legyen tetten érhető. A jelentés szerint a lakosság 5 százaléka használ valamilyen titkosító protokollt, amely arány a fájlcserélők körében eléri a 15 százalékot. További elemzés eredményeként kiderült, anonimitásukra leginkább a fiatal, 18 és 24 év közötti kalózok figyelnek (25%), míg a 44 év felettiek már alig tesznek érte (5%).
A cikk szerint a titkosítást nyújtó szolgáltatók előfizetői száma az elmúlt évben jelentősen megugrott. A legismertebb, BitTorrent forgalmat titkosító szolgáltató, a BTGuard 2011-ben például megkétszerezte forgalmát, és csak decemberben 25 százalékos forgalomnövekedést produkált. A BTGuard szerint elsősorban az aktuálisan tárgyalt szabályozási terveknek köszönhető ez a változás.
Az amerikai törvényhozás előtt jelenleg három kalózkodás elleni törvénytervezet is napirenden van, amelyek eltérő módszerekkel ugyan, de egyaránt a szerzői jogi jogsértések visszaszorítását remélik elérni. Tekintettel arra, hogy ezen törvénytervezetek elfogadásáról vagy elutasításáról az év során dönthetnek a képviselők, a titkosítást nyújtó szolgáltatók szerint valószínű a további forgalomnövekedés.