Hálózatba kötöttek, mégis magányosak az emberek

Hálózatba kötöttek, mégis magányosak az emberek

2017. március 12. 15:47, Vasárnap
Az internetezők jelentős része nem tudja elképzelni az életét az online kapcsolatok nélkül.

A közösségi hálózatoknak köszönhetően a felhasználók állandóan össze vannak kötve az ismerőseikkel, gyakorlatilag soha nincsenek egyedül, de a Pittsburgh Egyetem tudósai úgy tapasztalták, hogy a többség valójában mégis nagyon is magányos. A közösségi platformok alapvetően megváltoztatták az emberek mindennapjait. Minden eddiginél gyorsabbá és könnyebbé vált a kapcsolattartás, a vélemények és a digitális felvételek megosztása, azonban a jelenségnek vannak árnyoldalai is. A kutatók most aktuális tanulmányukban kimutatták, hogy minél több időt tölt valaki a Facebookon és a többi közösségi portálon, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy valójában magányos.

A Pittsburghi Egyetem munkatársai 2014 óta 1900 személyt kérdeztek meg arról, hogy milyen gyakran és hosszan vannak fent a közösségi honlapokon. A 19 és 32 év közötti internetezők esetében már a napi több mint 2 órányi Facebook- vagy Twitter-jelenlét oda vezet, hogy kétszer nagyobb a valószínűsége a magányosság kialakulásának. Ennek oka elsősorban az, hogy a közösségi hálózatokban eltöltött egyre növekvő idő miatt nőhet a tagokban az irigység, amit az okoz, hogy mindenki csak a jó élményeket osztja meg magáról. Amennyiben például valaki az egyik ismerőse nyaralási fotóját nézegeti, akkor könnyen az az érzés alakulhat ki benne, hogy az ő élete unalmas és kiábrándító.

Brian A. Primack, a tanulmány elkészítését vezető professzor közölte, hogy az emberek eredendően társas lények, de a modern élet miatt hajlamosak arra, hogy elszigetelődjenek, ahelyett, hogy egymásra találnának. Szerinte a Facebook és a többi közösségi platform valójában nem is köti össze a különböző személyeket. Ugyanakkor Elizabeth Miller, a tanulmány társszerzője kiemelte, hogy vagy a kiközösített fiatal felnőttek kerestek vigaszt a közösségi oldalakon, vagy e portálok növekvő mértékű használata vezetett az érintett személyek valódi világtól való elszigetelődéséhez.

William Deresiewicz kultúrkritikus 2010 februárjában azt állapította meg, hogy magányossá teszik az embereket a közösségi portálok. 2014 júliusában pedig kiderült, hogy iriggyé, magányossá és függővé teszi az embereket a közösségi web.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások