igen és úgy tûnik (nem nagy meglepetés) maradt az unity kezelõfelület. csak maradjon az egyszerû váltás is :)
Nagyon sokminden (Többek közt a Gnome 3.2), de mint mindig, érdemes vele várni december/januárig, amíg befoltozzák a kiabáló hibákat. Natty is mostanában lett csak igazán használható:)
Mindenek elõtt tisztázzuk, hogy te nem Wubit akarsz telepiteni, mert ha igen, az megy windowson belül is, de nem az igazi.
Az sem mindegy milyen Ubuntu-t akarsz telepiteni.
Olyan kell amit megbir a géped. Itt is megnézheted melyik jó a gépedre katt ide
EGYSZER OLVASS UTÁNA MINDENNEK ÉS AZUTÁN ÁLLJ NEKI A TELEPITÉSNEK.
Fõ lépések:
1. A megfelelõ Ubuntu kiválasztása, letöltése és kiirása.
2. Partició létrehozása az Ubuntu számára
3. A BIOS beállitása, hogy a CD/DVD-rõl bootoljon
4. A telepités
5. GRUB2 menü helyreállitása, ha szükséges.
1. Ha azt akarod, hogy a gép bekapcsolásakor tudd kiválasztani, hogy XP-re vagy Ubuntu-ra menjen a számitógéped, akkor mindenek elõtt helyet kell csinálni a merevlemezen. Ez azt jelenti,hogy kell egy új partició a linuxnak, ha meg akarod tartani az XP-t, ami a C-n van. ( a C is egy partició…bocs ha már tudod)
Uj partició létrehozása XP-n katt ide
Ha a C partición kivül nincs szabad hely, akkor a C-rõl kell lefaragni egy darabot, 20 GB több mint elég …a desktop-ra való ubuntu kb. 2,5 GB-ot foglal telepités után .
Ezt XP-n belül igy is megteheted katt ide (jegyezd meg, hogy mekkora helyet hoztál létre és mekkora maradt a C-nek, mert telepitéskor fontos lesz, hogy ne az XP particióra telepitsd az Ubuntut).
2. Ha az új partició megvan, akkor a gépet újrainditod és nyomogatva azt a gombot amivel a BIOS-ba tudsz lépni ( Del, Esc, F10, vagy valamelyik F,… változik gépenként), a BIOS-ban beállitod a bootolási sorrendet,elsõnek téve a CD meghajtót)
3. Az Ubuntu Live CD-t beteszed és újrainditod a gépet.
Ujraindulás után ki szokta irni, hogy nyomj meg egy gombot, ha azt akarod, hogy a CD-rõl induljon (bootoljon).
Ha már bebootolt a lemezrõl, akkor a köv. videón a 2:20 perctõl megnézheted hogy
kell telepiteni, FONTOS, hogy majd azt a particiót válaszd ki telepitésre, amit létrehoztál windows alatt a linuxnak. katt ide
4. Ha feltelepitetted és ujraindulás után egybõl az XP indul,nem jelenik meg a GRUB,
ahol kiválaszthatod az operációs rendszert, akkor a köv. videóra menve megnézheted, hogy kell életre kelteni a GRUB-ot, amit a Lucid Lynx óta már GRUB 2-nek hivnak.
https://www.youtube.comwatchv=ajs9rO5upZA&feature=player_embedded#!
Sok sikert és türelmet, és bocs hogy videókat linkeltem , de többre most nem volt idõm, ha pedig további gondok lesznek, Merlin itt a nagy varázsló.
Egy régóta porosódó notebookra akarok rátenni egy ubuntut. Mikor elszõr próbáltam bootolni lemezrõl, csomó ideig csak a lila kép volt. Beléptem windowsba, nem volt hely c-n, töröltem lett egy giga, de nem tudok már bootlni cd rõl se, windows jön be. Belöktem a cd t akkor amikor megy az Xp, hogy ott rámegyek a teljes telepiitésre, de sajnos ott sem újraindulni nem akar, sem a segitség cd rõl vakó induláshoz nem akar sikerülni. Mit tegyek? :/
sziasztok lenne egy linuxos debian kérdésem, remélem nem gond, hogy itt kérdem :)
Szóval van egy dlink dns313-am, ami valami miatt nem akar a hálózatra csatlakozni.
az eredeti fw-t emiatt telepíteni se tudom, így debiant tettem rá.
Viszont a debian is csak akkor hajlandó hálózatra csatlakozni, ha rádugom közvetlen a gépre, és elindítok egy opendhcp-t, akkor kap ip-t és tudok telneten csatlakozni rá.
Routerre dugva viszont nem jó
openwrt van a routeren, így syslogot tudok nézni, de csak az asztali gépet írja, hogy csatlakozik.
A nas-ról egy szó sincs.
Esetleg fix ip-t próbálnék, azt hol tudok állítani, melyik config file-ba?
Gyári router fw-vel sem volt jó...
nálad ez valószínûleg azért van, mert még nem adták ki a kulcsokat és így nem is tartalmazza az UEFI-d, de az is lehet a te gépeden nincs is az UEFI-ben még secure boot.
majd ha ki jön a w8 és lesz UEFI frissítés a gépen no akkortól lesz érdekes a helyzet
hmm, ezt most nem értem, a mostani lapomon is UEFI bios van és simán megy vele a 10.04-es ubi is, rendesen feljön a grub mint eddig és választhatom hogy mit szeretnék indítani
lehet hogy a lentebb említett secure boot ki van kapcsolva, de biztos nem én kapcsoltam ki mert eddig nem is tudtam hogy ilyen is van a biosban :D
erre már most is ismert a megoldás, a BIOS-ban állíthatóvá kell tenni a secure boot ki és be kapcsolását, ami igazából a gyártókra lesz bízva, valószínûleg lesznek olyan MS hû gyártók, akiknél nem lesz kikapcsolható, de olyan gyártok is lesznek akiknél állítható lesz (szerintem õk fognak több gépet eladni).
Az Op, rendszer nélküliek szerintem állíthatók lesznek, de azt sem hinném, hogy egy gyártó ugyan arra a konfigra, notira két külön Biost rakna csak azért, mert az egyiken van w8 a másikon meg nincs így gyanítom szinte mindnél ki lehet majd kapcsolni.
LoL, így próbálják kiütni a konkurenciát?
Elég szemét húzásnak tartom, de szerintem a Linux fejlesztõk kitalálnak erre is valamit vagy ha nem akkor marad külön HDD-re telepítés meg a boot menüs indítás... :S
"WINDOWS 8 CERTIFIED COMPUTERS MAY NOT BE ABLE TO BOOT LINUX
According to an article by ITWorld, Microsoft requires that Windows 8-certified machines use UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) with support for secure booting instead of the BIOS firmware.
This means that both the firmware and software used in the boot process must be signed by a trusted Certificate Authority and at the moment, none of the EFI Linux bootloaders is signed. So basically, if you buy a computer that includes the manufacturer's keys and Microsoft's keys, you won't be able to boot a Linux distribution."
Próbálnak egy fenékkel két székre ülni...ami nem mindig szerencsés. Üzleti megfontolás van mögötte,hisz a jövõ az érintõképernyõké , de itt vannak még az egeres PC-k is, ami még mindig nagy piac és egy feljlesztéssel ha sikerül jól müködõ OS-t csinálni multiplatformra, akkor hurrá, dupla haszon fele annyi befektetéssel.
ezért gondolkodom a kubuntura váltáson, annak van most a legnormálisabb kezelõfelülete a gnome2 mellett, a gnome3-at meg nem tudtam még kipróbálni mert se a suse nem jön be se a fedora :S
Az a baj asztali géphez képest túlságosan is érintõképernyõs a dizájn, táblapécén meg vért kellene hugyozni annyira asztali.Nem tudják mit akarnak.A win 8-ról csak annyit a táblámon örömmel látnám, de a laptopomon inkább csak idegesítene a dizájn...
próbálnak ilyen okostelefon kinézetet csinálni PC-re is...
de nem értem miért jó ez a Unity inkább rakták volna alá az egésznek a Gnome3-at az is bugos még itt ott, de a Unity se sokkal jobb
A legrosszabb dolog a Unity-ben, hogy nincs "start" menü, így rá vagyok kényszerítve, hogy billentyûzetet használjak ha el akarok indítani valamit (vagy 5 percig kattintgatok az alkalmazásszûrõben....). Ugyanez a bajom a Win 8 Metro felületével is, abból is kivették a start menüt.... Nem értem ennek trendnek a lényegét...
Ocelot? Majd talán januárban. Natty is csak most kezd összeállni, eszembe sem jutna frissíteni:)
Egyébként virtuális gépen fent van, sajna ezen a Unity szirszaron tökölnek sokat. Pedig szerintem csak be kellene húzniuk a lomtárba:)
Ocelotot próbálta/használja valaki? Benyomások? Most, hogy kijött a beta2, gondolkodom rajta, hogy feltoljam.
U.i.: Amúgy aki gondolkodik az Ubuntu 64 bites változat használatán, és amúgy nem használna valami extrém spéci cuccot, csak átlagos napi felhasználás, az tegye nyugodtan. Végül azt toltam fel, és az égadta világon semmi különbség nincs a 32 biteshez képest, minden megy, mint a kisangyal. Csak arra kell figyelni, ha a netrõl töltesz le alkalmazást, akkor ne reflexbõl a 32 bitest töltsd le. :-)
Ma frissítettem a 10.04-es ubimat 10.10-esre és adódott egy olyan gondom hogyha a Grub menüben a 2.6.35-30 kernelt akarom indítani (ez most a legfrissebb a gépemen gondolom ez a 10.10) akkor grafikus felület nélkül tölt be csak :S és bootolás közben is kiírja hogy Too many connections, mi lehet a probléma és hogy tudom megoldani?
A másik választható kernel indul simán, most is arról írok (2.6.32-33 ez volt a 10.10-re frissítés elõtt a legfrissebb).
szerk.: asztali géprõl van szó, laptop az mûködik rendesen
megoldódott, találtam ubuntu fórumon egy leírást hozzá
lenne megint egy kérdésem
hogyan tudom kikapcsolni a touchpadot mert baromi idegesítõ gépelés közben?
10.04-es ubit használok ha ez számít
kellett csinálnom az egyik ubira másik felhasználót mert mindkét fiókomnak ugyanaz volt a felhasználóneve meg jelszava és ez valamiért nem tetszett neki, de amúgy simán mûködött
és érdekes módon az ubi-win7 közötti kapcsolatot is 2perc alatt megtudtam oldani kb. a win7-win7 meg az istennek nem akart menni....:S
A frissítések telepítését meg tudtam oldani, de hangot még mindig nem tudtam kiszedni a rendszerbõl.
Angol leírások alapján próbálgattam helyrehozni a hibát, de nem sikerült.
Hangbeállításoknál a Hardver fül üres. Ha beírom a sudo alsa force-reload parancsot, akkor hallatszik pár halk "pattanás" (mint amikor bedugod a hangszórót), de ennyi, újraindítás után sem játszik le semmilyen hangot.
Egy pendrive-ra tettem fel az ubuntu 10.04-et és nem tudom telepíteni a frissítéseket. A legnagyobb gond pedig az, hogy semmilyen hangot nem játszik le a rendszer.
Tudtok segíteni helyrehozni?
Köszi a gyors választ!
felheggesztem akkor a winfos helyére úgyis a D-n vannak a másolandó dolgok
a win7-nek utálom a hálózatkezelését ennél még a vistát is egyszerûbb volt hálózati fájlmegosztásra belõni....
Ha az egyik gépre telepítve van az ubi rendesen a másikon meg lemezrõl indítom akkor tudok a kettõ között fájlokat megosztani?
Két notebook közt vacillálok, és az apró részleteket nézegetem. Most például a videóvezérlõket.
Szóval Intel GMA 3000 HD, illetve Nvidia GT 540-essel kinek milyen tapasztalata van? Az elõbbi esetében inkább az érdekelne, hogy átlagos használat mellett milyen a teljesítménye, vannak-e röccenések, milyenek a driverek, stb., míg az utóbbinál igazából az Optimus mûködése érdekelne. Igen, tudom, bumblebee vagy ironhead, csak kérdés, hogy valóságban ezek mennyire mûködnek, akkuidõt hogy befolyásolják, mennyire gyorsítják a megjelenítést, stb. Szóval ha valakinek van _konkrét_ tapasztalata, akkor szívesen olvasnám.
Lenne. Mint írtam volt asztali Linux-ból 32 bit, szerverre 64bit. A 4GB memóriát látni fogja a 32bites is a PAE kernelnek köszönhetõen. Ubuntu oldalán is 32bit-eset ajánlják, ha nekem nem hinnél.
Amúgy van valami különbség a 32 és 64 bites használat közt? Mert notebookvásárlás elõtt vagyok, a kinézett gépben 64 bites proci lenne, és minimum 4 GB RAM. Lenne sz*pás azzal, hogy egyes programokból valószínûleg nincs külön 64 bites változat?
amilyen hülye vagyok.... ezzel is kezdhettük volna, bocs hogy elpazaroltattam veled egy cd-t. bár ha okos vagy elteszed, mert hasznos tool, egy win reinstall után nagyon jó lesz majd.
Megy!!:D kösz megint.
Még egy utolsóval jönnék ma; 1080p-be akadoznak a filmek és 720-ban sincs meg a 25 fps,vlc-vel játszom le de az alappal se megy jobban.Gépemnek birnia kell.Mit kéne feltegyek?
ubuntuba nyiss egy terminált nyomj egy
sudo update-grub
parancsot, ha megoldja jólvan, ha nem tedd be megint a cdt és nézz szét a beállítások között
ha nem tudod hogy mi melyik partíción van akkor nyomj egy
fdisk -l
Kiirtam, de nem oldotta meg a gondom.Mostmár van egy boot képernyõ ahol választhatok de csak ubuntu van meg ilyen momory test...Win7 sehol :(.Valami tipp?
nincs kedved azt a progit betenni fejlécbe ammit linkeltem? mert én tegnap próbáltam a szokásos parancsokkal a grubot visszavarázsolni és nem sikerült :D szerencse hogy az mbrt nem vágtam tönkre :D
Kösz!
Hova tünt az az opció a 11.04-esbõl amivel be lehetett állítani,hogy ússzanak az ablakok?Régebbiekbe valami olyasmit kellett atallítani,hogy high qualityn legyen egy bizonyos opció és akkor mûködött.