Egyelőre kiforratlan az Opera Unite

Egyelőre kiforratlan az Opera Unite

2009. július 31. 09:08, Péntek
Egyelőre úgy tűnik, hogy az Opera új szolgáltatásának nagyobb volt a füstje, mint a lángja. A fejlesztőknek számos problémát kell megoldaniuk.

Természetesen szó sincs arról, hogy az Opera Unite hamvába holt elképzelés lenne és hogy az új szolgáltatást máris temetni kellene. A legnagyobb problémát alighanem maga a norvég csapat okozta, amikor nagy felhajtással beharangozta az új böngészőalapú webes platformját. Jon von Tetzchner, a cég vezérigazgatója külön sajtóközleményt adott ki, amelyben azt hangsúlyozta, hogy a Unite megváltoztatja a web alapjait. Emellett megjelent egy videó is.

Érthető, hogy hatalmas várakozás előzte meg a Unite bemutatását, a csalódottság azonban annál nagyobb volt. A gyakorlatban ugyanis hamar kiütköztek az új szolgáltatás gyermekbetegségei és gyakorlatilag használhatatlannak bizonyult. Már néhány nappal a hivatalos prezentáció után megjelentek az első panaszok. Számos felhasználó kifogásolta, hogy a barátai nem képesek elérni a platformot és annak funkcióit. Mint kiderült, az ok a technológia egyik összetevőjében keresendő. Az Opera ugyanis egy proxyszervert használ az adatok továbbítására, hogy így biztosítsa a kapcsolatot egy a Unite-ot alkalmazó számítógép és egy másik PC között.


Nos, gyorsan bebizonyosodott, hogy pont ezekkel a proxyszerverekkel volt a probléma. A Unite-bővítményeket használó böngészők ugyanis csak ritkán tudtak néhány percnél tovább stabil kapcsolatot létrehozni az Opera proxyszervereihez. Aki pedig a barátainak megadta a Unite-oldala címét, azok a betöltéskor csak egy hibaüzenetet kaptak. "Valóban van egy pár komoly problémánk a proxyszerverekkel" - ismerte el Navjot Pawera, az Opera Unite termékmenedzsere. A szakember ugyanakkor nem tudta megmondani, hogy ezeket a fennakadásokat mikorra tudják kiküszöbölni. Ehelyett azt hangsúlyozta, hogy a szolgáltatásnak jelenleg csak az alfaverziója érhető el, vagyis ez egy kísérleti szoftver.

Pawera elmondta, hogy a hivatalos bejelentés előtt hónapokig tesztelték a rendszert és az eredmények tükrében döntöttek a nyílt alfatesztelési szakasz elindítása mellett. "Látni akarjuk, hogy mennyire jól vagy rosszul működik az architektúra terhelés alatt. A mostani üzemzavarok ugyan bosszantóak a felhasználók számára, de nagyon tanulságosak a fejlesztőknek. Ezek pont azok a dolgok, amiket tudni akartunk" - tette hozzá Pawera. Az egyik legfontosabb tapasztalatokat a szakemberek az adatvédelem vonatkozásában gyűjtötték. Alighogy elkezdődött az alfatesztelés, máris megjelentek az első oldaltalálatok a Google keresőjében. Sőt, a Google még néhány jelszóval védett honlapot is azonosítani tudott. Éppen ezért a norvég csapat azonnal kiadott egy frissítést, amely lehetetlenné teszi az online keresők számára a Unite-tartalmak azonosítását.

A szolgáltatást bírálta Chris Messina ismert blogger is, aki szerint az Opera függetlensége a nagy szerverektől és webszolgáltatóktól csak látszólagos. Messina támadta az Operát azért is, mert a Unite-ot nem nyitotta meg más cégek előtt, így a szolgáltatás nem működtethető egy Firefox böngészőből, valamint hogy az alkalmazott proxyarchitektúra valójában nem is decentralizált. Pawera erre reagálva közölte, hogy a Unite egyelőre csak az operán keresztül lesz elérhető, ugyanakkor annyira nyitottá akarják tenni, amennyire csak lehet. Így a felhasználóknak többek között lehetőségük lesz saját proxyszerverek üzemeltetésére.

"Nem bántuk meg a nagyszabású beharangozást, mert sok tesztelőt akartunk. Sajnos sok felhasználóban nem tudatosult, hogy ez még nem egy kész technológia. Lehet, hogy ezt a kérdést másként kellett volna kezelnünk" - hangsúlyozta a termékmenedzser. A Pawera leszögezte: az első számú feladat most mindenképpen az ismert hibák kijavítása. A szolgáltatást mindenesetre temetni semmiképpen sem szabad, hiszen a gyermekbetegségeinek kiküszöbölése után valóban megváltoztathatja a webet.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások