A ByteDance inkább bezárja a TikTokot, minthogy eladja

A ByteDance inkább bezárja a TikTokot, minthogy eladja

2024. április 26. 11:45, Péntek
Ha a ByteDance minden jogi lehetőséget kimerít a platform amerikai alkalmazásboltokból való kitiltását célzó jogszabályok elleni küzdelemben, akkor a TikTok kínai tulajdonosa inkább leállítja az alkalmazást, minthogy eladja. A TikTok működéséhez szükséges algoritmusok a ByteDance általános működése központi elemének számítanak, ami az algoritmusokkal rendelkező alkalmazás eladását igen valószínűtlenné tenné. A TikTok a ByteDance teljes bevételének és napi aktív felhasználóinak kis részét teszi ki, így az anyavállalat legrosszabb esetben is inkább leállíttatná az alkalmazást az Egyesült Államokban, minthogy eladja azt egy potenciális amerikai vevőnek. A leállásnak korlátozott hatása lenne a ByteDance üzletmenetére, miközben a vállalatnak nem kellene feladnia az alapvető algoritmusát.

A cég csütörtökön késő este a tulajdonában lévő Toutiao médiaplatformon közzétett nyilatkozatában közölte, hogy nem tervezi a TikTok eladását, válaszul a The Information cikkére, amely szerint a ByteDance forgatókönyveket vizsgál a TikTok amerikai üzletágának eladására a TikTok felhasználóknak videókat ajánló algoritmus nélkül. A TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew azt mondta, hogy a közösségi médiavállalat arra számít, hogy megnyeri a Joe Biden elnök által aláírt törvényt blokkoló jogi eljárást, amely betiltaná a 170 millió amerikai által használt népszerű rövid videós alkalmazást.

Az amerikai szenátus által elsöprő többséggel elfogadott törvényjavaslatának hátterében az amerikai törvényhozók körében széles körében elterjedt aggodalom áll, miszerint Kína hozzáférhet az amerikaiak adataihoz vagy megfigyelésre használhatja az alkalmazást. Biden elnök aláírása január 19-i határidőt szab az eladásra - egy nappal a mandátumának lejárta előtt -, de a határidőt három hónappal meghosszabbíthatja, ha úgy ítéli meg, hogy a magántulajdonban lévő ByteDance előrelépést tesz. A ByteDance nem hozza nyilvánosságra pénzügyi teljesítményét vagy bármelyik egységének pénzügyi adatait. A vállalat továbbra is Kínában keresi a legtöbb pénzt, főként más alkalmazásaiból, például a Douyinből, a TikTok kínai megfelelőjéből. Az Egyesült Államok a TikTok teljes bevételének mintegy 25%-át tette ki tavaly.


Befektetési bankárok szerint nehéz megbecsülni, hogy a TikTok mennyit ér a hasonló versenytársakkal, a Facebookkal és a Snappal szemben, mivel a TikTok pénzügyi adatai nem nyilvánosak és nem is könnyen hozzáférhetőek. A teljes csoport, azaz a ByteDance 2023-as bevételei a 2022-es 80 milliárd dollárról 2023-ra közel 120 milliárd dollárra emelkedtek. A TikTok napi aktív felhasználói az Egyesült Államokban csak mintegy 5%-át teszik ki a ByteDance napi nézőinek világszerte. A TikTok ugyanazokat az alapvető algoritmusokat használja, mint a ByteDance hazai alkalmazásai, például a Douyin rövid videós platform. Algoritmusait jobbnak tartják, mint a riválisokét, például a Tencent és a Xiaohongshu kódját. A TikTokot algoritmusaival együtt lehetetlen lenne elidegeníteni, mivel szellemi tulajdonjogi licence a ByteDance neve alatt van bejegyezve Kínában, és így nehéz lenne leválasztani őket az anyavállalatról. Ráadásul az algoritmusok leválasztása a TikTok amerikai eszközeiről rendkívül bonyolult eljárás lenne, és a ByteDance nem valószínű, hogy fontolóra venné ezt a lehetőséget. A ByteDance abba sem egyezne bele, hogy egyik legértékesebb eszközét - a "titkos forrását" - eladja.

A Trump-kormányzat 2020-ban be akarta tiltani a TikTokot és a kínai tulajdonú WeChatet, de a bíróságok megakadályozták ebben. A rövid formátumú videóalkalmazás azóta részleges és megkísérelt betiltásokkal szembesült az Egyesült Államokban és más országokban. Kína egy tavaly márciusi amerikai kongresszusi meghallgatáson jelezte, hogy valószínűleg elutasítaná a TikTok alkalmazás kényszerű kivonását. "Kína határozottan ellenezni fogja a TikTok kényszerített eladását" - mondta a kereskedelmi minisztérium szóvivője egy pekingi sajtótájékoztatón 2023. március végén. "A TikTok eladása vagy elidegenítése technológiaexporttal jár, és a kínai törvényeknek és rendeleteknek megfelelően adminisztratív engedélyezési eljárásokon kell keresztülmennie".

Kína 2020-ban mutatta be az exportellenőrzési törvényt, és a végleges szövegben kibővítette az "ellenőrzött termékek" meghatározását a korábbi tervezetekhez képest. Az állami média szerint a módosítás biztosítja, hogy az algoritmusok, forráskódok és hasonló adatok exportja engedélyezési eljárás alá kerüljön. Az algoritmusokat leszámítva a TikTok fő eszközei közé tartoznak a felhasználói adatok, valamint a terméküzemeltetés és -menedzsment. A ByteDance nehezen tud majd vevőket szerezni a TikTok amerikai eszközeire az algoritmusok híján, de Steven Mnuchin volt amerikai pénzügyminiszter érdeklődését fejezte ki egy befektetői csoport összeállítása iránt, amely megpróbálná megvásárolni a TikTokot. A ByteDance-t - amely mögött többek között a Sequoia Capital, a Susquehanna International Group, a KKR & Co és a General Atlantic áll - 268 milliárd dollárra értékelték decemberben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások