Laposom idáig szervizben volt, mert szar volt a kijelzõje (a kijelzõtlen idõszakban debian fejetlen szerverként ment). Amikor a szervizbõl visszakaptam, azt láttam hogy egy aktiválatlan win7 ultimate van rajta, és a régi belõtt debiannak nyoma sincs. Anyád szerviz.
Viszont ha már így alakult, akkor feltettem a friss ubit, és azt kell mondanom hogy kellemeset csalódtam.
32 Bites rendszert telepítettem (Acer aspire 5536g laptop, 2magos athlon proci, 3g ram, 512vram, 320g winyó), és nagyon tetszetõs, kivéve pár dolgot, amit az istenért sem tudok belõni rajta.
Alaptelepítéssel érdekes volt a hangbeállítás, hiába dugtam rá a fülest, nem hallgatott el a hangszóró. Ezt megoldottam, pipa.
CPU folyamatosan maxon pörgött, a gép pedig jobban fûtött mint télen a radiátor. Ezt is sikerült megoldani.
Viszont ami nem megy az a tapipad scroll. Direkt van egy scroll rész a padon, ami egy vékony mûanyag csíkkal van elválasztva a sima tapipadtól, de az istenért sem tudok bele éltet lehelni, lspi-ben nem találom, pedig minden más megy vele (kattintás, húzás, stb)
Szintén gond, hogy nem megy a beépített mikrofon, akárhogy varázsolok, nem jön össze. (Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA))
Kicsit furcsálom azt is, hogy nagyon swapol, pedig alig 800 mega ramot kajál (3 giga van), már 200 mega kint van swap-en. Hogy tudok ezen módosítani? Olvasgattam, hogy swappiness értékét kell állítgatni, de nem találtam róla konkrét infót, hogy ezt hol kell.
És az utolsó probléma, hogy elég lassan jön vissza a rendszer standby-ból, és miután visszajön, kb 1 percig dolgozik mint az õrült (9-es load volt rajta htop szerint :S) Hibernálással nincs gond, az pöpec, sõt onnan hamarabb visszajön mint standby-ból :P
Unity-ról:
Elsõre szokatlan, de ha az ember belejön, akkor nagyon kényelmes. Én egy nap alatt teljesen belaktam az új rendszeremet, nagyon kényelmes használni. Bár néha lehetne picit gyorsabb is, néha eléggé lassúak az animációk, meg amúgy a rendszeren is érezhetõ a lomhaság (utolsó gyors ubi talán a 9.04-es volt :S).
Összegezve:
Jó lett az új ubi, csak még nincs kész. De remélhetõleg 1-2 hónapon belül ráncba szedik, és akkor nagyon rendben lesz.
Csírsz
Én tuti kihagyom ezt a kiadást. Talán Ocelot, de inkább 11.04 lesz a következõ.
Virtualboxba felrakva nekem valamiert modszeresen elfelejtette a temat klasszikus gnome-al is. Nem tudom, hogy ez a natty vagy a vbox problemaja. Ezen kivul fel ora jatszadozas alatt nem talaltam komolyabb zurt, igaz kulonosebben nem is kerestem. Igazabol en annak orulnek, ha lenne hasznalhato gnome-shell, annak valahogy szimpatikusabb a koncepcioja, mint a unity-e. De asszem ez meg a jovo zeneje :]
"-az istenverte mindenért jelszót kérek dolgot hogy lehet eltüntetni? "
felraksz 1 windózt
Én pl alig pár napja kezdtem el foglalkozni, vártam is hogy megjelenjen az új,de elkövettem a hibát, hogy felraktam a 10.04-et, és megszoktam dolgokat, amiket itt nem találok még. Következõkre tudtok-e megoldást?:
-az ablakkezelõ panel négy ablakát fel lehet pakolni a felsõ dokkra, ahogy az elõzõekben volt, egygombos asztalváltás?
-10.04-en volt beépített idõjárásjelzõ a dokkra, ebben van? ha igen, merre?
-chrome/chromium miért nem ül olyan szépen az indítópultra mint a fox vagy pl az Empathy?(nemlehet egy kattal rájuk váltani)
-az istenverte mindenért jelszót kérek dolgot hogy lehet eltüntetni?
Nem. Az Ubuntu 11.04 április 28-án jelenik meg, várhatóan valamikor a délutáni órákban. Irányadóként az elmúlt években megjelent kiadások megjelenési idõpontjai:
1. Compiz Settings Managert megnyitod.
2. A Category -nál a Desktop-ra katt., majd a Desktop Cube-ra.
3. Itt a Behaviour fülre katt. és az Inside Cube-ot kikapcsolod.
June 2nd, 2011 - Alpha 1 release
June 30th, 2011 - Alpha 2 release
August 4th, 2011 - Alpha 3 release
September 1st, 2011 - Beta 1 release
September 22nd, 2011 - Beta 2 release
October 13th, 2011 - Final release of Ubuntu 11.10
Unity gyorsbillentyûk háttérképen:)
Sziasztok!Van egy egyszerû problémám,de én nem boldogulok vele sehogyan sem.Maverickem van,és a compizban nem sikerül beállítani,hogy a kocka külsõ nézetben látszódjon.Ha forgatom,olyan,mint ha benne lennék.Hogy lehetne átállítani?
