"Csak többet swappol, mint a Linux, mert igyekszik mindent kilapolni pár perc nem-használat után, hogy minnél több memóriát használhasson mindenféle belsõ buffernek [EQU elmondása alapján]. (Hogy mire kell neki akár 1+GB is, nem tudom. :P)"
A fájlokat buffereli, arra kell a sok RAM. De nagyon jó az, sokat gyorsít a rendszeren, ha van elég memóriád. Látható pl. hogy ha egy jó nagy fájlt másolsz, és félúton megszakítod, majd újrakezded, akkor az elején nagyon gyors a másolás, mert a memóriában marad a file.
Legalább magunk között nem kellene fanatikusnak nevezi azt aki jót akar! Meg azután vegyük figelembe a hazai kereskedelmi 'kulturánkat'.
A LINUX Barátok Szövetsége. Talán szervezhetne néhány ilyen akciót. DE MINEK?!
Sajnos a hazai számítástechnikai "müveltség" nem több mint nulla! A WINDOW$-ról mindenki azt hiszi, hogy az a WöRD! Pedig az még sokkal több pénz mint
az 'OP-rendszer' ami praktice semmit sem tud.
Úgy érzem nem érdemes tovább folytatni. Aki nem ért hozzá annak a vak lvat is el lehet adni...
A programozónak csak egy nyelvi fájlt kell írnia, és kész a fordítás. Windowsról nem nyilatkozom, nem értek annyira hozzá."
A masik remalma a programozoknak a vindozos alkalmazas a honositasa. Agyrem. Nincs egy kiba egysegesitett megoldas amit rendszerszinten kozpontositva lehetne hasznalni. Mindenfele hazilag taknyolt megoldasokat hasznalnak az egyes alkalmazasok, ahany gyarto, annyifele agymenes.
Nem lehet meg userprofile-hoz se nyelvet hozzarendelni, hanem megegyszer fel kell telepiteni ua. a programot, ha pl. ket nyelven akarod hasznalni nehany kiveteles esettol eltekintve. Ez tobbnyelvu orszagokban egy hatalmas szivas.
"Ja a Windows klasszikus nézeténél, talán szebb... az XP-nél nem, a Vista-t meg sem közelíti..."
Mert ugye a Vista már egy tökéletesen mûködõ, kiadott OS. :)
Mellesleg vannak olyan ablakkezelõk, melyek nem túl szépek (nagyon puritánok), de funkcionalitásban odavernek az XPnek, KDE-nek, stb. Pl. PekWM (reklám helye, megint ezzel jövök, bocs :)) Ha veszed a fáradtságot, akkor egy klassz ablakkezelõd lesz, amit könnyen tudsz használni, mert teljesen úgy mûködik, ahogyan akarod.
"amugy az XP is magyar jobb helyeken :)"
Localisation még nem nagyon van. Nekem angol a gentoo-m, de a programok magyarul "mûködnek". A programozónak csak egy nyelvi fájlt kell írnia, és kész a fordítás. Windowsról nem nyilatkozom, nem értek annyira hozzá.
Természetesen Windowson is a memóriából(/-ban) futnak a programok, azaz a memória-hozzáféréseket nem irányítja át egyenként a vinyóra (ez egy kissé lassú lenne), hanem elõbb vissza-swappolja õket (vagy az aktuális lapot). Csak többet swappol, mint a Linux, mert igyekszik mindent kilapolni pár perc nem-használat után, hogy minnél több memóriát használhasson mindenféle belsõ buffernek [EQU elmondása alapján]. (Hogy mire kell neki akár 1+GB is, nem tudom. :P)
Ugh, index.hu... A filmkritikáik és egyebek (Linux-hoz való hozzáállás, stb.) alapján úgy tûnik, a vadkapitalizmus feltétlen hívei (legalábbis jópár cikkíró).
no ja. nekem is van egy jól mûködõ kíndózom és kész. no para, meg lepállás.
pingvin (debian) max a hálózat miatt érdekel. de másra sose fogom használni.
Bocsánat: NEM ÉN PORTOLTAM. Az akart lenni, hogy PORTOLTAK.
Ott a pont rigidus :)
A pista mire a polcra kerül elavult lesz. Legalábbis a legtöbb porckájában. (azért akad kivétel is).
De pl: a grafikai részt tekintve az XGL feladja al eckét. (igaz nem csak a winnek, hanem elég sok OS, és ablak kezelõnek)
GMI: egész konkrétan arra gondoltam, hgy a kizárólag kattintást ismerõ user, akinek a rálátása a win, és hallott már a linuxról felrak egy suse-t, és elkezdi osztani az észt, vagy valami kattra nem müxik akkor "xar a linux" kifejezéseket használ. Megsúgom: több OS is létezik. Igen, a linuxon túl is. Nekem több száz CD-n 80 Linux Disztró van, plusz a különbözõ OS-k. (os2, macos, beos verziók 4-tõl Zeta-ig, qnx, skyos, menuetos, solaris, opendos, stb...) és nem merném ezuek után kijelenteni, hogy értek az informatikához úgy áltaqlában. Ugyanis még mindíg van kb:40 olyan különbözõ OS, vagy tech. amirõl lövésem sincs. Így értettem a lámát. Kattintásra nem müxik, akkor vonyít. De az arca az nagy. Erre én amondó vagyok, legyen máshol nagy az arca, minket hagyjon békén.:)))
játék: Jóval mondjátok milyen játékok vannak linuxra, mert két "nagy játékmester" létezik aki írt, médiában szerepelt a kérdéssel. Én vagyok az egyik. A másik egy K. norbi nevû srác. (rég láttalak, ha ezt olvasod írj nekem :)))
(ezt most nem azért írom, mert nagy az arcom, hanem, hogy végre zárjuk le ezt a kérdést végleg).
A linux nem játékra való. Ennek ellenére amit portoltam szebben megy mint winen. Számosságukat tekintve valóban kevesebb, de errõl sem al inux tehet. (hanem a játékgyártó) Példák: mohaa,wolf, nwn, descent összes, 0ueka össszes, unreal összes, doom összes... Soroljam. (nekem kb: 30 db körül van. Mind naítvan futkos. Jót szoktam játszani. :)))
"erre csak annyit mondok, hogy erõs kisebbségérzésed már átcsapott kóros összesküvéselméletbe"
kisebbsegerzesem van? En eddig ezt forditva tudtam. Na dontsetek mar el.
"de ne ess kétségbe ez a legtöbb Linuxfanra jellemzõ tulajdonság!"
Nem vagyok "linuxfan". Szerencsere nem korlatozodik le a latokorom 2 OS-re.
"Már most is pánik van a Linux berkeiben"
mer az van?
"Megjósolom ez a Vista megjelenésével csak nõni fog"
Az az erzesem, hogy itt fogunk ma behugyozni. Kezdodik megint "jolertesultek" melyszantasa.
En meg megjosolom neked, hogy a bmw-nel mar ossze is csinaltak magukat. 3 eve mikor a trabantgyar bejelentette az "uj" tecnologiat, hogy miket fog beepiteni "jovore" debutalo trabant "high speedbe", a bmw vezetok infuzioert konyorogtek, mikor meghallottak, hogy lesz benne legzsak, borules, negyhengeres motor, leeresztheto hatso ablak.
Illetve megse. Vagy ize, nem is jovore. Sot ize, nem minden, de lesz benne azutan, vagyis pontosabban jovore-jovore lesz, de a tobbi kulon, lesz majd jovorejovorejovore... De lesz. Lesz. Lesz. Lesz.
erre csak annyit mondok, hogy erõs kisebbségérzésed már átcsapott kóros összesküvéselméletbe, aki a MS-ot a gonosz megtestesítõjének gondolja, de ne ess kétségbe ez a legtöbb Linuxfanra jellemzõ tulajdonság!
Megjósolom ez a Vista megjelenésével csak nõni fog :DD Már most is pánik van a Linux berkeiben
Én sok Linux használót is a láma kategóriába sorolnék, mert azzal jönnek hogy nem kell nekik a vírustenyészet meg a sok fagyás, azért használnak Linuxot.... namármost aki kicsit is ért a Win-hez annál ilyen dolgok nem fordulnak elõ és nem állít ilyeneket :)
"Ráadásul nem tudják hogy a grafikus mellett van 6 darab parancssoruk is, aztán rezetelnek ha megáll az egér."
Ott a pont.
Mar csak a vege maradt le:
"baszokolvasni,deidekattintokodakattintok.baszommegvarnimigmegallacd.rafexekaresetrelinuxszarvindozfaszastabil" utan pedig felcsapnak ringyoz drukkernak egy olyan ceg melle ahol az "utolso a user, elso a ceg edeke", majd ritmusra tapsolnak veluk es husegesen kopkodnek egy kozosseg munkajara akik ejjelt-nappalt odaadva azon faradoznak, hogy a paraszt ne legyen tobbe kiszolgaltatva profitbeteg szoftverstriciknek.
Kesobb az ilyen lamak megirjak mindenidok legnagyobb ujsagcikkjet a Live disztrokrol a zindexre Kabare Csutortok stilusban, hogy ha nehany hozzaerto netan arra teved, sokkot kap, majd egy fel delutant porog a hatan mikozben alig birja visszatartani a vizelesi ingerjet.
Nem errõl van szó. Van akiben az alapvetõ hajlam sincs meg, hogy rákeressen valamire. És akkor elárasztják a fórumokat, folyamatosan nyitják az új topikokat, ráadásul olyan címekkel mint pl. "NEED IMMEDIATE HELP!!!", aztán csodálkoznak hogy nem mennek semmire. Ráadásul nem tudják hogy a grafikus mellett van 6 darab parancssoruk is, aztán rezetelnek ha megáll az egér.
abban asszem egyetértünk, hogy ennek az arcnak rálépnénk a mogyijára. viszont mi az, hogy a lámák ne árasszák el a linuxos világot? te pingvinnel a hónod alatt születtél talán?:/
#8: Az a "live" véletlenül nem "lite" volt? Utóbbi tuti, hogy sok-sok fájlt akar felpakolni, mivel az egy telepíthetõ, gyengített változat.
Egy valódi live meg elfut vinyó nélküli gépen is.
"Nem kell, hogy az a tengernyi láma a linuxos világot is elárassza."
strogg: ez nagyon ott van :)
#14 Ha ez így történt, memória hibára tippelek. A linux a memcsit használja elsõsorban, és csak másodsorban a vinyón lévõ swapot, a win pedig tudtommal vinyóra ír, onnan olvas elsõdlegesen.
#79
Nálam 4-7 böngészõ, 2-3 letöltõ,1 netes és a gépemen lévõ mail, gimp, néha 2 példányban futó cd-író, és soha semmi problémám nem volt proci használattal (igaz, kizárólag amd). Teszem mindezt egy kb. féléve félig összeomlasztott rendszeren, ami alatt néhány hónapja vinyó, a múlt hónapban pedig lap, proci csere volt.
Nem tudom milyen linuxszal próbálkozol, de egy normálisan összerakott hardveren normálisan kell mennie.
játékok: igaz, amint M$ csinál, az valószínûleg nem fut linux alatt. Több ezer van a neten, nemcsak gyengék, de komoly 3D-sek is.
ntfs írás: inkább hagyjuk, jogtiszta win kell hozzá, mert a captive az M$ honlapjáról tölti le a fájlokat.
Na, és a cikk.
Emberünk eme tettét valószínûleg tõlem leste el :)
Tavaly nyáron - laptop vásárlás elõtt - bementem egyik nagyáruházba. Táskámban 2 db - különbözõ alapú - live cd-vel, és szépen végigteszteltem a laptop kínálatot.
(Eladók csak messzirõl néztek, érdekes, h. egyik sem jött oda, hogy mi a fenét csinálok.)
A windows egyáltalán nem rossz operációs rendszer. Én windows-ot ismerem, és csak azt is használom, igaz, most már (újra) ki szeretném próbálni a SUSE linux disztribúciót, csak az a baj, hogy 4 gigát letölteni nem könnyû feladat. Egyszer már sikerült, másodszorra (10.1 a, vagy mi a neve) már hibásan töltõdött le. Azt szeretném kérni itt vki-tõl, hogy adjon már nekem levélben, vagy valamiben fel egy linux disztrit! Lehetõleg SUSE-t, azt már ismererem, vagy valami hasonlóan könnyebben kezelhetõt. AKi BP-i, megtenne nekem annyit, hogy találkozna velem valahol, és odaadna egy DVD-t? (én is adnék persze)
Ha ezt vki megtenné, máris egy linuxossal több lenne a világon. 3 winyóm van, valamelyre csak felpakolnám...
A hozzászólásokról:
Hülyeség, hogy a linux nem tud játékokat futtatni: Vannak emulátor progik,(wine, vagy mi egy pl,) azokon rengeteg féle játék elindul. Persze a windows-ot ajánlom én is játékplatformra, munkára is jó, csak gyakran kell újratelepíteni annak, aki tényleg használja.
Na a játékokról inkább nem nagyon beszélnék... van 1-2 de ez össze sem hasonlitható a win alatti játékok számával.Viszont a linuxot nem is játékra találták ki.
Akkor te nem LIVE linuxot használtál! Ha kiveszed a vinyót, a LIVE akkor is fut tökéletesen! Ráadásul ha van vinyód, NTFS-t egyenlõre nem is tud írni, csak fat32-t de csak ha direkt szépen megkéred rá! :-)
"vállalkozó kedvûbbnek lenni, nem élbõl"
2 nyarat, s azóta fél évente 1-1 hónapot kap tõlem, de eddig még mindig nem lopta be magát a szivembe. engem nem az X százalékot vesz le az erõforrások-zavar, hanem az, hogy ha töltögetnék le progikat (m1, h csirke vagy ablak alá), akkor 3-4böngi,filekezelõ, tömörítõ, normálisan belõtt xmms(értem, hogy a proci-vinyóhasználat szintén korlátozva) esetleg képnézõ, mail ha megy egyszerre, akkor összecsinálja magát...
Hmm szerintem igaza van, legalább jobban megismerik a szoftvereket, bár lehet h linuxot inkább csak az használ aki ért is hozzá, mer különben a sok hülye windows-kattingatásos elkezdené ócsárolni h ezér meg azér nemjó miközben csak nem ért hozzá. De támogatom h minnél jobban elterjedjen, mer nekünk csak jó h nem lesz olyan egyeduralkodó a winfos
Bocs faszságot írtam ,kifelejtettem hogy a legolcsóbb ecs alaplappal gurul , nehogy bárki jöjjön a jó vassal könnyü szöveggel.
Na kezdõdik a szar a linux szöveg mert fagy óránként 6x ,meg stb .... Ahogy mondták szar a vas. Érdekes nálam nem fagy pedig megy már másfél éve folyamatosan. Nyúzom mint állat ,terhelem ahogy kell és fagyaszthatatlan. Na és lépek is ,mert nem fogok vitatkozni a sok nagytudású m$ hivõvel , csá.
Hááát... Jó sok idõtök van irogatni. Hogy ne maradjak ki, leírok egy esetet.
Adott egy szaktársam itt, az egyetemen. Nem ért Linuxhoz, de megvan a maga esze, és nem lusta. Egyetem miatt kell a Linux (hálózati programozás teljesen Linux alól megy, Windows éppen említés-szinten van :) ), viszont õ nem akar gépre feltenni Linuxot, nem akarja a sok beállítást és fájlt áttenni csak azért, hogy Linux alatt is halhathasson zenét, nézhesse a leveleit, stb. Tökéletesen érthetõ.
Szóval LiveCD-t ajánlottam neki, de nem jött be, nem volt alapból olyan, ami programozáshoz kellhet. Végülis egy VMWare megoldás maradt, ahova felnyomtuk az Ubuntut. Szép, KDE felület, az egész egy 2 gézás cerkán (nem egy izmos gép). Elég jól és gyorsan futott.
Nemrég örömmel újságolta, hogy sikerült egy pár programot feltennie, és jól mûködött. Mondta, hogy így már érdekli a Linux, megvan az alapvetõ sikerélmény. Az illetõ nem használt elõtte még Ubit, de felsoroltam neki az alapdolgokat (man, ls, rm, mkdir, stb.) és elboldogult. Hozzáállás kérdése.
"Szerintem ez szerepet jatszhatott abban, hogy az osszes nagy disztro lecserelte a kde-t"
Csak "commercial"-like (ezt jolmegaszontam) fosnak a KDE-tol a GPL miatt. A tokes disztroknak javareszt a satant latjak kiserteni ha meghalljak a G-P-L betuket egymas utan. Azt meg ugye tudjuk, hogy a GPL toretlenul dozerolja a kereskedelmi szoftvereket, nem ertem, hogy miert pont most allna meg.
Ha X closedsource szoftvert csak a meregdraga QPL mellett lehet megirni QT-re, akkor megveszik. Aki nem akar erte ennyit aldozni annak marad a GPL-es megoldas. Ha sajat maganak fejleszt ez nem jelent gondot, de ha terjeszti, akkor a forraskodot publikalnia kell. eleinte sokan feltek ettol, de egyre tobben megteszik es a szolgaltatasokbol elnek.
IMHO a GPL-dozer az nem all meg. A baj szerintem inkabb az, hogy az emberek alapbol nem szeretnek dolgozni (ezt igy a kornyezetembol megitelve) es a GPL pedig nekik nagy szivas lesz. Ezt figyeld meg, akarmelyik ceg amelyiket eltolt a GPL-dozer, mindegyik javareszt a szabadalmai utani eltartasdijbol elt. A GPL betomte ezt a rest es a "ceg erdekei" helyett egyre jobban eloterbe kerul a "felhasznalo erdeke", ami azert eleg szarul hoz nekik a konyhara.
A masik dolog, meg ha a fejlesztok nem akarnak semmikeppen GPL-re fejleszteni vallaltairanyitasi, v. egyeb - korabban zart - ugyviteli rendszereket, akkor keresnek mas megoldast, vagy felbukkannak a szemfulesebbek, azok akik meg fognak. Elobb-utobb szigorodik a helyzet, az elvarasok egyre nagyobbak, egyre tobb ceg dont ugy, hogy holmi closed-source megoldasok egy palyazatnal is szinte mar-mar a "nevetseges probalkozas" szintjet suroljak. Ez a tendencia egyre novekedni fog a szabadszoftverek ternyeresevel.
IMHO senki sem szeret kiszolgaltatottsagi szerzodeseket alairni senkivel.
A KDE lehet többet eszik mint szeretnétek, de többet is ad."
Mar nem nagyon igaz ez sem. Az uj 3.5-os szeriaban ujrairtak a QT feloli API-t, kilapatoltak a regi KDE2-es korszakbol visszamaradt szosszeneteket. Azota vetekszik a tobbi ablakkezelovel is. Arrol nem beszelve, hogy a kovetkezo generacios QT4-es szeria teljesen uj widget engine-re epul, termeszetesen szamottevo teljesitmeny javulas mellet, ami szinten egy ujabb lokes lesz a kde-nek.
A DX. Az, hogy nincs DX linuxra, nem al inux hibája."
Anno volt egy probalkozas egy opendirectx neven ha jol remlik (?), de nem hallani rola semmit. Mindegy vannak alternativ crossplatform gamelib-ek: plib, clanlib, libsdl. En az utobbi kettot hasznalom, ezek kozul is jobbara a clanlib-et. Ez legalabb annyira kiforrott mint a DX, nagyon szep tiszta a kodja es nagyon jol dokumentalt. A keszitett kod hordozhatova valik az osszes unix rendszerre ill. vindozra is, a kovetkezo generacios clanlib pedig elvileg keszen lesz dx illesztesere is.
Az sdl-nek valamivel jobb a platformtamogatottsaga, ami bajom van vele, az kozmetikai jellegu rigolyam: elegge balphasz prefix-eket adtak a deklaraciokba es eleg fapad az API-ja.
"Az itt említett XGL ha képesl ezs megmozgatni a KDE-t (szvsz az idén már képes lesz) akkor azt hiszem alaposan el fog húzni."
Az XGL (amennyire en tudom) kimondottan a gnomehoz keszult, a KDE4 viszont elvileg tavasszal, vagy mar a nyaron erkezik es ahogy a multkor elneztem a slideshowt, a Majkrem Cista orulhet ha dobogos helyezest kap mellettuk.
"suse linux 7.2 live-ot, és 7.3 live-ot próbáltam."
Szabad szoftvereknel az egy evnel idosebb szoftverek (disztrok is) rendszerint oskori leletkent vannak mar emlegetve.
Probalj meg ujabb diszribuciokat, kezd a bejaratottabbakkal eloszor:
Pl knoppix, slax, kubuntu live, mandriva live...
PC-re van vagy szaz, vagy meg talan tobb is.
Itt talalsz alternativ Live CD-ket is:
http://distrowatch.com/search.php?category=Live+CD&origin=All&basedon=All&desktop=All&architecture=i386&status=Active
Az elsõ felével tökéletesen egyetértek.
A titkárnõs része viszont nem igy müködik.Ugyanis a titkárnõket nem ugy kell elképzelni mint az amerikai filmekben hogy tegnap felvett 20 éves szõke cicababa akit csak dugásra használ a fönök, hanem gyakran már 20-30 éve a cég titkárnõje, ismeri kivülbelül a céget, a fönökét, tud mindent hogy melyik levelet hová mikor hogy kell elküldeni stb stb...és az évek során megtanulta használni a windowst meg az officet alapszinten.Egy ilyen tapasztalattal rendelkezõ dolgozót senkisem fog kirugni, se a linux kedvéért sem másért.És ha nem ért a linuxhoz, akkor bizony nem fognak a gépére linuxot rakni, mert egy fönök sem hülye hogy ezesetben kétszer annyit kelljen dolgoznia neki is mert a titkárnõ nem ért a linuxhoz.
Ez más dolgozok esetében is igy van (tanulmányik,hivatali dolgozok) ha lecserélnék linuxra a szoftvereiket, gyakorlatilag egy fél évre megbénulna minden amig vmilyen szinten el nem kezdik kapiskálni hogy hogy müködik és újabb fél év amig minden rendesen müködne.ergó nem éri meg átállni a legtöbb cégnek linuxra a dolgozók gépén.
suse linux 7.2 live-ot, és 7.3 live-ot próbáltam. Ezek mindegyike csinált valami ilyesmiket(már nem emlékszem pontosan):suselive.swp, suselive.cfg ezekre emlékszem nagyjából, de még asszem volt 1-2 fájl. Egyébként a régi gépemen volt ez, annak fat32-es partíciója volt a winchesterén, szóval arra tudott írni.
Jaja. elhangzott itt pár baromság, ezért merek hozzászólni a témához.
-Elõször is. amelyik gépen 1 órán belül 6x fagy valami, ott a HW-t erõsen szemügyre kéne venni. Mondom ezt úgy, hogy kereken 80 DB disztró, vagy annak verziói vannak meg. De nem csak linux. (skyos, beos, qnx,solaris,os2, stb...)
-másodrészt. A KDE lehet többet eszik mint szeretnétek, de többet is ad. Ne mondom, higy nem lehetne optimalizálni, mert mindíg lehet. De ugye nem veszuük össze azon, hogy ha valami progi tudáa nõ, úgy nõ az erõforrás igénye is. És tegyük a szívünkre a kezünket. Mindegyik OS GUI-át a KDE messze veri.Az itt említett XGL ha képesl ezs megmozgatni a KDE-t (szvsz az idén már képes lesz) akkor azt hiszem alaposan el fog húzni.
A LiveCD hol hoz létre fájlt, hol nem. Azt tudom, hogy a Suse live-ok szeretnek valóban pakolni merevlemezte. 1-2 száz megás swap file-t. De a legtöbb live cd valóban nem nyúl a vinyóhoz.
A DX. Az, hogy nincs DX linuxra, nem al inux hibája. Hanem a T. M$ -é, amelyik nem hajlandó sem portolni, de még infót sem adni, hogy lehessen írni rá egyet.De ez érdekes módon nem zavarja a linuxosokat.Többek közt azért, emrt a linux egy komolyabb OS annál, minthogy pejhespöcsûek azon játszák el az agyukat. Aki meg OS-t azért választ, hogy megy-e rajta az XY játék, hát az semmiféle szakmai érvet nem hozott fel az ügyben.
És végül: Vad linuxosnak ismernek :) De én személy szerint ennek a srácnak lerúgnám a bal heréjét. Ugyanis nem a saját tulajdonához nyúl önkényesen. Másodsorban: a wines emberre nem pogányként kell tekineteni. Ergo: nem misszió megtéríteni.
Három: erõszakosan terjesztve még semmit nem sikerült rednesen elfogadtatni. Négy: senkinek nem érdeke a pejhespöcsûek linuxosítása. Nem kell, hogy az a tengernyi láma a linuxos világot is elárassza.
Én amondó vagyok: A linuxnak komoly munkahelyi gépeken, és hivatalokban van a fõ terepe. Meg persze a szerverekenh. Ez nem azt jlenti, hogy Dektop-ra nem alkalmas. (nekem 8. éve alkalmas:)
De ha már el kell dönteni "központilag" mi legyen az OS, okés legyen a linux. Otthon meg mindenki döntse el mit használ.Ebbe sem értelme nincs beleszólni, sem nem szükséges. Aki kicsit is érdeklõdõbb találkozik a linuxal. (is)
A titkárnõkrõl: LEhet sötét mint az éjszaka, és bekapcsolni sem tudja a gépét. Akkor tessék nekem megmondani:
1. Milyen szakképzettséggel is vették fel? Merthogy alap manapság a számítógépes simeret. (ebbõl is látszik, hogy "terméket" oktatnak, nem informatkát. Arról nem is beszélve, hogy ezeket a képzéseket senki nem veszi komolyan. 1'la ECDL)
2. Ááááácsi. A munkahelyi gép nem a titkánõ tulajdona, hanem a cégé. A titkárnõ használja a munkája elvégzéséhez. Han em rendelkezik kellõ ismerettel a munkája elvégzéséhez, nem a cég a felelõs, hanem a titkárnõ. Milyen alapon vették akkor fel? Arról nem is beszélve, hogy a céges gépre a titkárnõ NE telepítgessen. Nem az övé. Az otthoni gépén azt csinál amit akar,a cégesen dolgozni tessék.
3. Ugye senki nem gondolja komolyan, hogy majd a titkárnõ mondja meg a döntéshozónak, hogy miylen legyen az OS egy gépen, ami nem az övé? Tudom mi a gyakorlat. Csak tessék belegondolni. A takarítónõ sír, hogy milyen kilincs legyen az ajtókon, mert az XY kilincset nem törli le? na neeee...
A cikk kapcsán az a kérdés merült fel bennem, hogy etikus-e (hiszen láthattuk, törvénybe nem ütközõ) ilyet tenni?
Igazából a problémája ennek az embernek az, hogy szerinte Franciaországban az átlagember nem ismeri a lehetséges alternatívákat. Mindenhonnan a Windows "folyik" és eszébe sem jut, hogy esetleg másképp is lehetne.
Nálunk sincs ez másképp. Az iskolákban Windows-t meg Office-t tanulnak a diákok. Aztán otthon elmondják a szüleiknek, - akik esetleg közalkalmazottak és egész nap szintén Win elõtt ülnek -, hogy szeretnének számítógépet. Természetes, hogy az új gépen Windows lesz. Régen, amikor megkaptam elsõ számítógépm nálunk sem volt ez másképp.
Talán ez ellen kellene tenni valamit.
A cikkben azt is olvastam, hogy szegényebb államok Linuxot használnak a hivatalokban. Mi miért nem?
Miért kell minimum egyetemen info szakra járni, hogy valaki az iskolában találkozzon a Linuxal?
Photoshop fut wine-nal, Premieret meg nem probaltam, de szerintem 99% hogy fut rajta.
nemtom majd ha lesz rá elég nem csak ilyen geek/programozó vagyok root-om van nem félek használni cucc is lesz akkor majd talán, gondolok én ilyen nyalánkságokra: WoW,Photoshop CS, mindenféle common user cucc :D:D
Fut. Winex-el. De nem müxik a fast http-vel úgyhogy custom mapokat nem húzza le. De a linux nem játékra való. Nem is mondta senki hogy arra van szóval nem kell ez ide.
Counterstire source fut linux alatt?
nem?
akkor ennyi.
"Egyebkent a KDE el fog sullyedni par even belul a Qt miatt."
Mi a baj a QT-val? A legujabb QT renderelesi sebessege vetekszik az xfce-vel. A KDE meg tulsagosan is nagy projekt ahhoz, hogy az a tobbszaz fejleszto kukakaba soporje. Ha valami gondjuk lesz a qt-vel, osszedugjak a buksijukat, forkoljak, vagy irnak mast helyette.
Teljesen egyetértek Rigidus-al. Sokáve használok Linuxot, próbáltam pár disztribet. Nem vagyok guru, nem értek hozzá csak használom. Ha telepítenem kell alamit akkor meg tudom csinálni. Saját hibámbóül szétcsesztem párszor a linuxot dode kellett újra telepítenem hanem 1-2 óra(nap :) alatt sikerült megreparálnom. Mondhatni saját hibáimból tanultam.
Egyszerû mezei felhasználó vagyok, van windóz a gépemene, játékra használom. Minden másra a linux tökéletesen megfelel. Nem izgat fel ha a kde/gnome X%-ot visz a processzoridõbõl. Kit érdekel? Elindítok valami programot és megy. Jól megy, nem akad nem fagy.
Tessék kicsit vállalkozó kedvûbbnek lenni, nem élbõl elutasítani a linuxot. Használni kell és megtanulni használni.
Uff
Sz@r a Linux kezelõfelülete?
Láttál te Mandriva disztribet?"
Az nem vitas, hogy a vin ablakozorendszere fapad. Lenne meg hova fejlodni, ebbe sztem a tobbseg is egyetert, aki hasznal(t mar) mast is.
Csak picit pontositanek, hogy a GNU/Linux-on hasznalt kezelofeluletek nem disztribuciofuggoek. A felhasznaloi felulet jobbara attol fugg, hogy milyen asztalkezelot telepitettel. A disztributorok amit hozza szoktak tenni az a sajat telepito/konfiguralorendszeruk.
Gyorsan atfutottam a topikon es ahogy az lenni szokott, az orbitalis hulyesegeket megint sportbol ontja a tarsasag.
Egyenlore a kulondijra jelolt hozzaszolasokra reagalnek roviden, elen rogton a legkaprazatosabbal:
"Azt mondja, hogy nem tesznek fel a live cd-k semmilyen fájlt. EZ NEM IGAZ! [...] Sõt volt olyan, hogy egy régit próbáltam, ami nem támogatta az NTFS-t, és rinyált érte, hogy nincs használható partíció, ahová felpakolhatja a fájljait."
1. A live cd-s disztribucio eppen azert kapta ezt a nevet, mert a merevlemez meglete sem szukseges a hasznalatahoz. Ha megis, akkor semmi koze a live cd-khez. A livecd egy virtualis hattertarat hoz letre a memoriaban amelyre transzparensen merevlemezkent hivatkozik. Ez annyit tesz, hogy a live disztribucio ezaltal egy teljeserteku operacios rendszer lesz, lehet ra telepiteni is ha eppen szukseges, annyi kulonbseggel, hogy az ujrainditas utan elvesz minden. Meg a telepitesek is.
Ebbol adodoan, ha a live disztribucio sikit, hogy nincs eleg szabad, hely az egyenlo azzal a tennyel, hogy nincs eleg memoria. Valamit valamiert.
2. A kovetkezo gyongyszem ami szuletett az az ntfs-legenda volt.
ntfs particio hasznalatara ket lehetoseg nyilik a linux eseten:
a) A kernel FS moduljaival, kizarolag irasvedetten. Lehetoseg adott a merevlemez adatainak megnyitasara, de annak irasara nem.
b) A kulso captive-ntfs segitsegevel, amelyhez a fenti meglete is szukseges, mivel a captive a vindoze rendszerfajljait atmasolja a live cd virtualis tarjaba. Ezt a felhasznalonak kell telepiteni.
"Én több live cd-s linuxot is próbáltam, és mindegyik feltett többszáz megás fájlokat a winchesteremre."
Mar en is. Meg parat mar keszitettem is es nem emlekszem ra, hogy barmelyiken is "tobbszaz megas" fajlokat allokaltam volna a merevlemezen. Jelenlegi felallas szerint pedig, automatikusan egyebkent is megoldhatatlannak tunik ntfs-en irni. (kiveve, ha warezolsz)
"Az én XP-m is stabil, mikor próbáltam a linuxot 1 óra alatt 6-szor fagyott le."
Ez a gep amirol irok, tavaly lett bekapcsolva:
root@repa /root # uptime
6:19am up 91 days, 12:04, 2 users, load average: 1.14, 1.12, 1.04
Persze a nemzetkozi rekorderektol meg q messze vagyok:
http://en.uptime-project.net
Termeszetesen naprakeszen friss.
"Nem a gépem szar, hanem a linux."
Vagy van meg egy lehetoseg, hogy sovanyak meg az ismereteid: a hiba a szek es a billentyuzet kozt keresendo.
Az esetek 95%-ban egy auto hibaiert is annak hasznaloja okolhato akar kozvetlenul, akar kozvetetten. Ami kozos az esetekben, hogy a tulajdonosok legtobbszor egyontetuen jelentik ki a szerelonek: "Nem en nem ertek hozza, hanem az auto szar."
De mindegyik fájlokat hozott létre.
Azert azt hidd el nekem, ez legalabb akkora marhasag volt, mint az egykereku kenu-vitorla-el.
"Egyebkent siman Xfce fan lennek ha nem lenne olyan xar a fajlkezeloje."
risp: lehet hogy még nem hallottál a thunar -ról? megoldja ezt a problémát. Ubuntu alá könnyen betehetõ, a fórumukban ott az infó.
elvégre is a windows serverekben senki sem bízik meg
LOL. Láttál már vállalati szervereket is? Tudod nem az internetes tûzfalban merül ki a szervervilág.
Ha a libek font vannak akkor illene elindulniuk a progiknak.
Lehet hogy direkt nem hasonlit semmire hogy nehogy gond legyen ebbol. Pl. KDE alatt a menu olyan mint a startmenu, aztan meg a vegen MS beperli emiatt vagy nem tudom. Gnomeban meg alapbol 3 reszre van szedve. Winhez nem hasonlit az 100. Bar igazibol nem tudom hogy mire gondolsz pontosan, szerintem egeszen baratsagos.
Egyebkent siman Xfce fan lennek ha nem lenne olyan xar a fajlkezeloje.
(A motif az osszefuggesbe hozhato azzal az idiota 3d-s radiogombbal amirol sose tudom hogy be van-e nyomva?)
"csak ha felnövök valamin 10 év alatt, nem tom miért én szokjak meg valamit és nem õ szok meg engem"
Na majd mikor szelesebb korben lesz elterjedve a Linux es a gyermekek kiskoruktol kezdve hozzaszoknak... ;)
szerkezetét tekintve, ahogy indítja a progikat: (ami megy kde alatt az nem gnome-on és vice versa...)
csõdtömegnek meg azért tartom, mert alig van gui amire kinézetben hasonlít. jó, tudom, mindent meg lehet szokni, csak ha felnövök valamin 10 év alatt, nem tom miért én szokjak meg valamit és nem õ szok meg engem...
a gui elemei, ha még csak nem is az elrendezéseket nézem mind nagyon egyediek, de bmennyire is ronda a wines, legalább m1ikre egyértelmûen lehet kattintani. kicsit olyan érzetem van amikor kde helyett gnommal indul egy friss telep, mint amikor a win megjelenik a maga hülye lankájával, meg kék-zöld menüjével. csicsás, designos, csak épp a látótávból vesz el és nem törexik a minimalizmusra. kde alatt sem a qt motifokat szoktam felrakni hanem ha van, akkor a pöttynet fx-et, bár azt is elk$rták a 2-es és a 3-as kde megjelenésének határán. a 7.3-8.0-ás suse-vel egyidõben volt ultjára normális az is...
a gnome-ot valahogy semelyik kinézetével nem tudom kényelmesnek találni
sajna már õ is volt a tryolt listámon. a legkényelmesebbnek még mindig a kde-t tartom, de ha kilövöm a gép összes serverszolgáltatását és megnyirbálom a gui alatt futó appleteket+az artsot is megdöglesztem, hogy ne induljon bootkor, még akkor is sokat eszik:(
Xfce-t próbáltad már? Könnyû, gyors és ízlésesen néz ki. Bár a fluxbox a nagy kedvencem ami könnyû, gyors és fapados. A lényeg tulajdonképpen a választás szabadsága. Ha csilivili parasztvakítás kell varázslókkal meg automatikus dolgokkal felraksz KDE-t. Ha puritán vagy felraksz egy fluxboxot. Na ez az amit nagyon hiányolok a Windowsból. Eszed vagy nem eszed, kapsz egy egyen-gui-t.