Az egy dolog :) Én az OS-re, és az ecosystemre gondolok, amit köré építettek. Már akkor nagyon szimpatikus volt, amikor 2 éve bemutatkozott a Palmnál. Szép, letisztult, és nagyon faja fícsörök vannak benne (cards, synergy, a notification rendszere, stb). Nem kicsit Mac OSX / iOS utánérzete van (pl a cards multitask megvalósítása - ha az Apple jött volna ki vele nem lepõdött volna neg senki) , de az a vicces már az elsõ webOS is ilyen volt, és nem perelt az Apple. Lehet azért, mert a Palm / WebOS mögött álló személy (Rubinstein) az Applenél dolgozott a 2000-es évek elején, és jó a kapcsolat.
nyár végén fog jönni, addigra már ipad3-ról meg iphone6-ról pletykálnak:)
ipad2ben nem lesz nagyobb processzor, se nagyobb felbontás, lesz kamera meg facetime.
"hivatalos foxconn infók"
aztán kitudja mennyire hivatalos.
mindenesetre kiváncsian várom! :)
Az oké hogy többet tud, de most fog kijönni az ipad 2 is, és szerintem nem szerencsés az apple felé pozicionálni árban :) Az a korlátozás pedig tényleg vicces...
bizonyos szempontok alapján többet tud. szóval nem csoda hogy drágább.
bár nálam már maga az árcédulával kiütötte magát a lehetséges táblák közül.
ez meg csak a pont az íre... míg nincs 3G elõfizud addig tiltva marad a wifi ... legalábbis külföldön a verizonnál így áll a széna ... :) viccesekk :D
Korrektnek tûnik, egyedül az árával nem vagyok kibékülve. A BestBuy már reklámozza $800-ért. Ami ugye azt jelenti, hogy itthon €800 (220.000 Ft) alatt tuti nem lesz kapható.
Végre feléledt a táblagépek piaca. Használható, olcsó gépek hada, plusz persze a kínai gagyik is elözönlötték a netet. Mi várható 2011-ben a táblagépek piacán?
Három rendszer harca
Jelenleg csupán három rendszer (Apple iOS, Google Android, Microsoft Windows) képviseli magát komolyabb mértékben. Ezek közül – bármennyire is meglepõ – a Microsoft a legrégebbi motoros, amely már a Windows XP Tablet PC Edition kiadásával megpróbálta a táblagépeket meghódítani. A Windows Vista és 7 kiadásával a billentyûzet nélküli használhatóság ugyan óriási mértékben javult, de néhány részében még mindig nyögvenyelõsnek hat így, billentyûzet nélkül. Többek közt emiatt az iOS és az Android átvette a vezetést.
A korábbi részek tartalmából
A korábbi táblagépek több szempontból nem voltak készen a nagyközönség számára. Gyenge processzorral, általában a notebookok körében is csak átlagosnak mondható mûködési idõvel bírtak, ráadásul legtöbbjük annyira súlyos volt, hogy ellenségemnek sem kívánnám, hogy bármelyiket kézben kelljen tartania. Ez az idõ azonban úgy tûnik, végre elmúlt.
Táblagép, újra
Nemrég érkezett el a technológia oda, hogy végre egyesítsék a gépek az erõs processzort, a kis súlyt és a jó hosszú – 5-10 órás vagy hosszabb – mûködési idõt. Az eddigi próbálkozások ugyanis legalább egy, de még gyakrabban két dolgot elhagytak ezek közül. 2011-re azonban végre a gyártók többsége olyan táblagépeket rakott össze, amelyek mindhárom kívánalomnak eleget tesznek. Igen, elvileg még a Windows 7-tel telepítve is.
Apple: iPad 2
Az Apple jelenlegi táblagépét leváltó iPad 2 több részletben is jelentõs újítást hozhat a korábbi modellhez képest; már amennyiben igazak a pletykák. Az új verzió ugyanis már végre kap USB portot, bár valószínûleg mobilnetes megoldások ezen keresztül tiltva lesznek. Nagyobb újítás azonban a kamera megjelenése, mivel így megnyílik az út a Facetime videochat elõtt. Így ha a kanapén való netezés közben valami eszünkbe jut, nem kell elõkapni a telefont sem emiatt.
További újítás egyes források szerint a kijelzõ cseréje: ez az iPhone 4-hez hasonló Retina Display lenne, bár mivel az emlegetett 2048×1536 felbontás jelenleg csak a 27-30”-os TFT kijelzõk esetében használatos, ez könnyen lehet, hogy kacsa. Az azonban egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy – hasonlóan a januárban bejelentett androidos társaihoz – az iPad 2 felbontása is elég lesz egy 720p HD videó teljes felbontásban való megjelenítéséhez.
A pletykák szerint a hangszórókat is lecserélik
Az új géprõl talán az egyedüli home gomb is eltûnhet, amelyet 4-5 ujjas multitouch „összehúzással” helyettesítenék. Remélhetõleg azonban kényelmetlensége miatt ezt inkább kihagyják. A memória duplázása – hogy ne kelljen a weboldalak újra letöltésével szórakozni több megnyitott program esetében - sokkal jobb változás lenne.
Google Android: jégkrémszendvics és a többiek
A jelenlegi, 2.2-es – vagy neadjisten régebbi – Androidot futtató tablet gépeknek van egy óriási hátrányuk: a Google a rendszert nem ezekre a gépekre, hanem mobiltelefonokra tervezte. Nem nagy, 5-7-10”-os kijelzõre, hanem kisebbekre. Ez másfél-két évvel ezelõtt még nem számított nagy hibának, mostanra azonban sürgõsen javítandó elmaradás lett belõle.
Ezt a szarvashibát fogja orvosolni a kifejezetten tablet gépekre optimalizált Android 3.0 verzió, a Honeycomb (magyarul: méhsejt). Ebben teljesen átírták a kezelõfelületet is, amely így kihasználja a megnövelt felbontást és fizikai méretet. Persze akinek az új alap nem megfelelõ, bármikor lecserélheti majd ezt is. Ezen kívül a hardveres újítások támogatása sem marad el; a játékok gyorsabbak lesznek, valamint a kétmagos processzorokat is tárt karokkal fogadja a rendszer.
Az egyik legfurább, de elsõre talán nem is feltûnõ változtatás, hogy a 3.0 tableteken nincs meg egy a megszokott (vissza, fõképernyõ, menü) fizikai gomb sem. A multitask-funkciót is könnyebben használhatóvá teszik azzal, hogy a – lassító, egyes felhasználók által talán nem is ismert – hosszú nyomás helyett egy külön virtuális gombot kap.
A (rendszer)üzenetek alulra kerülnek, fönt pedig az eddig gombbal elõhívható menü lesz megtalálható, elvégre itt már lesz rá elég hely! Utóbbi egyébként természetesen nem statikus, hanem folyamatosan változik attól függõen, épp mit csinálunk és hol tartózkodunk az adott programban.
Kettõ és négymagos erõmûvek
Az elsõ kétmagos okostelefonat már megcsodálhattuk az idei CES-en, a java azonban még hátra van: a táblagépek számára is jókora teljesítménynövekedéssel kecsegtetõ újdonságokat már néhány gyártó integrálta is a bemutatott táblagépeibe. Az Nvidia pedig már összel megjelenõ négymagos processzorokról beszél.
Persze felmerülhet a kérdés: már az egymagos, 1Ghz-es processzor is jól muzsikált az eddigi táblagépekben, sebességgel nem volt igazi gond. Miért is kéne több? A válasz azonban meglehetõsen prózai: a kétmagos gép extra teljesítménye miatt a háttérben futó alkalmazások jóval komplexebb számításokra lehetnek képesek látható teljesítményszívás nélkül, valamint természetesen a programok maguk is sokkal összetettebbek lehetnek. Játékok esetében a második mag nem a grafika javulását jelenti, hanem például a realisztikusabb fizikát az autóversenyek esetében.
A magok számát azonban nem lehet az egekig növelni egy prózai ok miatt: a jelen eszközökkel nehéz – sõt, bizonyos esetekben egyszerûen lehetetlen – több magot egyszerre kihasználni. A már meglévõ programok többségét pedig át kell írni az új hardvernek megfelelõen. Ennek a technikai oldaláról inkább eltekintek, de legyen elég annyi: a programozók szempontjából még mindig összehasonlítatlanul könnyebben kezelhetõ egy 2 gigahertzes processzormag, mint kettõ feleolyan gyors. A csúcsmodellek tehát várhatóan kettõ, míg a gyengébbek a megszokott egy maggal érkeznek majd.
Növekvõ felbontás
A Motorola XOOM nem csak a kétmagos processzorával mutatott újat az idei CES-en, hanem az androidos/iOS tabletekhez képest minden eddiginél nagyobb felbontású kijelzõvel: az 1280x800-as szélesvásznú felbontás jól fog jönni mozizás vagy eBook olvasás közben, illetve a weboldalak jelentõs része is fellélegeznek az extra horizontális felbontás miatt.
