nem kötekedés, de szerintem a nap nemigazán jóh:/ olyan mintha egy körberajzolt szentjánosbogár lenne ami világít. am a nap a "körvonaláig" mert ugye igazából nincs ilyen, csak ugye te úgy rajzolta teljesen egyszínû, lehetõleg majdnem fehér, de azért sárgás picit, és utánna kezd el sárgásodni a fénye és aztán elhalványul. így télleg olyan a nap körvonala mintha vmi bejelölés lenne h ott van egy sárga folt! am télleg sztem ps és sima rajz nagyon ritkán illik össze:/ a csaj az jó lett, csak talán kicsit túl sötét ldalt az arca.
nemrossz, csak szerintem a nap nem illik oda. vagyis photoshoppal nem. ha ilyet akarsz rajzolni sztem tónusosabb papírt használj, és akkor arra használhatsz fehéret, így elkerülhetõ a photoshop és mégis jól megrajzolható a nap világossága.
Sziasztok,
Eddig csak olvasgattam a topikot, de gondoltam aktivizálom magam. Kb fél éve álltam neki rajzolni, méghozzá portrékat/emberekkel (arcokkal) kapcsolatosakat. Tudom, hogy nem ezzel kéne kezdeni, de más annyira nem köt le, hogy lusta vagyok pl egy tárgyat neki állni lerajzolni...
Itt van egy rajzom (a nap színét/világítás effektet természetesen Photoshopban csináltam:)).
A neten nézegess mûvészellátókat, van ahol egész olcsó a házhozszállítás (ha nem 2 db ceruzát rendelsz, mert azzal nem biztos hogy kijön a FedEx..:DD ), így rendelhetsz otthonról is.
oksoks kösz. am sajna a város egyetlen mûvészellátójában csakis derwentet adnak. telejsen derwentbuzi az egész bolt, más terméket ceruzából szinte nem is kapni:S
hát jóh azt én is vágom h hegyez közbe, hülye azé nemvok>.<, csak úgyértettem, h az övé nem morzsolódik szét azonnal amíg húz egy vonalat ahegyes ceruzával hanem tart vmeddig. de most elõástam jó mélyrõl egy derwent medium szénceruzát, ezzel majd megpróbálok rajzolni, csak az a gáz h elég lehasznált.van kb 8cm szal étdekes lesz. nah m1 majd vesek egy újat.
"az övé pedig mindig hegyes"
Elárulom, hogy nem ugyanazzal a ceruzával rajzolja végig az egész képet, hanem van neki ilyenbõl 8 db elõre hegyezett mellette, vagy hegyez közben.
:)
jah értem de sajna akkor is számít h azért milyen ceruzát hazánl mert nálam a derwent nem jön be. széncerutzával rajzol a csávó, de én derwenttel nem tudom produkálni ezt a sötétréget, és folyton eltörik ha hegyesre hegyzem.az övé pedig mindig elég hegyes de nem törik el sose és elég erõsen rá tudja nyomni a kihegyzett szénceruzát ahhoz h jó stötét legyen. szívesen gyakorolnám a szénceruzával a portrékészítést, de nem tudom mert nincs meg hozzá a ceruza:S:S nah m1 írtam e-mailt majd remélem megírja...azért kösz, de ha bárki más esetleg felismeri akk írja le pls! ty
Megnéztem, kezdésnek jó lehet ez az Alder, ennél olcsóbbat találni szinte kizárt.
Utánaolvastam, jók a visszajelzések róla.
Késõbb azért én továbblépnék.. :)
lehet h igazad van én nem igazán szoktam airbrushozni, csak még régebben érdekelt a dolog, és akkor utánajártam pár dolognak, de hát te biztos jobban tudod...
am egy kérdés: vki meg tudná mondani h milyen szénceruzát használ a csávó ezen a videón?? mert nem tudok rájönni. kipróbáltam már a derwent szénceruzákat, de azok annyira porladnak amikor papírra viszem õket, nagyon nehéz kezelni, és a megfelelõ sötétséget sem tudom ezzel elérni. a videóban nem látszik h nagyon porladna a ceruza, és könnyedén elérhetõ a megfelelõ feketeség. ha vki tudná a ceruza márkáját a videóból írja le pls mert nem tom h milyen ez a szénceruza. video
nem kötekedésképpen de:
10 ezer ft-os retuspisztoly nem "középkategória", ezt felejtsük már el..
A 251-es Hansa az alapkategória zászlóshajója volt 8 évvel ezelõtt 22 ezer ft..
Kompresszor: 2,5 bar-t tudja legalább!! Az alatt csak fröcskölni fog.
Festék: ha hosszútávon szeretnéd megõrizni a szórópisztoly épségét, és nem akarsz rézdüznit cserélni havonta, akkor kifejezetten airbrush festékeket kell használni (régen volt Magic Color, most pl Lefranc & Burgoise festékek) (ezek is akrilok, vízbázisú mûanyagfestékek, csak a konzisztenciájuk olyan finom (pigment méret), hogy nem tömíti el a legkisebb rést sem a düzni és a tû között.
Kimosni használat után ezeket is azonnal ki kell. (szétszedni minden használat után nem kell a pisztolyt, de többször átfuvatni, illetve a tût "megtúráztatni" igen)
(pár hetente azért szét kell szedni és teljesen átpucolni mindent)
Semmiképpen sem ajánlok pl pannoncolor, marabu, ferrario tubusos akrilokat hígitani airbrushoz... nem arra való.
csak jótanács...
hát egy airbrushoz kell egy szórópisztoly és egy kompresszor, ami lehetõleg folyamatosan képes produkálni a megfelelõ Bar mennyiséget, mert ha nem, akkor néha erõsebb néha gyengébben fog fújni. maga a szórópisztoly kb 10.000ft (egy középminõségû) és maga a kompresszor kb 30.000ft. találtam egy oldalt ahol lehet kapni viszonylag olcsón. Link:airbrush
festék pedig van hozzá, sok helyen lehet kapni, de sztem az akril is megfelelõ higításban tökéletes bele. kb tej sûrûségûre kell higítani.
nemrossz nemrossz, csak szerintem túl erõs a körvonal. így sztem sokat elvesz az élthûségbõl, am maga a csaj jól néz ki. jah és a karja amivel a fát fogja nekem picit túl izmosnak tûnik, mintha sokat gyûrna!
egyik rajzomra várnám a véleményeket, kommenteket, kritikákat (sajnos csak mobillal tudtam lefényképezni) :)
Ja, még annyi, hogy azért a filcet ne hagyd fent túl sokáig. Annnál nehetebb törölni. Azért egy hûtõ nem egy flipboard/whiteboard.
Ne kezd már el azt, amit PSW-be... :D
Rendkívül egyszerû a dolog gondolkodj csak racionálisan, nem vagy te hülye, csak rettentõ bizonytalan.
Nem muszály hivatalos, drága óriás whiteboardhoz ragaszkodni. Keress olyan használaton kívüli felületet, mint pl. a hûtõ ajtaja.
Ha van rossz hûtõd, vagy esetleg olyan ami a pincében, garázsban teljesít szolgálatot azon is kísérletezhedsz, de persze szigóruan whiteboard markerrel, ami már filléres tétel. Fontos azért, hogy a felület ápolt, megkímélt legyen, mert úgy könnyebb a törlés (ronggyal, vagy szivaccsal)
A PC-s megoldást temesd, mert jóval pepecselõsebb, mint az élõ kompozíció.
ez tuti?? ..nincs egyszerubb pc-s megoldas? :D ...
ha nics, akk a whiteboard meg a merker kombo jobb megoldasnak talalom mint a lapokat :) .. es gondolom nem art fixalni a kamerat (fenykepezogepet sem) ... errol esetleg valami leirast nem tudsz adni?, a whiteboard animaciokrol? :P zoldfulu vagyok de nagyon szeretnem elutni az szabadidomet... es akk mar alkossak :) :P
(mondjuk ide kell tudni "illusztracio stilus" rajzolast)
Stopmotion. Lapról lapra megrajzolja, lefotózza és ahova kell odateszi a kezét. Pofon egyszeû, csak sok nagyméretû lap kell, vagy egy whiteboard és egy whiteboard marker (vízbázisû filc)...
