Felgyorsítanák a test gyógyító mechanizmusát

Felgyorsítanák a test gyógyító mechanizmusát

2009. január 11. 14:31, Vasárnap
Tudósok szerint gyógyszerek bizonyos kombinációja megtévesztheti testünket, túlpörgetve öngyógyító mechanizmusát.

A módszert a szív- vagy csontsérülések gyógyulásának felgyorsítására használnák a londoni Imperial College kutatói, akik egereken próbálták ki az eljárást. A kezelt rágcsálók csontvelője százszor annyi őssejtet bocsátott ki mint normális társaiké, elősegítve a szövetek regenerálódását. Az emberi kísérletekre még jó pár évet kell várni.

A csontvelő őssejt termelése a gyógyulási folyamat természetes része, különböző típusok - nem csak vérképző őssejtek - indulnak el a szövetek feltöltésére a sérülés természetétől függően. Egyes esetekben, mint például egy szívinfarktusnál a sérülések kijavítása nem tökéletes és a működési zavarok továbbra is fennmaradnak. A brit kutatók alaptézise a kibocsátott őssejtek mennyiségének növelése, ami reményeik szerint gyorsabb és teljesebb felépülést jelent. Több módszer is létezik a vérsejt termelő őssejtek számának növelésére, a tanulmány azonban két adott típusra fókuszál, az endotélre, ami a vércsatornákat felépítő sejteket termeli, és a mezenchimálisra, ami csont- vagy porc sejtekké alakul.

Az egerek először egy "növekedési faktort" kaptak - olyan fehérjét, ami génaktiválódást vagy -inaktiválódást, növekedést vagy fejlődést indíthat azokban a sejtekben, amelyek felszínén a faktort "felismerő", receptor molekulák vannak. Ezután egy új gyógyszert, a Mozobilt adagoltak a rágcsálóknak. Ezzel a kombinációval mind az endotél, mind a mezenchimális sejtek sokkal nagyobb arányú kibocsátását érték el. "A test állandóan javítja önmagát, azonban amikor egy sérülés súlyos, ez a mechanizmus korlátokba ütközik. Reméljük, hogy az őssejt többlet kibocsátással, amit az egereknél már sikerült elérnünk, biztosítani tudjuk azt az őssejt mennyiséget, amire a test adott területének szüksége van, így növelve az öngyógyulást és felgyorsítva a javítási folyamatot" - taglalta dr. Sara Rankin, a tanulmányban részt vett egyik kutató a BBC-nek.

A módszerben rejlő másik nagy lehetőség azon esetek tompítása, amikor az immunrendszer saját szövetei ellen veszi fel a harcot. A mezenchimális őssejteknek megvan az a képességük, hogy elfojtsák az immunrendszert, azaz kezelhetővé tehetik az autoimmun betegségeket. A kutatás következő lépcsőfoka az elért őssejttöbblet gyakorlati hasznának vizsgálata lesz, azaz az egerekben cirkuláló sejtek felgyorsítják-e, vagy alaposabbá teszik-e a súlyos lefolyású betegségek által okozott sérülések gyógyulását. A remények szerint az eljárás emberi klinikai kísérleteire 10 éven belül lehetőség nyílik.

"Jó ideje tudjuk, hogy a csontvelő tartalmaz olyan sejteket, amik pótolhatják az elvesztett vagy elöregedett sejteket" - magyarázta Peter Weissberg professzor, a Brit Szív Alapítvány orvos-igazgatója. "Most még valószínűbbnek tűnik, hogy a csontvelő rendelkezik a sérült belső szervek, mint a szív és a vércsatornák javításához szükséges sejtekkel, de túl kevés áramlik ki belőlük, ahhoz hogy a gyógyulás hatékony legyen."

Weissberg professzor szerint az Imperial College kutatása több fontos molekuláris ösvényt azonosított, melyek nagy szerepet töltenek be a fent említett sejtek mozgósításában. "Kifejlesztővé válhat egy gyógyszer, ami kölcsönhatásba lép ezekkel az ösvényekkel, serkentve a megfelelő számú és típusú őssejtek bekerülését a keringésbe, amivel kijavíthatóvá válnak a sérülések" - zárta le kommentárját Weissberg.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások