A Hubble ûrtávcsõ által a világegyetem legnagyobb mélységeirõl készült képet tanulmányozó tudósok egy igen zavarba ejtõ kérdéssel találták szembe magukat: hová tûntek a csillagok?
A Bush elnök tervei hatására átszervezõdõ NASA kénytelen törölni a Hubble szervizmunkálatait, így az ûrteleszkóp fokozatosan le fog épülni, végül pedig használhatatlanná válik.
A Jupiterrõl és holdjairól készített ámulatba ejtõ felvételek és nyolcévnyi felfedezõ munka után szeptember 21-én a NASA Galileo ûrszondája az óriásbolygó atmoszférájában befejezi pályafutását.
A terv lehetõvé tenné, hogy a Hubble átfedje a James Webb Ûrteleszkópot, melynek felbocsátását 2011-ben tervezik. Az eredeti tervek szerint a Hubble jövõre fejezte volna be munkáját, majd 2010-ben tért volna vissza a Földre egy ûrsikló fedélzetén.
A NASA Exploration Team (NEXT), melyet a NASA 3 évvel ezelõtt hozott létre, hogy álmodja meg az ûrkutatás jövõjét, megosztotta elképzeléseit az ûrrepülés szakértõivel a houstoni Ûr Világkongresszuson.
A NASA kedden bejelentette, a TRW-t választotta az évtized végén a Hubble-t felváltandó következõ generációs ûrteleszkóp megépítésére. Az új eszköz az Apollo-korszak NASA igazgatója után James Webb Ûrteleszkóp (JWST) nevet viseli, melyre a NASA 825 millió dollárt fordít. A Hubble 2010-ben tér vissza a Földre egy ûrsikló segítségével, míg a JWST ugyan ebben az évben indul útjára. A két ûrteleszkóp gyökeresen különbözik egymástól, az új eszköz tervezését és elhelyezését olyan tudományos igények vezérlik, melyek az univerzum eredetét és más bolygórendszereket keresnek. Megjelenésében hasonlatosak lesznek, a JWST fõtükre azonban két és félszerese lesz a Hubble-ének, ami 400-szor halványabb objektumok felderítésére is képessé teszi. Míg a Hubble a hullámhosszok széles skáláját figyelte, a JWST-t az infravörös tartományra optimalizálják.
Egy 1962. november 21-én készült hangfelvételt a nyilvánosság elé tártak, miszerint a NASA nem értett egyet John F. Kennedy elnökkel az akkori idõszak elsõ számú célkitûzésében, azaz a Szovjetunió megelõzésében az ûrkutatás terén az elsõ ember Holdra juttatásával.