nem, itt a win klienseket hasonlitjuk az osx kliensekhez. A kliensekben nagyon komoly infrstruktúra van, hogy együtt tudjon mûködni a központi felügyelettel. (amely infrastruktúra egyébként önmagában is elérhetõ, bármilyen szerver nélkül, csak annak kissebb a használhatósága, de speciális esetekben jól jön)
"Az osx szerver a másik vicc, de abba inkább bele se kezdjünk :)"
bele se kezdjetek? ha jól veszem ki, akkor a windóz szerver, és a sima OSX beállításait hasonlítgatjátok itt?
""hanem mindezt nagyvállalati környezetben, automatizáltan, több ezer gépet párhuzamosan felügyelve és vezérelve mit tudsz. Ez vállalati környezetben alapfunkció, az osx-ben a csirája sincs meg. "
Nagyvállalati rendszerekrõl nem tudok, "
szerintem nyugodtan nevezhetjük az appple-t nagyvállalatnak, és azt is nyugodtan kijelenthetjük, hogy nem windózt használnak...
Miért szerinted a 2D gyorsítást a krupliszsák csinálja?
De semmi gond a 3D gyorsításhoz, extra ablakokon belüli effektek, ott a WPF, valamint Win7 Direct 2D néven ad egy új framworköt, ami DX10.x hívásokra fordítja az összes 2D hívást.
Nem jól emlékszel. A síma ablak cuccok NT3.x/Win95-tõl használt 2D gyorsítást, ha elérhetõ volt. Ezt a jó tulajdonságokat a Vista is megtartotta, csak néhány hívás nem kivitelezhetõ lett, azokat CPU-val kell megcsinálnia, vagy ha olyan (Régi Overlay) elérése, 3D felület kikapcsol és onnatól minden 2D hívás gyorsított szintén.
" Csak azérdekel, pl a MacOS X Serverrõl az összes domain szerûségbe tartozó gépen pl. tudom-e szabályozni, hogy egyes userek mit futathatnak a nélkül, hogy minden egyes MacOS X kliensen kézileg kelljen beállítanom, de úgy hogy bármikor meg is nézhetem a beállításokat és a beállítások a domain szerûségbe történõ belépésnél lépnek csak életbe, ha nem oda lépekbe az alapbeállítások vannak érvényben."
Ez már messze nem a szakterületem, de azt még tudom, hogy különféle eseményekhez (domain-be belépéshez, otthoni wifi hálóra csatlakozáshoz stb.) szépen lehet AppleScript-eket definiálni, amivel gyakorlatilag bármi beállítható.
Nem azt mondtam hogy lehetlen fejleszteni alatt, csak azt hogy az XCode még az Eclpisehez képest is vacak. (20 millió ablak, Borland C++ 5.0 (nem Builder) fealling).
"Nagyon jól tudom, hogy 10.4-tõl van 3D gyorsított GUI, ami ugyebár Longhorn Alpha 4050-tõl volt a 2003 végén, valamint az Aero, WPF (régi nevén Avalon) is ottt van a Vistaban a GUI gyorsítására, DXVA pedig lehetõvéteszi, hogy GPU-ra írjál codeceket. OpenCL ugyan úgy lesz XP-re, Vistara, Win7-re és Linuxra is, ha kijön végre."
Még a vista se használta ki, csak az ablak animációkkal meg ha jól emlékszem volt egy ilyen rss olvasó ami kezelte, de azóta se sok minden! Mac os x alatt meg már akkor a legtöbb alap alkalmazás kihasználta gyakorlatban is. És nem csak megvolt hogy legyen dísznek. Szóval hiába tudta már a longhorn alpha ha a végleges vista se használta ki 2006-tól :D
"Nagyon jól tudom, hogy 10.4-tõl van 3D gyorsított GUI"
Nem, a Core Image nem hardver gyorsított GUI, hanem egy framework, amin keresztül a GPU-t számításokra használhatod bármilyen alkalmazásban, akár egy rar kicsomagolóhoz is.
"OpenCL ugyan úgy lesz XP-re, Vistara, Win7-re és Linuxra is, ha kijön végre. "
Ha jól tudom a Microsoft nem támogatja az OpenCL-t. (Apple, nVidia, AMD támogatja)
---
Mondjuk a Grand Central-t jobban várom, mint az OpenCL-t.
OK hülyekérdés, amindet nem akarom elolvasni, mert engem csak a központi management érdekelne, nem pedig a Serverre telepített FTP szerver üzemeltetése.
Valahogy azt pedig közöttük nem látom, ha tudod hol van ne titkold. Csak azérdekel, pl a MacOS X Serverrõl az összes domain szerûségbe tartozó gépen pl. tudom-e szabályozni, hogy egyes userek mit futathatnak a nélkül, hogy minden egyes MacOS X kliensen kézileg kelljen beállítanom, de úgy hogy bármikor meg is nézhetem a beállításokat és a beállítások a domain szerûségbe történõ belépésnél lépnek csak életbe, ha nem oda lépekbe az alapbeállítások vannak érvényben.
Azért ahogy elnézem másoknak mégis sikerül. Sõt pár emberke elég jól megszedte magát pl iphone app feljesztésével. Most mit vársz mit mondjak? Hogy neked nem jött be és ezért szar? Nem lehet hogy más szemlélet módot vertek beléd a fõiskolában? Mi lenne ha fordítva lenne? Akkor meg a visual lenne a mumus.
"aki nem ismeri el, hogy az apple termekek araban benne van a marketing is, az elvakult es nincs objektiv velemenye. "
A lényeget te sem érted, amit írtam.
Persze, hogy benne van. De a Dell, HP, Lenovo stb gépeinek árában szintén.
Érdekes módon, leírtam egy Apple gép konfigját, hogy ha annyira drága, akkor lehet mellétenni olcsóbbat. Mégis csak úgy sikerült, ilyet ajánlani, hogy az olcsóbb gép hardveresen nem ért fel vele, mert ha azonos lett volna, akkor egy forinttal sem lett volna olcsóbb.
De belinkeltem alu házas gépet is Dell-tõl, nem picit volt drágább (250 eFt-al) az Apple hasonló termékeinél.
Szóval nem azt mondom, hogy olcsó az Apple, hanem azt, hogy semmivel sem drágább, mint a konkurencia az azonos kategóriában.
----
A vitához.
Kicsit unalmassá kezd válni a dolog. Én mindent elhiszek amit mondtok, mert nem vagyok vállalati rendszergazda, de mint felhasználó tényleg magasról teszek rá, hogy az mennyire kényelmesen tudja megoldani a gépek menedzselését.
Azt tudom, hogy megoldható, mert egyrészt több cikket is olvastam róla, másrészt valamelyik tudományos csatornán filmet is láttam (igaz az oktatásról volt lényegében szó), ahol egyetemi rendszerben több ezres nagyságrendû gépparkot kezeltek központosítva (a rendszer telepítésétõl, konfigurálásától kezdve, alkalmazások frissítésén át, a dokumentumok feltöltéséig) és kizárólag Apple gépekbõl állt a géppark. Szóval az, hogy nem megoldható, nem igaz. Az, hogy Windows-os hálózatból ez mennyire megoldható, azt meg nem tudom (és nem is túlzottan érdekel).
Az egész vita abból indult, hogy adva van az OSX mint desktop OS, aminek van egy adott tudása és ezzel melyik Windows változat állítható párba. Nos engem mint felhasználót nem érdekel a menedzselhetõség, de a MS is így gondolja, mert az összehasonlító táblázatban erre nem is igen tér ki. Ellenben felsorol tulajdonságokat, amikkel ha párba állítom az OSX 10.5.7-es rendszert, akkor kizárólag az Ultimate az, ami mindazt tudja, amit az OSX. Lehet, hogy többet is tud, de ha mást választasz, akkor az meg kevesebbet fog tudni más területen az OSX-hez képest.
Nagyon jól tudom, hogy 10.4-tõl van 3D gyorsított GUI, ami ugyebár Longhorn Alpha 4050-tõl volt a 2003 végén, valamint az Aero, WPF (régi nevén Avalon) is ottt van a Vistaban a GUI gyorsítására, DXVA pedig lehetõvéteszi, hogy GPU-ra írjál codeceket. OpenCL ugyan úgy lesz XP-re, Vistara, Win7-re és Linuxra is, ha kijön végre. Amellett Win7 ami idén össztõl már kapható, tartalmazza a DX11-et ami szintén "jobban" rágyúrtak a GPGPU-ra értsd DX11 OpenCL szerû szabványos API-t ad hozzá.
Fejlesztõ eszközökbõl a Visual Studio :NET sorozattól használható az MS terméke, korábbiak nem voltak anyíra jók, a Borland C++ Builder/Delphi messzírõl jobb volt, Linux alatt Eclipse, Netbeam elviselhatõ a VS-hez képest, viszont az XCode MacOSX alatt hát, iszonyatos.
Nekem nem úgy tûnik. Legalábbis ha te is ott voltál az elsõ 50 kommentelõ között :D
Attól meg hogy feljesztesz valamire még baromira nem értesz hozzá. :)
Már a 10.4 is kihasználta a gpu gyorsítást desktop szinten! Tudod van az az izé: core image meg quartz extreme. (Olvass utána cseppet) Ezek már akkor nagyban mentek gyakorlatban használva (és nem csak elméletben meg 1-2 csili vili effektel lásd vista) mikor még az xp volt az aktuális rendszer.
"Vallamint nagyon jól tudom, hogy Snow Leopardra ígérik a rendes GPGPU támogatást, szóval. Annyíra ne szaladjuk elõre."
Ekkora baromságokat meg ne írkálj már ha azt se tudod mirõl van szó! Mert hogy valóban erre is rá gyúrtak de ez tovább feljesztés! Ez olyan mintha azt mondanád a ms még mindíg nem csinálta meg rendesen a direct x-et mert a win7-ben már 11 lesz.
na latom megint dol a mac vs pc flame:) Kezdem azt hinni, hogy az sg direkt ir ennyi cikket a temaban, mert erre mindig jonnek a hsz-ek -> no a counter -> jobban lehet kiadni a reklamhelyeket.
Ulkesh pedig hiaba osztod az eszt, en szinte tokeletesen meg vagyok elegedve a macbook pro-mal, de aki nem ismeri el, hogy az apple termekek araban benne van a marketing is, az elvakult es nincs objektiv velemenye.
Én láttam, dolgoztam is rajta és bõven elég is volt annyí belöle, fejlesztõi rémálom.
Most központi management funkciónalitás összehasonlítása folyik, nyílván a hosszabb lista nagyobb eséllyel indul, de valahogy csak nem akaródzik jönni az a lista.
A Windowsra írt ílakalmazások elég sok mindenre használják a GPU-t (Movie Maker pl.: azzal kódolja be a cuccokat, WMP-hez a DVD/WMV codec, Aero, WPF (bár az utobbi kettõ megjelenítés), Photoshop CS4 is használja Windows alatt is).
Vallamint nagyon jól tudom, hogy Snow Leopardra ígérik a rendes GPGPU támogatást, szóval. Annyíra ne szaladjuk elõre.
"' 13" '
Ezt meg gyártótól függetlenül felejtsük már el :D
15" alatt max zsebszámológép kapható. "
Nemtom mi a probléma a 13"-es kijelzõkkel, ugyanakkora a felbontásuk (1280*800), mint a legtöbb 15"-es kijelzõsnek. Tehát ugyanannyi ikon fog elférni az asztalon, és ugyanannyi sor fog kiférni a táblázatkezelõben/stb.-ben.
Cserébe nem szakad le a vállam egy 3 kilós sz*rtól :)
Tudod ez nem úgy mûködik hogy hû én 1000 féle képpen tudok fingani te meg 100 féle képpen :D Nem az nyer aki nagyobbat mond. Ha te így állsz hozzá akkor ott maradtál az oviban :D
"Vagyis egy tisztán OSX-es rendszer pont ugyanolyan egyszerûen és sokoldalúan konfigurálható egy OSX szerverrõl, mint Windows-os társa."
Errõl linket is szeretnék. Vista több mint 1700 (ha jól emlékszem a számra, egy MS konferencián mondták még vagy 2,5 éve) beállítással bõvûlt az XP-hez képest.
Jézusom! A kommentelõk minimum 90%-a életében nem látott OS X-et :D Mekkora ellenérvek! Az elsõ 50 kommentben gyakorlatilag mind olyan kifogásokat írtak amik valótlanok (Lehet a többi kommentben is, de már inkább nem olvastam tovább annyira szégyen). Kedves kommentelõk magatokat égetitek a hozzá nem értésetekkel!
"Mellesleg csak egy kérdés milyen játékokkal akarsz játszani a MacBookodon, hogy nVidia Geforce 9400M-et akarsz bele "
Ilyet csak egy Windows-os tulaj kérdezhet.
Az OSX és a rá írt alkalmazások elég sok mindenre használják a GPU-t a képmegjelenítésen és játékon kívül.
A Core Image része a rendszernek és a legtöbb alkalmazás ki is használja (számolásra használja a GPU-t tehermentesítve a CPU-t, zenei, videó, képfeldolgozó alkalmazások, tömörítõk, videó kodekek stb.).
Ennek egyik továbbfejlesztett változata lesz az OpenCL a Snow Leopard része.
De nem kell messzire menni, mert mindkét platformon elég rendesen felhasználja a GPU tudását a Photoshop CS4 is.
"Csak hogy jobban értsd notebook számomra = hordozhatóság + kis hw igényû munka, prezentáció, szállító eszköz, ha unatkozok útközben megnézek rajta egy filmet, vagy zenét is hallgathatok róla."
"Látom csak nem sikerül megérteni, hogy a hálózati menegerhetõsége a Windows Klienseknek a Server verziókban lévõ segéd program segítésgével látszik csak igazán."
Én értettem, csak te nem :D
A lényeg az, hogy azt a kényelmes hálózati menedzselhetõséget ne várd el egy inhomogén rendszertõl, mint egy homogéntõl. Vagyis egy tisztán OSX-es rendszer pont ugyanolyan egyszerûen és sokoldalúan konfigurálható egy OSX szerverrõl, mint Windows-os társa.
"hanem mindezt nagyvállalati környezetben, automatizáltan, több ezer gépet párhuzamosan felügyelve és vezérelve mit tudsz. Ez vállalati környezetben alapfunkció, az osx-ben a csirája sincs meg. "
Nagyvállalati rendszerekrõl nem tudok, de egyetemi rendszerekrõl, ahol több ezer OSX alapú gép van, arról igen és a rendszer telepítésétõl kezdve a szoftverek menedzseléséig mindent távolról oldanak meg, szóval az, hogy csírája sincs az enyhén vicces kijelentés. Fogalmazzunk úgy, hogy te nagyon otthon vagy a MS Windows területén, de ezen kívül, fõleg az OSX-el kapcsolatban hiányos a tudásod.
Mellesleg csak egy kérdés milyen játékokkal akarsz játszani a MacBookodon, hogy nVidia Geforce 9400M-et akarsz bele (megjegyzem a 9400M erõsen alsó kategória, jobb, mint az Intel GMA Sutyka, de nem anyíra), ráadásul Vista alatt nagyobb a játék választék is (4500 GMA meg ráadásúl DX10-es is, mint 9400-es Geforce).
Csak hogy jobban értsd notebook számomra = hordozhatóság + kis hw igényû munka, prezentáció, szállító eszköz, ha unatkozok útközben megnézek rajta egy filmet, vagy zenét is hallgathatok róla.
"Egy irodai felhasználásra alkalmas 20"-os kijelzõ ma már 25-30 eFt-ból megvan, nem értem mire ez a felhördülés."
Semmi gond, csapd akkor a bélyegkijelzõs macbook árához. Kétszer, mert egy kell otthonra és egy az irodába.
"A notebook vásárló emberek hány százalékát érdekli szerinted a központi menedzselhetõség?"
Az összeset amelyik nem csak otthoni pötyögésre használja a notebookját, hanem komoly munkára. A cégnél vállalati gépként mûködik, mikor hazaviszi akkor sima gépként. Ha otthon eszébe jut, hogy kéne neki valami a céges hálóról, akkor felmegy rá távolról és újra vállalati kliensként mûködik a gépe. Bejelentkezik, lefutnak rajta az ellenörzések, beállitások, single signon stb-stb.
"Magyarul hardver és szoftver szintû jogosultságok állításáról beszélünk, ami egy Unix rendszerben teljesen alap szolgáltatás. "
El vagy te tévedve ebben a témában is. Nem kicsit, nagyon. A unixok gyakorlatilag nulla ilyen szolgáltatással rendelkeznek, linuxon van néhány szedett-vedett próbálkozás, de fényévekre van az is a valódi vállalti, központositott menedzsmenttõl és felügyelettõl. OSX-ben pedig a csirája sincs. Itt nem az a kérdés, hogy egy adott gépen, ha odaülsz (vagy ssh-val felmész rá) mit lehet megcsinálni, hanem mindezt nagyvállalati környezetben, automatizáltan, több ezer gépet párhuzamosan felügyelve és vezérelve mit tudsz. Ez vállalati környezetben alapfunkció, az osx-ben a csirája sincs meg. (nem véletlen, halmozottan hátrányos ezügyben, egyrészt a unix gyökerek miatt - kutya nem használja desktopon - másrészt a vásárlók miatt, gyak. senki nem használ mac-et komolyabb vállalati környezetben. Abba már inkább bele sem megyek, hogy az active directory az nem egy egyszerû hitelesitési szolgáltató. Az osx annyit "tud" hogy a teljesen szabványos kerberos hitelesitést elküldi az ad-nek. Bravó.
"Ja, hogy Server, akkor talán az OSX Server változatát is megkéne nézegetni, nemde? :D"
Látom csak nem sikerül megérteni, hogy a hálózati menegerhetõsége a Windows Klienseknek a Server verziókban lévõ segéd program segítésgével látszik csak igazán.
"Aha :D Mindenképpen! Akkor hasonlítsuk az ultimate-hez, mert látom nem sikerül felfogni, hogy az ultimate bõven többet tud, "
Oké, de sajna az alatta lévõ változatok meg azt nem tudják, amit az OSX igen.
A nagyvállalati részt még csak ki sem emeli a MS sehol, ha megnézed a táblázatot, amit linkeltem, mert az egyéni felhasználó számára az értéktelen.
"Nem izzadok én, pontosan tudom, mint azt is, hogy az ilyen pénzek mekkora része vándorol puszipajtáshoz. :)"
"Ha eléggé hajt a kiváncsiság, akkor egyszer majd talán ránézel egy win2003 szerverre, megnézed milyen lehetõségek vannak alatta,"
Ja, hogy Server, akkor talán az OSX Server változatát is megkéne nézegetni, nemde? :D
Egyébként elhiszem, hogy ez a nagyvállalati management a homogén Windows alapú hálózat esetén ilyen egyszerû. Az Apple gépei elsõsorban nem ilyen környezetbe készülnek (hál istennek, mert akkor lehet Windows volna rajtuk), így egy Windows-os server felõl egész biztosan nem olyan egyszerû hozzáférni, de amire ki akartam likadni az az, hogy attól még, hogy nem klik and klikk módszerrel tudod megoldani a távolról történõ konfigurációt, attól még megoldható, a rendszer tudja és ismeri ezt, más kérdés, hogy nem a Windows-hoz van kitalálva (nem véletlenül van az OSX-nek szerver változata is).
Az meg, hogy Terminálból, vagy GUI-n keresztül tudsz valamit elvégezni, az szerintem csak részletkérdés, illetve hozzáértés kérdése.
"De egyébként teljesen vicces a vita a rendszerekrõl, mert a Business és az Ultimate között elsõsorban a média tudásbeli különbségek dominálnak, amiben az OSX tagadhatatlanul elõnyt élvez, így ez önmagában az Ultimate mellet tör pálcát a mi kis vitánkban."
Aha :D Mindenképpen! Akkor hasonlítsuk az ultimate-hez, mert látom nem sikerül felfogni, hogy az ultimate bõven többet tud, tehát a magasabb árazása is indokolt és így úgy illene, hogy az egy súlycsoportba tartozó rendszereket hasonlítsuk. Legyen hát ahogy te akarod. OEM jó lesz azért vagy mindenképp ragaszkodsz a dobozoshoz?
"A notebook vásárló emberek hány százalékát érdekli szerinted a központi menedzselhetõség?"
Ah itt lesz a baj, szövegértelmezés. A netbook és a 13"os kijelzõ egy totál más vita szál, köze nincs épp a win vs osx témához. Mégcsak nem is a mac-re szóltam be, hanem globálisan a 13"-os kijelzõt degradáltam le mint terméket.
"A nagyvállalati rendszerek esetén meg alapból nem ilyen árakról beszélünk, mert tenderek vannak és leizzadnál, ha tudnád milyen árakon vásárolnak notebook-ot ezek a cégek..."
Nem izzadok én, pontosan tudom, mint azt is, hogy az ilyen pénzek mekkora része vándorol puszipajtáshoz. :)
"Már válaszoltam, hogy van AD alapú hozzáférés a rendszerhez."
Fog már fel bakker, hogy töredékét sem éred el a szolgálttásainak.
"Magyarul hardver és szoftver szintû jogosultságok állításáról beszélünk, ami egy Unix rendszerben teljesen alap szolgáltatás."
:D:D:D
Nyilván, sõt az egész AD leegyszerûsíthetõ valójában egy chmod parancs szintjére! :D
Gratulálok a gondolatvitelhez, ha az a sok balfék a samba.org-nál tudná hogy mindössze ennyirõl van szó, akkor bizonyára nem pöcsölnének több mint 3-4 éve a samba4 fejlesztésével(még alfa állapotban is alig leledzik), amiben az újdonság az AD lesz. Hisz ez az egész teljesen alap szolgáltatás :D
/facepalm
Rohadtul nem, az egy minimális részhalmaza.
Nehéz elképzelni, én pedig rohadtul szar pedagógus vagyok, így elmondani nem tudom :)
"Még semmit nem mondtál, ami ne lenne jelen az OSX-ben is. "
Elég sok mindent mondtam, csak képetelen vagy felfogni hogy az amirõl te beszélsz rohadt messze van mindentõl amit az ms AD néven tol...
Gyanítom totálisan felesleges minden erre fecsérelt szó. Ha egyszer nem akarod megérteni, akkor nem is fogod. Eldöntötted, hogy az osx mindent tud, amit a win. Ha eléggé hajt a kiváncsiság, akkor egyszer majd talán ránézel egy win2003 szerverre, megnézed milyen lehetõségek vannak alatta, beléptetsz a rajta étrehozott domainbe egy osx és egy win klienst, és megnézed melyiken mit tudsz központilag elvégezni.
Ha hajt a vágy, akkor meg annyiban hagyod az egészet és hiszel amit akarsz.
De egyébként teljesen vicces a vita a rendszerekrõl, mert a Business és az Ultimate között elsõsorban a média tudásbeli különbségek dominálnak, amiben az OSX tagadhatatlanul elõnyt élvez, így ez önmagában az Ultimate mellet tör pálcát a mi kis vitánkban.
A notebook vásárló emberek hány százalékát érdekli szerinted a központi menedzselhetõség?
A nagyvállalati rendszerek esetén meg alapból nem ilyen árakról beszélünk, mert tenderek vannak és leizzadnál, ha tudnád milyen árakon vásárolnak notebook-ot ezek a cégek...
"ez egyre jobb lesz, gondolom a 20"-os kijelzõ is jár a bélyegméretû notebook mellé..."
Egy irodai felhasználásra alkalmas 20"-os kijelzõ ma már 25-30 eFt-ból megvan, nem értem mire ez a felhördülés.
Eleve nem értem meg, hogy egy olyan ember, aki azért vesz notebook-ot, hogy folyamatosan mobilan használja és ne csak az iroda és az otthona között ingáztassa, az miért venne böszme nagy, nehéz monstrumokat.
"A notebook vásárlók 99%-a ezt várja el, amit felsoroltam, mert nem akar 15"-os batár dögöket cipelni."
30%ának pedig fogalma sincs mit is vesz. Lásd nagyjából fél évvel ezelõtti netbook-os cikk, ahol több adott gyártó megemlítette hogy az egész egy kurvanagy divatlufi. Az ember veszi, mert jó és kicsi, majd rájön, hogy nem is tudja, amit elvár tõle.
"OSX-en is mûködik az RDS és a távoli konfiguráció, szóval ez sem nyert"
Viccelõdünk? :D Persze, sõt ssh alól is megoldható, de ne komolytalankodjuk el a témát :D
Összetenném a kezem, ha linux alatt ilyen kontrollal rendelkeznék a kliensek felett, mint amit win alatt el lehet érni. Nem tudom hirtelen,h ogy AD alól mit NEM lehet megoldani, pedig abszolut nem vagyok benne expert...jellemzõen nem is wines szerverekkel foglalkozom, ettõl látni, hogy ez a része mennyire ki vantalálva.
"Vállalati funkciók alatt gép és user szintû group policy-t (több ezer beállitással és a rendszergazda által bõvithetõ), karantén és health policy szolgáltatásokat, subscribe alapú központi event infrastruktúrát, single sign-on-t az összes vállalati szolgáltatásról (akár távolról és/vagy smart card, usb token alapokon) stb-stb."
Magyarul hardver és szoftver szintû jogosultságok állításáról beszélünk, ami egy Unix rendszerben teljesen alap szolgáltatás. Kicsit nagyon MS szemellenzõt viselsz, de azért gyanítom nem fog meglepni, hogy a pénzügyi szektor csúcsán, ha nem is OSX alapú rendszerek dolgoznak, de szintén Unix alapúak, gondolom valahogy azokkal is elboldogulnak a rendszergazdák :D
"Jah time machine külön winyóra dolgozik, le ne fossam a bokám. :)
Vették az alap ötletet és lemásolták más tálalásban."
A lényeg, hogy jobb megoldást találtak és jobban mûködik, az én gépe egy hálózati meghajtóra menti a Time Machine cuccait, nem terheli a helyi gépet vele és jó pár apró kis dologban jobb, mint a SC.
Az meg eleve egy vicc a MS részérõl, hogy a Shadow Copy és a Backup nem érhetõ el az összes rendszerváltozatban.
Már válaszoltam, hogy van AD alapú hozzáférés a rendszerhez.
"De mondhatom bármeddig, jól látszik a jellemzõ hozzáállás, hogy ha valami OSX alatt adott, win alatt hiányzik, akkor az egy nélkülözhetetlen funkció, ha az irány fordított, akkor iszont arra nincs semmi szükség. "
Még semmit nem mondtál, ami ne lenne jelen az OSX-ben is.
"otthon, munkahelyen meg rátolod a 20"-os kijelzõt és csókolom."
ez egyre jobb lesz, gondolom a 20"-os kijelzõ is jár a bélyegméretû notebook mellé... Akkor már vegyünk még mellé egy dokkoló állomást is ez mind-mind nagyon költséghatékony.
Vállalati funkciók alatt gép és user szintû group policy-t (több ezer beállitással és a rendszergazda által bõvithetõ), karantén és health policy szolgáltatásokat, subscribe alapú központi event infrastruktúrát, single sign-on-t az összes vállalati szolgáltatásról (akár távolról és/vagy smart card, usb token alapokon) stb-stb. Ne viccelõdjünk már osx-el...
"Azt ugye tudod, hogy a Shadow Copy jóval butább megoldás mint a Time Machine, pl. mivel a rendszertõl független mentést készít, így a rendszer újratelepítése után is kérhetõ az állományok visszaállítása, míg Vista és Seven esetén buktál mindent, ha tönkremegy a vinyód, vagy bekaptál valami jóképû vírust"
Jah time machine külön winyóra dolgozik, le ne fossam a bokám. :)
Vették az alap ötletet és lemásolták más tálalásban.
"Konkrétan?"
Lásd lentebb? Komplett AD alapú központi management?
De mondhatom bármeddig, jól látszik a jellemzõ hozzáállás, hogy ha valami OSX alatt adott, win alatt hiányzik, akkor az egy nélkülözhetetlen funkció, ha az irány fordított, akkor iszont arra nincs semmi szükség. A fanboyism jól felismerhetõ jelei.
Ezért is mondtam már az elején, hogy ez az irány felejtõs.
A notebook vásárlók 99%-a ezt várja el, amit felsoroltam, mert nem akar 15"-os batár dögöket cipelni.
Út közben bõven elegendõ a 13", otthon, munkahelyen meg rátolod a 20"-os kijelzõt és csókolom.
Ja az összehasonlításnál ki is felejtettem, hogy azért az ellenfél gépnek nem árt, ha digitális a videó kimenete (DVI, vagy mini displayport), illetve a hangnak nem csak analóg jelkimenete van, hanem optikai is. :)
OSX-en is mûködik az RDS és a távoli konfiguráció, szóval ez sem nyert (gyanítom, hogy egy Vistánál több lehetõség van a GUI-ja alatt, tekintve, hogy egy dedikált Unix rendszerrõl beszélünk. :D
"Gondolom a mérnökök is nevetnek, amikor kisebb méretbe kell ugyanazt a teljesítményt bezsúfolni, úgy, hogy a hûtés megfelelõ legyen, a súly kisebb és az aksi kapacitás nagyobb."
Õk valszeg hangosan kurvaanyáznak a sok balfaszra, akik a felvevõ réteget jelentik :)
" Azt ugye tudod, hogy ez win2003 szerverben jelent meg, és shadow copy néven fut, ergõ spanyol viasz effektus 100%ban?"
Azt ugye tudod, hogy a Shadow Copy jóval butább megoldás mint a Time Machine, pl. mivel a rendszertõl független mentést készít, így a rendszer újratelepítése után is kérhetõ az állományok visszaállítása, míg Vista és Seven esetén buktál mindent, ha tönkremegy a vinyód, vagy bekaptál valami jóképû vírust (persze használhatsz pluszban Backup-ot is, de gyakorlatilag 2 szoftvert használsz arra, amire OSX alatt egy is elég).
"Ez ebben a formban tök jó, de ez esetben vegyük figyelembe azt is, hogy egy vista ultimate vállalati szolgáltatásainak töredékét sem tudja, így nem is említhetõ a kettõ egy lapon."
Konkrétan?
"de 13"os noti 300 rongy körül az számomra a nevetséges kategória."
Gondolom a mérnökök is nevetnek, amikor kisebb méretbe kell ugyanazt a teljesítményt bezsúfolni, úgy, hogy a hûtés megfelelõ legyen, a súly kisebb és az aksi kapacitás nagyobb.
Gyaníthatóan ezek miatt drágább egy picinkét, mint a 15"-os jószágok.
"Ezt kifejthetnéd bõvebben, mert a céges domain-be két kattintással fel tudok lépni és bármit meg tudok tenni, amit PC-vel. Szóval jó lenne, ha tudnám, mit nem tudok :D"
Magyarul kizárólag authentikálni tudsz, semmi mást. Egy vállalati hálózatban ennél kicsit több minden történik, többnyire olyan dolgok, amikrõl neked mint felhasználó nem kell tudnod, mert a karbantartó személyzetre tartozik és számodra max a TCO-ban jelenik meg mint számadat, amennyiben a gazdsági osztályon dolgozol :)
A kérdés tehát nem az hogy te mit nem tudsz, hanem hogy a vállalati rendszargazda mit tud megtenni központilag, amit winnél lehetõsége van. A válasz pedig többnyira az igen egyszerû semmit, azon kívül hogy engedélyezi vagy letiltja a hálózati felhasználódat.
"Hiányzik az adatvesztés elleni védelem."
?
Van benne shadow copy/system restore és backup szoffer is, szóval nem igazán tudom mire gondolsz. Az OSX time machine megoldásra? Azt ugye tudod, hogy ez win2003 szerverben jelent meg, és shadow copy néven fut, ergõ spanyol viasz effektus 100%ban?
"Az OSX-bõl nincs butított változat, így az az alap, hogy mindkettõ rendszer esetén a teljesértékû csomaggal számolunk. Akár tetszik neked, akár nem, Vista esetén ez az Ultimate."
Ez ebben a formban tök jó, de ez esetben vegyük figyelembe azt is, hogy egy vista ultimate vállalati szolgáltatásainak töredékét sem tudja, így nem is említhetõ a kettõ egy lapon.
Ja, hogy te nem használsz ilyen szolgáltatásokat. Nem gond, hisz mások meg video vágó szoftverrel vannak így. Én személy szerint utóljára kb 6 éve kelett valamit variáljak video vágóval kameráról, windows movie makerrel...hopp most látom csak ez van benne, szóval már ez az állítás sem állja meg a helyét. Gagyi cucc, de amint teljesértékûbb szofti lenne már jönne is a gazdasági versenyhivatal a vazelines vödörrel Redmondba :D
Ezért mondom hogy ezt sürgõsen felejtsük el, mindkét géphez ott a feladatát maradéktalanul ellátó OS. Vicces, hogy mindíg oda lukad ki a vita amikor elõkerül OSX/iPhone setén valami hiányosság, hogy ha egy adott funkció hiányzik az adott eszközbõl, akkor arra tulajdonképpen nincs is szükség, miközben a konkurens OS alatt egybõl probléma 1-2 célszoftver hiánya(amikér nem mellesleg meg megbasznák MS-t mert visszaél a monopol helyzetével).
"13"-os gép ellen 13"-os gépet hozunk fel ellenfélként."
Ezért mondtam, hogy gyártótól függetlenül. Nem konkrétan neked szólt, de 13"os noti 300 rongy körül az számomra a nevetséges kategória. Számomra legalábbis ez az a szint, mint amikor egy mobiltelefon 150 rongy körül van beárazva...ne vicceljünk, az egy telefon, annyiból már komplett számítógépet lehet venni(mielõtt kitörne a balhé, nem az iPhone-ra gondoltam kizárólagosan. az is beleesik ebbe a kategóriába, de nem az egyedüli versenyzõ, nagyon sok társa van)
Plusz aksi minimum 30 ezer forint (de inkább negyven). Szóval leeht mégsem olyan drága az az Apple?
Na de nézzük tovább. 180-230 ezrres kategóriában van olyan notebook, ami ULV-s provical van (azaz energiatakarékos), csak a legtöbbje 1,3-1,5 GHz-es. Igaz memória van mellette bõven (és már DDR3 is belefér, ami jó a fogyasztásnak, jó az integrált VGA-nak, meg a rendszernek is), illetve 13,3"-os kijelzõvel. De testre lehet szabni, lehet kérni bele erõsebb procit stb, csak akkor 200 ezres többe fog kerülni. De még mindig az Apple alatt maradhatunk (sokkal vagy nem sokkal nem tudom, meg kel nézni mennyibe kerülnek ezek a procik).
De én már leírtam, hogy Apple-lel nem foglalkozom (másik hírnél), csak gondoltam érdeklõdöm egy ajánlattal, majd megbeszéljük.
"Semmilyen tamogatasuk nincs a rendes domain-en beluli mukodeshez"
Ezt kifejthetnéd bõvebben, mert a céges domain-be két kattintással fel tudok lépni és bármit meg tudok tenni, amit PC-vel. Szóval jó lenne, ha tudnám, mit nem tudok :D
Az üzemidõ különbségét fel sem hoztam, pedig nagyjából 2x annyit megy a MacBook aksiról, mint a Toshiba. De ezt lehet plusz aksival kompenzálni, de a lassabb mûködést nem.
A MacBook-ban gyorsabb (fejlettebb) proci, gyorsabb rendszerbusz és ram (667/800) van.
"Pontosan mely vállalati funkciók azok a vista business pro és vista ultimate különbségét képzõ halmazból amelyeket az OSX tudja és ezért ez indokolt lenne? Mondjuk már eleve mely vállalati funkcióit tudja egyáltalán egy sima vista business pro-nak az OSX? Pl. hogyan konfigurálod AD alól a rá telepítendõ szoftvereket?"
A mac-ek nem valok irodai halozathoz. Semmilyen tamogatasuk nincs a rendes domain-en beluli mukodeshez (ebben meg a linux is jobban all). Aki mac-et vesz az nem fog irodaban dolgozni, vagy ha igen, akkor ott kap egy windows-os gepet a munkahoz, esetleg kreativ csapatban dolgozik tehat muvesz es ezert azt hasznal amit akar. Az iphone sem telefonalni valo hanem villogni vele, mint minden mas divatkiegeszito pl. az ipod-ok vagy a vastag aranylancok.
ps: A pc-k eseten a lenyeg a valasztas lehetosege. Hogy milyen gyartotol es milyen aron vasarol az ember. Az apple is pc gyarto csak a sajat zart szoftveret adja a gepekhez az elterjedt windows vagy az ingyenes es nyilt linux helyett. Az, hogy a legtobb apple gep dragabb mint a vele azonos konkurens meg nem baj, hiszen a design-t es a nevet meg kell fizetni. (egyebkent hp vagy dell eseten is) Ezzel szemben a tenyleges gyarto (foxconn, asus vagy lenovo) termekei ugyanazt a felszereltseget kapjak csak olcsobban es jobb minosegben. Peldaul az asus eseten merult fel, hogy a sajat markas hardverei kapjak a jobb minosegu alkatreszeket, amiket meg az amerikai cegek logojaval gyart kapja a selejteset. Ez a foxconn-nal sincs mashogy, ott az apple meg a hp kapja a gyengebb minoseget. Ezert van az, ujabban hogy a kinai (a demokratikus es a nepi kinai) markanevu termekek jobbak. (es meg raadasul olcsobbak is, mert valamivel kevesebb nagytokest kell beloluk gazdagitani, tehat kisebb rajtuk a haszonkulcs)
15-20 ezer forintnyi difi? Az brutto ár, amit látsz. :) De természetesen az a 300 ezres macbook tovább bírja aksiban, mint az a 15 colos, 160-170 ezres noti. Az letérés akár 2 óra is lehet, ami nagyon nagyon sok.
