Majd jönnek a 3D procik... a tranzistorok térbeli és nemcsak síkbeli elhelyezése... persze csak viccelek mert ez már azért mégis kicsúszik az én szakterületemrõl.
"Ennek ugyanis némileg ellentmond, hogy már a nyolcmagosoknál nagy kihívást jelent majd a megfelelõ gyorsítótár elhelyezése."
A fõmemória-hozzáférésrõl nem is beszélve... Ott is alaposan bele kellene húzni a fejlesztésekbe. (Nem csak ilyen DDR2-3-4 lépések.)
Szerintem is egy picit túltekerte, na lehet, hogy jobban tudja mint mi, de szerintem úgy 64 mag esetleg 128 mag elképzelhetõ, de több nem igen hiszem, persze nem mondom, hogy lehetetlen lenne technológiailag megoldani, de ma pl. megoldható egy többszáz processzoros gép is semmi nagyobb gond nélkül, de mégis valahogy a 64 procis általában a határ, de még ez is ritkán van alkalmazva. Igaz vannak ettõl sokkal több processzoros szuperszámítógépek is, de ez a piac annyira elenyészõ részét képzik, hogy egyáltalán nem említhetõek egy ilyen témában. Na legyen úgy, de szerintem nem lesz piac akinek 64 vagy 128 magos procinál több mag kellene, bár nem akkora mértékben, hogy a fejlesztések kifezetõdõk legyenek. Igaz nem akarok a "640 KB mindenre elég..." dumával jönni, mert könnyen tévedhetek, de szerintem mégis valahol a 64 mag körül újabb innovációra lesz majd szükség, mert csupán a magok duplázása nem lesz válasz a piac szükségleteire. Különben a párhuzamosítás híve vagyok, de azért nem hiszem, hogy az lenne a válasz a végtelenségbe.
Ennek nagy részét mintha én is folyamaosan szajkóznám, ill nem, csak úgy veszem tudják (pl. az axonos részt). Nemrég volt egy kísérlet egy 1 négyzetcentis 3 centi "mély" szürkeállomány lemodellezésére, több 100 000 proci kell hozzá, pedig az agyunk azért nagyobb mint néhány négyzetcenti, és mélyebb 3 centinél. Az emberi agy elég érdekes, és baromi bonyolult. Egyébként azért az agytekervényekben nagyrészt van "kiszolgálólegénység" is.
"Pláne mert voltak olyan hírek,hogy 5 lesz benne...."
Mármint miben? Saját magában? :) Vagy a PS3-ban? Annak specifikációi már többé-kevésbé publikusak, és 1db Cell lesz benne.
Egyábként lehet, hogy lesz "robotinvázió" 20 év múlva, de azok is elég egyszerûek lesznek, egy emberhez képest. Bár arra már pl. jók lehetnek, hogy velük alaposan kordában tartsák a népességet... És nem gondolkodnak el rajta, ez jó vagy rossz, csak csinálják. Tökéletes katonák.
"Egy processzor mag sokkalta gyorsabb és többmindent tud mint egyetlen neuron."
Ez így értelmetlen. Egy neuron meg sok olyat tud, amit egy proci nem. A neuronális-hálós modellek enyhén szólva nem vesznek számításba mindent ezek közül (fõleg hogy nem is tudnak róluk mindent), csak egyszerû mûveletek reprezentálják a csomópontokat. Még valami: az igazi neuron egy élõ sejt, ha valaki elfelejtette volna.
Egyébként az agy tömegének nagyobb részét asszem nem is a neuronok teszik ki, hanem az õ axonjaik.
"Igazából egy neuron másodpercenként csak pár százszor tud jelet adni jó esetben."
Nem ez számít. Hanem hogy mi történik belül. Sokszor 1-1 agysejt lát el olyan funkciókat, amire nekünk egy egész számítógép kellene.
"Azok a neuronhálózatos dolgoknak nem sok közük van a mesterséges inteligenciához.."
Márpedig azokban látják a megoldást a problémára, mivel a hagyományos módon programozott intelligencia megvalósításában kissé elakadtak. De a neuron-hálós próbálkozás is elég nyögvenyelõsen halad.
"És ahogy elnézem eddig csak gyenge kísérletek voltak ilyesmik fejlesztésére."
Nem, nagyon is komoly próbálkozások vannak, voltak, csak eddig nem voltak túl sikeresek. Kicsit nagyobb fába vágták a fejszéjüket, mint gondolták.