Bocs,de nagyon amatõr vagyok még!Remélem érthetõen írtam le a problémát!
Nagyon köszönöm elõre is a segítségeteket!
Windows-on, Aimp-pal létrehozott m3u fájlt hiába nyitom meg a zenelejátszóban, a zenéket nem tudja játszani, mert nem találja a fájlt, erre hivatkozik. Hogyan tudnám használni?
Merlin. Tudnál segíteni? Sikerült elérnem, hogy érzékelje az iPhoneom, csak egy kis apróság miatt újra kellett raknom a rendszert, és nem találom sehol. Annyira emlékszem, hogy terminálba kellett 2-3 sort beírnom, és ettõl érzékelte.
ELéggé sokat szenvedtem és semmi eredményre nem jutottam. Le tudnád írni, hogy hogy csináljam meg Rythmboxal? ALapból nem is érzékeli a LInuxom. Bedugom, de semmi. Nem is jelzi h egyáltalán valamit rákapcsoltam a gépre. Rythm-ben meg nem találtam smemi szinkronizációt...
Konkrétan csak a portal 2-t akarom kipróbálni, ha megy rendesen akkor játszani is vele, de végsõ mentõöv akkor marad a windows..
A másik gond megoldódott, volt felrakva driver, csak nem az, ami mellett ott volt zárójelben, hogy ajánlott, mert azt nem tudtam valamiért felrakni egy hónapja, de most mintha megtáltosodott volna a gép, köszi :D
Rythmbox tud szinkronizálni zenét iPhone/iPod-al. Olyan szintû szinkronizációt mint amit iTunes-al lehet, nem fogsz tudni csinálni Linuxon. Tehát programokat, telefonkönyvet,naptárat nem lehet.
Valószínûleg videokártya driver hiánya. Adminisztráció/eszközmeghajtók, engedélyezés.
Újabb/régebbi Windows-os játékokat emulálva futtathatsz wine, playonlinux vagy cedega használatával, de sok örömöd nem lesz bennük, illetve kevés. Ha Windows-os játékokkal szeretnél játszani telepíts Windows-t is Linux mellé. Persze van több száz Linuxos játék is, ha megfelel.
Van valakinek itt iPhoneja? Nem tudom összehnagolni a Linuxal. Pontosabban semmit nem tudok vele kezdeni, mivel nem érzékeli, ha rákapcsolom a gépre...
valaki tudna segíteni, hogy ez mitõl lehet?
még új vagyok ubuntu téren, és nem tudom miért csinálja ezt görgetéskor a mappáknál, PDF-eknél és a firefoxban is, chromiumban nincs ilyen gondom. És még esetleg van-e lehetõség windowsos játékokat futtatni ubuntun? elõre is köszi =)
Jajó, nekem jó a webmail is, csak gondoltam, rákérdezek, hátha mégis érdemes. :)
Egyébként: nem tudjátok, hogyan lehetne a LibreOffice-t rávenni, hogy használjon ligatúrákat és ugráló számokat? Ez tart vissza a Windows gyalulásától.
Hát.. ami nem kell:) Fogod magad és egyenként beírod õket gugliba, és elolvasod mi micsoda. Oszt még tanulsz is belõle:) A legtöbb mondjuk elég egyértelmû a neve alapján. Pl Blutooth szervizt kikapcsolhatod, stb.
Merlin van ötleted, hogy miket lehetne kiiktatni a futó programok közül? Mamán gépe egyre lassabb lett. Arra gondoltam, hogy a rendszerindításnál induló programokból kellene kilõni párat. Jobbára csak netezésre van használva, semmi másra.
Valaki tudna segíteni? Nem tudom elindítani a synapticot, ezt a hibaüzenetet adja:
E:dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg-configure-a' to correct the problem.
E:_cache->open()failed, please report.
Ilyenkor mi van? Amit manually kell, beírtam terminalba, de semmi. Elég fontos lenne, mert javat akarok feltenni, kell banki dolgokhoz.
Elõre is köszi!
Humble Indie Bundle 3 indul ma este:
Trine, Shadowgrounds, Shadowgrounds Survivor, Jack Claw, and Splot
Továbbá, megszûnik a CD rendelés, viszont Canonical Store-ban 5 angol font (~1500Ft) az ötös pakk.
Close Quarters Battle (alpha)
alpha 1:
- Realisztikus célzás, reflex célzás és távcsõ szimuláció
- Valóságos ballisztika, beleértve a töltény hullást
- Minimális videokártya követelmények: Nvidia 6800GT vagy ATI X800
- Windows és Linux platformok támogatottak
- Egy pálya
April 14th, 2011 - Beta 2 release
April 28th, 2011 - Final release of Ubuntu 11.04
Panelon ott a network ikon (valamint a system menüben). Elég egyértelmû. WAN fülön új kapcsolat, SSID, jelszó, stb megad. Esetleg feldobhatod a Wifi-radar-t.
Teljesen laikusként hogyan tudom beállítani a wifit?
Xp alatt megtalálja a routeremet jelszó stb és megy.
Ubuntu alatt viszont semmi pedig akad egypár a környéken...
Le tudná valaki írni lépésrõl lépésre?
Nos, GParteddel csináltam egy új particiót, amire feltelepitettem a Win. XP-t. Majd töröltem GParteddel az XP particiót, és hozzáfûztem az üres helyet a régi Ubuntus particiómhoz. Most pedig nem indul el a rendszer. Nem bootol.
Légyszi segítsetek! :)
A feladata az lenne, hogy nyomtató szerver lenne, és amiben a segítségeteket szeretném kérni, egy usb voda modem lenne rádugva. Az arról érkezõ netet, pedig wifin kéne megosztania, 2 noti lesz rácsatlakozva.
A dolognak úgy kell kinézni, hogy mikor bekapcsolják a gépet, akkor ne keljen elindítani semmit, hanem magától induljon a net.
Milyen disztribúció erre a legalkalmasabb (lehetõ legminimálabb, gyorsan induljon), és milyen progikra lesz szükségem?
Semmit. Várj amíg kijavítják a hibát:)
Ha a Youtube a fontos, akkor ajánlom helyette a Minitube-ot.
Szeretném telepíteni a Clipgrab programot ppa tárolóból, itt a cikk.
De a terminálom ezt írja:
noname@noname-laptop:~$ sudo apt-get install clipgrab
Csomaglisták olvasása... Kész
Függõségi fa építése
Állapot adatok olvasása... Kész
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez talán azt jelenti, hogy
egy lehetetlen állapotot kértél vagy ha az unstable disztribúciót
használod, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.
Az alábbi információ segíthet megoldani a helyzetet:
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függõségei vannak:
clipgrab : Függ ettõl: libavcodec-unstripped-52 (>= 3:0.svn20090303-1) de az nincs telepítésre megjelölve
E: Törött csomagok
noname@noname-laptop:~$
ezután mit csináljak? hogy javítsam a hibát?
Az Ubuntu tárolójában levõ zárt cucc az tuti jó. Az Ati oldalán levõ pedig hullámvölgy. a 10.2 például állítólag jó, míg a 10.12 használhatatlan volt. Én Maverick óta nem telepítek Ati oldaláról, jó az amit beletesznek. Ebben a hónapban úgyis kapunk frisset és stabilat a 11.04-hez.
Kérdésedre konkrétan válaszolva: fglrx az 3D támogatást ad (openGL direct rendering), míg ati és radeon driver-ek csak 2D-t.
Compiz alapból kikapcsolva, jó az a Metacity nekem. A drivert pedig felvarázsoltam már az Ati honlapjáról, nem egy nagy ördöngösség. A kérdés csak az, hogy a radeon jobb-e?
Nem kell Ati driver-t feltenni. Menü, rendszer, adminisztráció, zárt meghajtók (vagy eszközmeghajtók), majd ott engedélyetni a beépített Ati drivert.
VLC tökéletes, de ha Compiz mellett akarod csinálni, akkor nem feltétlenül elég az a vas hozzá. Tehát célszerû kikapcsolni. Rendszer, beállítások, megjelenés, extra, kikapcs.
HTPC célokra van egy integrált videókártyás gépem, rajta ATI HD3200-as chippel. Tudom, nem egy nagy cucc, de a célokra - elvileg - megfelel. A kérdés az, hogy melyik ATI drivert érdemes feltenni: a radeont vagy az ATI saját driverét? A 3D-s teljesítmény nem érdekel, csilivili effekteket nem használok az ablakkezeléshez, kizárólag a videógyorsítás lenne szempont.
A kérdés azért nem annyira egyértelmû számomra, mert XP-rõl való áttérés után, VLC-t használva a filmnézéshez, mintha egy leheletnyit szaggatna már 720p-nél is: nem teszi élvezhetetlenné a filmet, de azért észrevehetõ. 1080p-bõl eddig egyet próbáltam - Tron: Legacy -, melynél idõrõl idõre látványosan beszaggatott, és bekockásodott a kép: tartott ez olyan 5-10 másodpercig, aztán ment tovább. Szóval kinek mi jött be filmnézéses célra? Vagy valami mást kell hekkelni, hogy a jelenlegi helyzet valamennyire javuljon?
Folyamatosan frissülni fog véglegesre, nem lesz külön disztro frissítés opció, lévén ez már a Narwhal. Viszont nem ajánlom a telepítését olyan gépre, amin dolgozol/napi szinten használsz. Nem hogy a bétát nem ajánlom, de a megjelenés utáni minimum 1 hónapban sem.célszerû frissíteni.
Már amennyiben el akarod kerülni a szokásos release utáni szívásokat.
Június-július környékére stabilizálódni szokott a dolog. Októberi kiadásra is decemberben célszerû frissíteni. Ezt 6 év Ubuntus tapasztalatból mondom.