2024. május 21. 10:15, Kedd
Scarlett Johansson közölte, hogy Sam Altman, a cég vezérigazgatója felhívta az ügynökét, és megkérte, hogy fontolja meg a hangja licencelését egy virtuális asszisztens számára. Ez volt a második ilyen kérésük az elmúlt egy évben - mondta Johannson, hozzátéve, hogy a válasz mindkét alkalommal nemleges volt. Johansson szerint az elutasítások ellenére az OpenAI olyan hangot használ, amely „kísértetiesen hasonlít az enyémhez”. Felbérelt egy ügyvédet, és felszólította az OpenAI-t, hogy ne használja tovább az általuk „Sky”-nak nevezett hangot.
Az OpenAI
felfüggesztette a hang használatát. A vállalat a blogbejegyzésben azt írja, hogy az MI hangok nem utánozhatják szándékosan egy híresség jellegzetes hangját, és hogy "Sky hangja nem Scarlett Johansson utánzata, hanem egy másik profi színésznőé, aki a saját természetes beszédhangját használja”. Johansson számára az epizód az életet utánzó művészet szürreális esete: 2013-ban ő adta a hangját egy mesterséges intelligencia rendszernek Spike Jonze "
A nő (Her)” című filmjében. A film egy magányos, introvertált ember történetét mesélte el, akit elcsábít egy Samantha nevű virtuális asszisztens, tragikus kommentárként a technológia lehetséges buktatóiról, ahogy az egyre valósághűbbé válik.
A múlt héten Altman az X-en
közzétett posztjában egyetlen szóval, a „her” szóval utalt az OpenAI virtuális asszisztense és a film közötti hasonlóságra. Az OpenAI közölte, hogy adatvédelmi okokból nem oszthatja meg a hangért felelős szakemberei nevét. Azt mondta, hogy nem azonosított rendezőkkel és producerekkel dolgozott együtt, hogy öt hangot fejlesszenek ki a terméke számára: Breeze, Cove, Ember, Juniper és Sky. A hangokat tavaly nyáron vették fel San Franciscóban. Altman leszögezte, hogy "a Sky hangja nem Scarlett Johanssoné, és soha nem is volt szándék hasonlítani az övére”. "A Sky hangja mögötti szinkronszínészt még azelőtt castingoltuk, mielőtt bármilyen kapcsolatfelvétel történt volna Johansson kisasszonnyal. Johansson asszony iránti tiszteletből szüneteltettük Sky hangjának használatát a termékeinkben. Sajnáljuk Johansson asszonyt, hogy nem kommunikáltunk jobban”.
Johansson elmondása szerint szeptemberben kereste meg először Altman azzal, hogy adja a hangját az OpenAI jövőbeli asszisztensének. "Azt mondta nekem, hogy úgy érzi, azáltal, hogy én adom a hangomat a rendszernek, áthidalhatom a technológiai cégek és a kreatívok közötti szakadékot, és segíthetek a fogyasztóknak, hogy jól érezzék magukat az embereket és az MI-t érintő szeizmikus változással kapcsolatban” - írta nyilatkozatában. „Azt mondta, úgy érzi, hogy a hangom megnyugtató lesz az emberek számára.”
Az OpenAI a múlt héten mutatta be ezt az asszisztenst egy termékrendezvényen San Franciscóban. Mark Chen, a vállalat egyik kutatási vezetője az eseményen
bemutatta, hogy az OpenAI hogyan kombinálta a ChatGPT beszélgetési képességeit az Apple Sirihez hasonló hangalapú asszisztens hangjával. Az OpenAI asszisztense egyszerre tudott zsonglőrködni a hanggal, a képpel és a videóval, így képes volt megválaszolni egy írott matematikai kérdést és válaszolni a kérdésekre. Johansson elmondta, hogy barátaitól, családtagjaitól és a nyilvánosságtól hallotta, hogy a Chennel beszélő hang pont úgy hangzott, mint az övé. Alissa Wilkinson, a The Times filmkritikusa azt írta, hogy az asszisztens hangja „egy kicsit Johansson tiszta, mély hangszínéből és egy csipetnyi énekhangból” árulkodott. Az eseményt követő interjúban Mira Murati, az OpenAI technológiai vezetője elmondta, hogy a Johansson hangjával való hasonlóság véletlenszerű volt, és a hangot nem úgy tervezték, hogy úgy szóljon, mint a színésznő.
A színésznő a legutóbbi prominens személy, aki azzal vádolja az OpenAI-t, hogy
engedély nélkül használja fel kreatív munkáit. Az elmúlt évben az OpenAI-t szerzői jogok megsértése miatt
beperelték szerzők, színészek és újságok, köztük az Authors Guild of America és a The New York Times.