Motorola XOOM: újdonság újdonság hátán
Ez a trend – a mobilokhoz hasonlóan – a tabletek is egyre nagyobb felbontást kapnak, hiszen jelenleg a legelterjedtebb a mobiltelefonok kijelzõjéhez jó, míg fölötte meglehetõsen darabosnak ható 800x480. Igaz, láttunk már 1024x600-as kijelzõvel szerelt darabot is, de – ahogyan a XOOM is mutatja – van még hova fejlõdni.
Egy régi-új versenyzõ
A Microsoft is igyekszik megtartani valamennyit az iPad elõtti dominanciájából. Ellentétben azonban a két másik cégtõl, a redmondi óriás nem ad ki külön operációs rendszert a táblagépekhez. Ez azonban eleddig azt eredményezte, hogy a felhasználók vagy a gyors mûködésrõl, a hosszú akkus mûködésrõl vagy a pillekönnyû súlyról kellett, hogy lemondjanak.
Telefonnál már megszokott, talán netbooknál is ez lesz?
Hála az új Intel processzoroknak, a dilemma feloldódni látszik: többek közt a Samsung és az Asus is bejelentett néhány Windows-alapú gépet, amelyek közül talán a Samsung Slider PC 7 a legérdekesebb: ez a 10” készülék ugyanis beépített, kicsúsztatható billentyûzete segítségével bármikor netbookká alakítható, és – ellentétben a HP Slate kétórás üzemidejével – elvileg akár kilenc óráig is bírja a 6-cellás akkuról. Persze a legnagyobb kérdés az új Atom Z670 processzor teljesítménye.
Köztes, de egyáltalán nem közömbös
A CES-en egy további meglepõ alternatívát láthattunk, a Lenovo jóvoltából. Az U1 valójában két gép: egy Windows laptop – rendes Intel Core i5-540UM maggal – illetve egy eltávolítható Androidos – 1,3Ghz-es Snapdragon agyú – táblagép. A kérdés persze az, hogy a gyakorlatban mégis mennyire lehet használható egy ilyen kettõs élet.
Más laptopoknál ez halálos: elválik a kijelzõ a géptesttõl
Mit hoz tehát 2011?
Nagyobb felbontást, többmagos processzorokat, temérdek androidos tabletben, annyi szent. Hosszabb akkuidõ egy ideig még nem szükséges, hiszen egyfelõl a felhasználók döntõ többsége a 8-10 óráig videózni képes gépekkel legalább egy napig megvan, másfelõl pedig ezek nem mobilok, hogy többnapos, konnektort nem érintõ túrára vigyük õket. Most egyelõre a felzárkózás a cél!
Az Android 3.0, azaz a Honeycomb végre a tablet-kompatibilis helyett tablet-kihasználóvá teszi a Google rendszerét. A Microsoft sajnos nem tervez semmi ilyet, így aztán arra nem számíthatunk, hogy hirtelen letarolná a piacot. A sima netbookok népszerûségének kora pedig végéhez közelít: a tabletek lesznek 2011-ben a menõk, meg az olyan trükkös transzformerek, mint a korábban említett tablet-netbook kettõs életet élõ Samsung Slider PC 7 és a Windows-Android hibrid Lenovo U1.
gregnek igaza van.
egy egyszerû hardver is képes ilyen interpoláció / pixelduplázás attól függ hogy nézne ki jobban (nem próbáltam még ilyet ilyen panelen stb. nemtudom nemmondom fixre)
én csak a pletykákat másoltam át szépen.
home-gombot én sem hiszem hogy most, de idõvel biztos leszedik.
értelme semmi, max az hogy tönkremenjen...
Szerintem nem ez tartja õket vissza, nem hiszem hogy akkora vasziszdasz lenne megoldni, hogy széthúzva, "bezoomolva" jelenítse meg a lapokat nagyobb felbontáson. Sokkal inkább az erõforrás-korlátok miatt nem fog belekerülni.
meg azért is lenne gáz, mert a weblapok 1024-re vannak optimalizálva, ha kétszer olyan széles lenne, akkor csak egy vákony csík látszana az egészbõl, és bele kéne zoomolni mindig hogy olvasható legyen...