EZ itt <= hogyan keszulhetett szerintetek? nagyon bejovos ..es volna par 5letem hasonlokat csinalni... csak nem tudom hogy kezdjek neki...
(thx!)
de "hidd el", hogy ismeri.. :-)
Tájképfestészethez meg csendélethez ahhoz nem kell az anatómia.
Groteszkhez nagyon kell, mert nagyrészt élõlényeket /embert, állatot/ ábrázolsz, és eltorzítani csak azt tudod amit jól ismersz.
Mint ahogy a kevés vonalból rajzolt (felismerhetõ) portrékhoz kell a legnagyobb tapasztalat és "skill", több mint az agyondolgozott realisztikus képekhez. (még flém elõtt: ahhoz is kell, csak a mimezist, a másolást hamarabb meg lehet tanulni, míg a pár vonalas rajzhoz nagyon jó szem, biztos kéz, és nagy gyakorlat kell...)
Ezért rajzoltatnak fõiskolán olyan brutális mennyiségû krokit (2 perces skiccek).
#11750: ez így van!
Volt mesterem mondta mindig, hogy 10 percnél többet ne tölts soha ülve. Állj fel, nézz ki az ablakon a távolba, vagy járd körbe a többiek munkáit (mûteremben, szakkörön), a lényeg hogy a szemedet pihentesd. Olyasmi ez mint a borkóstolásnál a sajt meg a kenyér... semlegesít.. :)
Mikor visszatérsz a munkádhoz, hirtelen huhh.... rengeteg mindenen változtatni akarsz majd..
A fejjel lefelé fordítás is mûködik, régen fõleg csendéleteknél alkalmaztuk, leginkább az arányok és a perspektíva-tartás figyelésére.
Hát jah.
Ezért érdemes felállni óránként, 15 percig tök mással foglalkozni és aztán jó messzirõl megnézni a rajzot, simán is tükörbõl is és fejjel lefelé is.
Köszi!
Groteszk mûfaj.
Mint mondtam többszörösen hibás. Ezért kell a tanári "személyes jelenlét".. de itt nem volt.
A magányos ember a rajzban elmerülve nehezen látja meg a hibáit, pláne ha nem tanult anatómiát. Na ez itt látszik is.. :)
Ezert jo egy tanarod ha van hogy megmutasson technikakat, vagy utanna jarsz hogy kell megvan hozza a megfelelo keztartas de pl ki is pontozhatod hogy kb mit akarsz es azokon keresztul huzod a vonalat etc.
Én most egy egész éven át kõkeményen gyakoroltam a rajzolást, sokszor napi 4-5 órákban is de, nem nagyon ment a vonalak húzogatása (nem tudtam szabályos egyenes vagy görbe vonalakat húzni, meg persze írni sem szépen(se gyorsan)), azt hittem csak a kellõ gyakorlatom nincs meg hozzá, de már kezd az leszûrõdni hogy részlegesen formai diszgráfiás vagyok (gondok vannak a kéz koordinációmmal). Szerintetek ezt lehet kúrálni valamivel?
hasznalnak de ez megint technika meg stilus kerdese mivel pl vallejo ketlem hogy hasznal de lattam par oreg marveles gurut rajzolni es ok pl hasznaltak korzot vonalzot.
Dehogy kötekszem, csak tényszerû vagyok. :)
Nem ellened beszélek, hanem NEKED! És Te ebbõl elrakod amit el akarsz..
(ha úgy tetszik: nem ellened vagyok hanem veled)
Jobb, ha egy témában több ember véleményét is meghallgatod, mert mindig akadhat köztük olyan aki többet látott / tapasztalt. Fiatalon az ember ezt persze nem veszi észre, nem tartja szem elõtt (én sem tettem).
A "magas szint" is relatív.
Egy laikus számára magasnak tünhet olyasvalami is ami egy rajzszakra való felvételinél simán megbukik..
Daddy ügyes, ha tanár nélkül jutott idáig az becsülendõ, de Õ is tudna még feljebb jutni. És tanárral ez gyorsabb.
A másik dolog, nyilván Te is tudod, hogy a "tehetség" adott dolog, ez nem minden, és nem is kizárólagos, de gyakorlatilag felgyorsítja a tanulást, az elõrejutást. Így mindenki más ütemben fejlõdik.
Lehet, hogy neked lassabban megy majd, lehet, hogy gyorsabban.
Egyébként tehetség nélkül is lehet magasra jutni (nem csak rajzban, ez nagyjából mindenre igaz) csak tovább tart az út.
Te is el tudod érni azt mint Daddy (ha most ez a célod) akár könyvekbõl, akár netrõl, csak nem rövid idõ alatt.
Aki szakmailag kompetens (és tanítani is tudó) tanárnál is tanul e mellett, az gyorsabban éri el ezt, és tovább is jut.
Ezzel nincs értelme vitatkozni, nem hülyeségbõl léteztek rajz- és festõ iskolák, akadémiák régen és most sem. (a mester-tanítvány kapcsolat mindig is ott volt minden korai mesterségben, céheknél, kézmûvességben, kovácsoknál, zenében, minden mûvészetben, stb.. nem hiába)
Van egy japán mondás: (nem szó szerint) "mindent el lehet sajátítani, és tökéletességig csiszolni, egy tehetségtelen emberbõl is lehet mester, ha elég sokat gyakorol."
Ezt nagyjából 32 év tapasztalatával alá is tudom támasztani.
akkor ezek talán a legeslegjobb oldalak. csak ugye angol tudás nem árt hozzá. ha akarod akkor még tudok videókat linkelni, persze te is meg tudod találni õket. youtube-n beírod h how to draw realistic portrait v nemtom azt ki ad 1 rakással.
thx... pill es meglesem a linkeket..
am a sima grafitceruzaval valo rajzolas erdekel..abbol is a fotorealisztikus leginkabb ..
én csak netrõl tanulok, de a neten már annyi minden fennvan h lassan felsleges lesz a könyv. milyen témában akarsz rajzolni? mert tudok ajánlani pár oldalt de az mind1ik portrérajzolással foglalkozik. nah meg van még 1 jó oldal ahol bemutaják h hogyan kell realisztikus szõrzetet rajzolni. nem tudom h neked mire van szükséged de ittvan pár link:
persze ez nem azt jelenti hogy a könyvek már nem érnek semmit...abból is biztosan sokat lehet tanulni. de ma már netrõl is elég sok techinka megtanulható!
milyen konyvekbol... mer en nekem sincs tanartol lehetosegem.. jelenleg.. addig marad a video meg konyv kombo, tudnal ajanlani videokat meg konyveket???
mint pl daddy. õ elég magas szinten rajzol, én ezt már igazán JÓnak nevezem. de ha akarod akkor kssél még belém^^
"tanár nélkül is teljesen jól meg lehet tanulni rajzolni"
(pl.: könyvbõl stb)
1. azt megnézem... /popcorn.gif
2. "teljesen jól"?? ezt pontosabban kellene kicsit definiálni...
(egy bizonyos szintig el lehet jutni, igen)
ahham értem! szal tanár nélkül is teljesen jól meg lehet tanulni rajzolni...mert ugye vki nagyon erõltette a tanár dolgot^^
Hali!
Bocs a késõi válaszért.
Nem volt lehetõségem tanártól tanulni, így hát rá lettem kényszerülve a mások tanácsaira, ami jót tett.
Neten egy-két videóból tudtam ötletet meríteni, inkább könyvekbõl próbáltam tanulni.