Biometrikus azonosítókról nem is esett szó. Azokat arra "tervezik", hogy számszerûsíthetõk és változatlanok legyenek. ITT most arcfelismerésrõl van szó.
Az MI-rõl beszélgettünk számtek tanárral is, és õ mondta, hogy pl. Neumann-ról van egy olyan történet, ami feltehetõleg igaz, hogy a hülye amcsi diákjai kipróbálták, tényleg fejben oldogat-e meg differenciál egyenleteket, és több hónap számolgatás után, az eredményekkel a zsebükben, elérakták az eredeti egyenletet, erre kb. negyed perc alatt kibökte a megoldásokat, 1 mp, 5mp, 10 mp megoldási idõkkel, agyrákban halt meg szegény. Vmi nem stimmelt az agyával, az tuti. Enyhén zseni volt.
Sok okos állítja, hogy az "átlagember" csak néhány %-át használja ki az agyának. Van benne vmi.
Hehe, ezek a Terminatorral példálóztak?:) Azért attól még messze vagyunk! (szerencsére)
assdf: GPS az, nem GPRS:) (elsõ Global Positioning System, második General Packet Radio Service)
Pont forditva,nem a programmal van a probléma hanem a géppel.
Röviden:van két képed amin ugyanaz az ember van de az egyiken pl van a szakálla a másikon nincs.
Ez esetben a gépnek ki kell számolnia hogy ha a szakállosról eltávolitja a szakállt akkor ugy nézhet e ki mint az eredeti képen.Ha igen és a többi jegy is stimmel x %ban akkor x valószinüséggel felismeri az embert.A probléma az hogy ehhez bonyolult számitások kellenek amik soká tartanak és a két kép között rengetek eltérés lehet.(pl karikák a szem körül, hajszin,szakáll bajusz,szemöldök amik mindennapos eltérések egy ember arcánál).Tehát a gép rettentõ lassan fogja megmondani hogy szerinte a két kép ugyanazt az embert ábrázolja e.
Ez eddig stimm, de ha MI-rõl beszélünk akkor definiálni kéne az intelligencia fogalmát. Az alatt pedig általában a kreativitás,problémamegoldás képességét értik.
Tehát annál intelligensebb valami minnél jobb a problémamegoldó képessége.
Na most a te rakétád egyáltalán nem intelligens csak egy végeszköz, olyan mint egy távirányitós autó.Ezért mondtam h kb. olyan intelligens mint egy mosópor.Esetleg az irányitó lehet intelligens.
Akkor innentõl kezdve már csak arról vitatkozhatunk hogy mennyire intelligens egy gprs mühold.Ezt meg csak annyi hogy direkt eltájolod a müholdat hogy ne ismerje fel egybõl a helyzetét.Ezek után várod hogy be tudja e magát ismét kalibrálni.Elhiheted nekem 10bõl 8 nagyon gyorsan lezuhan.
:-DDDD Minden emberi gondolatot is le lehet bontani apró elemekre és mi is az árnyékok szagok színek alapján tájékozódunk majdnem mint a gps-es mûhold.:-) Ami küldözgeti a jeleket.
Mert a biometrikus azonosítók még kicsit gagyik. De ha írnának 1 normális progit szerintem egy mai gép is simán felismerne 1 embert. Vannak emberek akik ránézésre meg tudják mondani 1 kupac gyufáról hogy hány szál van benne és marha gyorsan tudnak számolni is...szerintem ez programozás kérdése és proci kérdése együtt a gépi részrõl. De akárhogy fogod programozni a gépet a lélek fogalmát nem fogja megérteni. Sem a halálét.
Persze vannak.Annyira intelligens hogy képesek egy célt eltalálni ha van fölötte 3 mühold ami küldi neki a gprs adatokat.Kb. annyira intelligens mint a mosóporod.
""Ahoz hogy kihasználd nem csak az oprendszernek kell tudni használni,hanem az a programozó aki a progit írja"
Nem feltétlen. Futtathatsz több CPU igényes progit egyszerre, ahhoz nem kell egyiknek se több szálon futni."<- Na mibe fogadunk? :-)) Írtam 1 álomfejtõ progit, ha 100 progit indítasz belõle vagy 1000-t a másik magot meg sem fogja hatni! XP alatt azt még hozzátenném.