Esélytelen hogy "retina display" legyen benne. Nincs olyan mobil CPU és GPU ami ekkora felbontást elbírna, 10 órás akksiidõ mellett (ez alá meg tuti nem fognak adni).
Marad az 1024x768. A Home gomb se fog még szerintem eltûnni a 2-esrõl, még csak most tesztelik hogy milyen így.
Kamera tuti lesz, erõsebb proci, könnyebb súly is tuti.
A német MacNotes "megbízható források" információi alapján úgy tudja, hogy április 2. vagy 9. lesz az a nap, amikor a néhány órája már az üzletek elõtt tanyázók hozzájuthatnak az iPad 2 elsõ darabjaihoz. Mármint az USA-ban, ugyanis az elsõ modellhez hasonlóan állítólag ezúttal is több hónapos késéssel kell számolnunk Európában, ide júliusban érkezhet meg a gép.
Mindez összevág azzal a december közepi értesüléssel, hogy a gépet december közepéhez képest 100 napon belül kezdi el szállítani az Apple-nek a hardvert legyártó Foxconn. Korábbi pletykák szerint az iPad 2 kamerával és FaceTime-mal lesz felszerelve, kap USB portot és az iPhone 4-hez hasonlóan Retina Display-t, valamint könnyebb is lesz. Új értesülés, hogy a kijelzõ felbontása nagyon magas, állítólag 2048×1536 pixel lesz.
A legfrissebb kiszivárgott információk szerint az Apple azért vezetett fel új multitouch-vezérlõket az iOS 4.3-ban, hogy elõkészítse a terepet a home gomb eltüntetésének az idei iPad és iPhone modellekben. Ez már csak azért is hihetõ, hiszen az egyik újítás szerint 4-5 ujj összehúzása a kezdõképernyõt hozza elõ.
azért egy "majdnem retina display-es" 10"-t megnéznék :))
nem reklám de nem emelném át az egész cikket szívesen...
szóval
"Toshiba Folio 100 tablet - hááát...
Radics Boglárka - 2011. január 21. 08:00
Androidos tablet, bivalyerõs processzorral, jó nevû gyártótól, a többieknél alacsonyabb áron - így vártuk a Toshiba Folio 100 névre hallgató tabletjét. Majd mikor kipróbáltuk a gépet, jött a meglepetés... "
Oltani azt tudnak, reméljük tabletet csinálni is... Ja és remélem értelmesebb árat fognak belõni rá, mint a Motorola Xoomra (annak $800 lesz a kezdõ ára).
Mivel domping varhato az ilyen gepekbol, egy kis alapozo: link
Tavaly sokan mondták hogy nem az apple találta fel az tablet-et, ami igaz, de ugy emlékszem az ipad elõt nem volt ekkora választék se :) Azt hiszem megint belecsaptak a lecsoba Apple-ék
ha jól tudom az akksival csúnyán bebuktak itt, jó ha megy 2-3 órát a kütyü, most azt próbálják fixálni, de erõsen szoftveres a gond, úgyhogy ellesznek ezzel mégg egy darabig:)
hát kész. lesz mit átemelni az engadgetrõl ide.
egy éjszaka alatt is cska szórták a táblákat.
juppi :)
amúgy ha az iOs nem fejlõdik radikálisan akkor lehúzhatják lassan a rolót...
hiába iránymutató / divat / trend az apple hordozható termékei.
minõségben / gyorsaságban odapirítanak a konkurens gyártók pár hónapon belül.
"Apparently 1280 x 720 is going to be the minimum resolution, with screen sizes "as small as" 7-inches, though it sounds like 10-inches could be the default."
" Honeycomb will require a dual-core [...] processor."
úgy néz ki a hádé panel, a kétmagos gyors csoda, a hádé lejátszás, a szép méret máris megvalósult az igényeimbõl. e mellé persze 10érintéses szoftver, hdmi, usb portok és köszönöm én ki lettem elégítve! :) talán még egy dlna ;)
de el kell ismerni akármilyen undorítóan is, de nagyon átgondoltan és tökéletes kontroll alatt tartva adnak el így "egy azonos" készüléket (apró változtatások ugye, fejlesztés 0, erõforrás 0 stb.stb.) így téve csinos szorzót az amúgy is kellemesen túlárazott termékeikbõl származó mega profitjukra... :)
* CPU: IntelŸ ATOMTM Oak Trail Z670 @ 1.66GHz
* Operating System:
o Genuine WindowsŸ 7 Home Premium
o Samsung Touch Launcher
* Memory: 2GB DDR2
* Hard Drive (max): 32GB or 64GB (mSATA SSD)
* Screen: 10.1-inch touchscreen HD LCD display (340 nit)
* Resolution: 1366 x 768
* Graphics: Intel Integrated Graphics
* Audio Technology: Integrated speaker (0.8W x 2)
* I/O:
o USB 2.0
o 4-in-1 memory card reader
o HMDI out
* Webcam: 1.3MP
* Battery: Lithium Polymer; up to 9 hours
* Wireless: 802.11b/g/n; WiMax; 3G
* Dimensions: 10.47 x 6.88 x 0.78 inches (W x D x H)
* Weight: Starting at 2.18 lbs.