De amúgy a depo tele van notival. Természetesen mind nem kapható, hanem (azért vannak ezek az érthetetlen, hosszú típusszámok), hogy van egy-két referencia, majd attól igény szerint el leeht térni. Ebben is változott a világ már (nem úgy, mint pár éve).
"Az OSX-bõl nincs butított változat, így az az alap, hogy mindkettõ rendszer esetén a teljesértékû csomaggal számolunk. Akár tetszik neked, akár nem, Vista esetén ez az Ultimate."
.aromság a köbön. Az osx még a vista business vállalati funkcióinat a tizedét sem tudja, se beépitve, se 3rd party programmal. Ezzel szemben a vista business-bõl "hiányzó" funkciók ezer féle teljesen ingyenes programmal helyettesithetõek, sok esetben jobb minõségben, mint az ultimate-ben szereplõk, úgyhogy ez szintén egy vakvágány. Arról már nem is beszélve, hogy senki nincs winre vagy vistra kényszeritve, lehet venni márkás gépeket oprendszer nélkül és mehet rá linux vagy bármi amire a usernek szüksége van. Szintén egy pc-s elõny.
"Arról nem beszélve, hogy alapból az OSX-hez kapásból kapsz minden szoftvert, ami egy átlagos felhasználónak az akár félprofi szükségleteit mindenestõl lefedik."
Vagynem. Ezért nem kéne összekeverni a gépek árát a rátelepitett alap oprendszer tudásával.
"Az Apple-nek az az egyetlen hibája, hogy olcsó, belépõ, vagy középkategóriában a Mini-n és a mûanyag Macbook-on kívül nincs gépe."
"Pontosan mely vállalati funkciók azok a vista business pro és vista ultimate különbségét képzõ halmazból amelyeket az OSX tudja és ezért ez indokolt lenne?"
A Business-bõl hiányzik a Media Center.
Hiányzik az adatvesztés elleni védelem.
DVD-készítés.
Videóvágó szoftver.
Arról nem beszélve, hogy alapból az OSX-hez kapásból kapsz minden szoftvert, ami egy átlagos felhasználónak az akár félprofi szükségleteit mindenestõl lefedik.
Az OSX-bõl nincs butított változat, így az az alap, hogy mindkettõ rendszer esetén a teljesértékû csomaggal számolunk. Akár tetszik neked, akár nem, Vista esetén ez az Ultimate.
"' 13" '
Ezt meg gyártótól függetlenül felejtsük már el :D"
13"-os gép ellen 13"-os gépet hozunk fel ellenfélként.
De ha 15", akkor jöhetsz a dual GPU-s alu burkos olcsóbb gépekkel a Macbook Pro ellen, csak ne koppanj, hogy ebben a kategóriában nem találsz olcsóbbat.
Az Apple-nek az az egyetlen hibája, hogy olcsó, belépõ, vagy középkategóriában a Mini-n és a mûanyag Macbook-on kívül nincs gépe.
A többi gépe nem drága, egyszerûen más ár és minõségkategória.
Ja meg kisebb kijelzõ = kisebb súly. Ez sem elhanyagolható szempont. Változni látszik az igény is. Manapság már nem az asztali konfigot cserélik le notebookra, hanem mellé vesznek egyet. Szóval a hordozhatóság is számít.
"meg a Vista Ultimate felárát is, mivel OSX-bõl nem butított változatot kapsz, hanem teljes verziót"
Pontosan mely vállalati funkciók azok a vista business pro és vista ultimate különbségét képzõ halmazból amelyeket az OSX tudja és ezért ez indokolt lenne? Mondjuk már eleve mely vállalati funkcióit tudja egyáltalán egy sima vista business pro-nak az OSX? Pl. hogyan konfigurálod AD alól a rá telepítendõ szoftvereket?
Szerintem ezt a vonalat ne erõltessük :D Elégedjünk meg annyival, hogy mindkét gép tartalmazza az OS-t :)
' 13" '
Ezt meg gyártótól függetlenül felejtsük már el :D
15" alatt max zsebszámológép kapható.
A Lenovo-hoz meg adjad hozzá, hogy nem Inteles pöcs videórendszert szeretnél, hanem n9400-ast, add hozzá a ram és proci különbség miatti felárat meg a Vista Ultimate felárát is, mivel OSX-bõl nem butított változatot kapsz, hanem teljes verziót és semmivel sem lesz olcsóbb a gép.
LenovoThinkPad SL300 (2738-8YG) NS68YHV_TS 227 880 Ft
Core 2 Duo T5870 (2.0GHz/800 MHz/2M), 2x1GB (PC2-5300 DDR2 667MHz), 250GB/5400rpm SATA HDD, DVD±RW Dual Layer, Intel X4500MHD (GM45) Integrated Graphics, 13.3" WXGA (1280x800) fényes kijelzõ + Camera, WWAN: Beépítve,GB Ethernet, Intel 5100 AGN (1x2), Bluetooth, Ujjlenyomat olvasó, 6 cellás akku, ExpressCard, FireWire, 3 USB, 7-in-1 multi-media kártya olvasó, Microsoft Windows Vista Business 32 / XP Pro RDVD: 227.880Ft
Persze csak ha nem azon a ki* fontos extra 130MHz-en akarsz lovagolni, de amúgy ez mintha felszereltebb lenne.
Ja és csak 1 perc Googli után az elsõ találat.