"Pontosabban 256 milliárd 32 bites, vagy 32 milliárd 64 bites mûveletet." <- Na ezt+ honnét szedted? Cell proci többet tud. Pláne mert voltak olyan hírek,hogy 5 lesz benne....de ez most mindegy csak viszonyításképpen mondtam hogy ma itt tartunk 20 év múlva meg robotinvázió...:-D
Ez megint csak szempont kérdése. A mai processzorok egy bonyolult komplex matematikai müveletet sokkal gyorsabban és többször tud végrehajtani mint egy emberi agy.
Tehát ha fogsz vmi 20rendü polinomot akkor az életben nem végeznél vele,egy gép meg ehhez képest viszonylag gyorsan kiszámolja, csak proci kérdése.
Ugyanakkor viszont ha neked egy kép alapján kell azonositani egy személyt akit élõben látsz, akkor viszonylag gyorsan és helyesen fogod ezt megtenni ránézés alapján.
Ugyanezen processzorod viszont totál belebukik a dologban ha a célszemély például azóta szakállat vagy bajuszt növesztett esetleg sapka van rajta mert az azonositó program egyszerüen képtelen lesz felismerni egy kép alapján.
A Star Trek pl. ebben elég érdekes, ott a 24. sz.-ban is unikum az a néhány egyáltalán nem tökéletes android, nemcsak mert pozitronikus az agyuk.
Egyébként szerintetek hogy lehetne vmi ilyesmit megvalósítani, úgy értem pzitronikus "elektronikát"???
Mert én már gondolkoztam rajt, de dunsztom sincs. Legalábbis nem konkrét.
Na most az MI-rõl annyit hogy az már régen kiderült a mennyiség nem csap át minõségbe. Attól hogy van tiz-száz...-egymillió magod/procid összekapcsolva még semmi sem lett intelligens.(lásd internet, hány millió gép van összekapcsolva mégsem lett semmiféle gépi intelligencia)
Rolika: ez a 15 vagy húsz év mulva mi lesz ez mind csak mese. Én régebben rengeteg scifit olvastam, amik pl. 90ben iródtad és 2005re már mindenhová járkáló intelligens háztartási robotokat jósoltak meg vagy lásd pl terminátor, abban már 97re gépi intelligenciát meg számitógép által irányitott fegyverrendszereket jósolt,aztán itt vagyunk 2005ben és van pár robotrepülönk ami még messze hülyébb egy ember vezette gépnél meg van szép kis sony robotkutyánk meg pár a kráterekben kutakodó robotunk.Szval mesterségen intelligencia jó ha lesz majd talán 100 év mulva,bár én ezt is kétlem.
Azt hallottam, hogy a procik már felülmúlták rég az emberi agy teljesítményét. Szerintem azért még nem. Egyetlen agysejt sok másikhoz kapcsolódik szinapszisokon keresztül, és önmaga is egy eléggé bonyolult rendszer, ki tudja mi játszik közre abban, hogy mi hogyan gondolkodunk?
Számtek-tanárom mondta, hogy a számítógép tud sorosan vagy párhuzamosan dolgozni, az emberi agy meg vmi teljesen más módon.
egy mai intel szemét egy neuront nem tudna szimulálni nemhogy többet
Andriskának igaza van.
Egy processzor mag sokkalta gyorsabb és többmindent tud mint egyetlen neuron.
Igazából egy neuron másodpercenként csak pár százszor tud jelet adni jó esetben.
Azok a neuronhálózatos dolgoknak nem sok közük van a mesterséges inteligenciához..
És ahogy elnézem eddig csak gyenge kísérletek voltak ilyesmik fejlesztésére.
Egy AI- fejlesztésére komoly nemzetközi összefogás kell. Komoly hardware háttérel szerintem.Ma még nincs ilyen. :(
Sztem felesleges 10-20éves távlatokban gondolkodni, mert gyanítom, hogy 5-8éven bellül a ma csúcstechnológiának számító informatikai eszközökön mindenki csak röhögni fog.
Mint ha most raknának elénk egy 486SLC-t ami a maga idelyében ugyan zsér volt de a mostani dolgokhoz képest, pfff. Aról nem is beszélve hogy valószinûleg egy olyan architekturális váltás küszöbén állunk, ami majd remélhetõleg leveti a legtöbb "pc"-s korlátot.
Nem kell felvenni a versenyt az emberi aggyal, elég lenne egy egyszerûsített rendõragy is "azonosítsd/igazoltasd - ha nem megy arrébb lõdd fejbe" Az USA egy ilyen robotot lazán a nyakára dobna a "terroristáknak"
igen, majd programhiba.. bumm-bumm :D
"Ps3 procija 4! Billiárd mûveletet tud elvégezni optimális esetben másodpercenként."
Pontosabban 256 milliárd 32 bites, vagy 32 milliárd 64 bites mûveletet.
"home user oldalon még MINDEN szoftver 32bit/ 1 cpu magra készül"
El fog múlni. Pl. a játékokban egyre komolyabb szerephez jut a fizika, arra pedig bármennyi magot el lehet használni könnyedén. A 64 bit meg elsõsorban oprendszer kérdése, a szoftvereket gyakorlatilag elég csak újrafordítani.
Nem kell felvenni a versenyt az emberi aggyal, elég lenne egy egyszerûsített rendõragy is "azonosítsd/igazoltasd -
"Én már most ki tudnám használni simán." Maximum Linux alatt mert a win az béna. 4 magot nem tud kezelni, 2-t sem rendesen. Ahoz hogy kihasználd nem csak az oprendszernek kell tudni használni,hanem az a programozó aki a progit írja, 4 magra kell optimalizálnia a forráskódot. Meg mire használnál 4 magot? Az azért érdekelne. Pí kiszámítására? Vagy 4 DVD szimultán kódolására? De most komolyan mire?
Neuronhálót is emlegettem...nem szeretem magam ismételni. 20 éven belül???? Lehet hogy 15 vagy még elõbb. Ps3 procija 4! Billiárd mûveletet tud elvégezni optimális esetben másodpercenként. És ugye 1 gépnek nincs idegrendszere/még/ tehát a számítási kapacitás nagyon specifikus tud lenni. Ha az MI-re fordítják és nem arra hogy járjon és 1 kavicsot is érezzen mikor megbillen akkor ez hatalmas elõny egy emberrel szeben! Arról nem is beszélve hogy sokkal gyorsabban tud tanulni mint 1 ember. Tény hogy nahyon jó önfejlesztõ MI szoftot kell rá írni.
Az emberi aggyal csak akkor vehetne fel a versenyt, ha kepes lenne tobbmilliart programszalat futtatni szimultan -> tobbmilliard mag.
Az MI-hez nem elég a gyors proci. Ha pedig arra gondoltál, hogy egy proci végre eléri egy emberi agy teljesítõképességét 20 éven belül. Hát Én ezt se hiszem, bár elõfordulhat.
Elég ha az oprendszer támogatja a 4 magot. Én már most ki tudnám használni simán. Persze, aki csak az office-val küzd, vagy a játékon kívûl nem tud mást elképzelni a gépén, jelen pillanatban nem tudna négy processzormagot agyonterhelni.
És hogy mi ir majd olyan szoftvert ami képes felülmúlni az embert? Hát a gép maga. Már most is léteznek neuronhálós modellek és tanulásra képes számítógépek,vagy programok amelyek programokat írnak! /Aki fõsulira esetleg egyetemre jár informatikai irányban talán látott is ilyet/. Pedig ne felejtsük el, a PC korszak csak 20 éve kezdõdött!!!
"Az igazgatónak nagyotmondásban nem kell a szomszédba mennie: szerinte tíz éven belül több száz magot tartalmazó processzorok kifejlesztése is lehetséges lesz, és a koncepció révén elfogadható szinten tudják majd tartani a fogyasztást és hõtermelést. Ennek ugyanis némileg ellentmond, hogy már a nyolcmagosoknál nagy kihívást jelent majd a megfelelõ gyorsítótár elhelyezése. " <- De vegyük figyelembe,hogy a nanotechnika rohamosan fejlõdik és naponta találnak fek új anyagokat! Valamint a széncsöves, vagy mikro mágneses megoldásoknál nem kell számolni a hõtermeléssel és rendkívül aprók az alkatrészek! A többrétegû fotochipeket nem is említve...bár még csak kísérleti stádium. 20 éven belül bár hülyén hangzik, lesznek nem csak ember szabású robotok, de magasabb intelligenciával is rendelkezhetnek akár mint mi! És ez nem vicc,vagy Sci-fi!
es ezt akkor mondta mikor mar nem elt? :D bocsi, csak viccesen hangzik amit irtal:)
"több száz proci :))))" - errõl a hozzászólásról nagymamám jutott eszembe, aki mondotta, hogy régen, mikor õ élt mosolyogtak azon, hogy a tejet boltban kell venni...
több száz proci :))))
nem ez a srác mondta, h a p4 10ghzig skálázódik? :DDD