Naja, soha nem az a cég voltak, akik mindig mindent beletettek termékeikbe amit csak tudtak :)
Nekik mar ott volt a kiforrott, jol optimalizalt iOS, ezert szepen be is eloztek a piacot. Azt senki nem veszi el toluk hogy ezt az egeszet egesz kivalo, emesztheto formaban talaltak, de az nyugodtan felrohato nekik hogy ~1 evre volt szukseguk ahhoz hogy kamerat tegyenek a ver. 2-be... :)))
Csak nem volt hozzá meg a szoftver, ami szerves része egy használható / eladható tabletnek. Önmagában a hardverrel kitörölheted a fenekedet.
De mind1, lehet fikázni az Applet hogy nem tettek kamerát az 1. iPadba, de ha õk nem jelentik be ezt a gépet tavaly januárban, akkor most totál más lenne a helyzet a piacon. Lehet kopködni, meg utálni õket az önajnározó aggresszív marketingjük miatt, de akkor is irányt mutattak a Tablet piacnak.
a notion ink tabletje volt az elsõ kapacitív nyomkodós dolog, saját osel, alkalmazásokkal, nagyban, minden féle extrával.
az hogy mögöttük az india kormány kisebb támogatása állt, az ipad mögött meg a világ egyik legnívósabb (maradjunk egy ilyen klisénél) tech cuccokat gyártó cége rányomta a bélyegét a dobogó elsõ helyezettjére.
Nem kellett hozza egy ev (a Galaxy Tab negy honappal utanna jott ki), a tobbi esetben pedig a hardver reg megvolt hozza csak a szoftver nem.
Ezer iPad magazin-alkalmazás közül a magyar Story magazin iPad kiadása lett a világon a második legjobb ilyen app a McPheters&Company iMonitor összesítésében - a világon csak a Sunday Times elõzi meg a magyar lap appját.
A New York-i székhelyû elemzõcég a világ 1000 magazin alkalmazása között a Sanoma Story iPad kiadását a második legjobbnak minõsítette. A mértékadó McPheters & Company iMonitor összesítésében a magyar magazinalkalmazást kizárólag a tekintélyes brit Sunday Times magazin iPad-appja elõzte meg, és olyan „versenyzõket" hagyott a háta mögött, mint a TIME vagy a The Washington Post.
"Az iPad-en egy teljesen új típusú tartalomfogyasztás valósul meg. Az érintõképernyõs táblagépeken másképp olvasunk majd, mint amikor a net elõtt ülünk, vagy amikor magazint tartunk a kezünkben. A Story Magazin Digitális különkiadásával a Sanoma innovatív szerepet vállal az új médium nyelvének kialakításában" - fejtette ki Szépvölgyi Tamás, a Sanoma MobilMédia üzletág vezetõje.
A téli különszám decembertõl letölthetõ; a McPheters & Company, mintegy 1000 iPad-alkalmazást dizájn, tartalom és használhatóság alapján osztályozó iMonitor elnevezésû listáján mindjárt a második helyet szerezte meg.
"Megtiszteltetés, hogy a new yorki elemzõk a The Washington Post, a TIME vagy a FORTUNE magazin iPad-különkiadása elé soroltak minket. A rengeteg pozitív olvasói visszajelzésbõl már sejtettük, hogy egy ilyen innovatív médiatermékeknek van helye a hazai médiapiacon is, azonban az hogy 2010 legjobb iPad magazinjai közé választották a Story Digitális különkiadását nagy meglepetés és nagy öröm" - tette hozzá Szépvölgyi Tamás.
A Sanoma Budapest Zrt. mobilmédia-alkalmazásokat fejlesztõ részlege nagy áttöréseket vár a piactól, a fejlesztés nem áll le: éppen ezért a közeljövõben több termék várható iPadra is.