Kevesebben hisznek a klímaváltozásban 

Kevesebben hisznek a klímaváltozásban 

2014. január 23. 09:01, Csütörtök
Egy friss felmérés szerint 2012-höz képest kevesebben hisznek a globális felmelegedés tézisében.

Több nagyobb amerikai egyetem professzorai és egyéb szakértői közösen dolgozták ki a tavaly év végi adatokat összegző tanulmányukat, ebből igyekeztek levonni bizonyos következtetéseket. Megállapítják, hogy csökkent azok aránya, akik "hisznek" a globális felmelegedésben, míg a kétkedők száma egyértelműen nőtt.

2012-ben a tengerentúlon még 70 százalék válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy elfogadják-e a klímaváltozásról szóló beszámolókat, miközben alig 12 százalék tagadta ennek lehetőségét. Tavaly novemberre jelentős mértékben megváltozott az arány, hiszen 63 százalék tett hitet a jelenség mellett, míg a kétkedők tábora 23 százalékra bővült. A kutatók szerint ennek több oka van, ám míg ezek egy részét a médiában és a politikában kereshetjük, akad bőven kijavításra váró hiba és felelősség a különböző dolgozatokban és szakmai munkákban is.


Azt megszokhattuk, hogy a média rájátszik a tájékozatlan emberek által érzett félelemre, ezért is igyekeznek felfújni minden egyes negatív hangzású ügyet, hiszen ettől remélik a nagyobb nézettséget és példányszámot. Sok esetben elfelejtik megemlíteni az általuk kiemelthez képest ellentétes tartalmú anyagokat és véleményeket, emellett pedig előszeretettel teszik magukévá a politikai baloldal téziseit, amely különösen a környezetvédelem és a klíma terén vehető észre. A politika természetesen maga is sáros ebben, hiszen az elmúlt években szinte kisajátította a vitát, szintén az érzelmekre és félelmekre játszva rá, de olykor a szakmai anyagok is hemzsegnek a hibáktól és téves eredményektől, egymásnak tökéletesen ellentmondó következtetéseket produkálva. Jellemző példa ez utóbbira, hogy míg az egyik tanulmány szerint az utóbbi 4000 év leghűvösebb időszakát éljük meg, egy másik anyagban hőmérsékleti rekordokról számolnak be, mégpedig ugyanezen periódust véve alapul.

A szakembereket eleve gyakran éri kritika amiatt, mert nem rendelkeznek ezen szűk területtel (klimatológia) kapcsolatos végzettséggel, igaz, sokan közülük a kapcsolódó tudományokban jártasak (fizikusok, mérnökök, stb.) Az átlagembert azonban összezavarja, elbizonytalanítja az eltúlzott beszámolók és a felfokozott viták özöne, amelyet a szürke mindennapok követnek, emiatt is növekszik a kétkedők aránya - nem beszélve azokról, akiknek szent meggyőződése, hogy ebben a kérdésben is globális összeesküvést kell keresnünk, amelyből minden hatalmasság kiveszi a maga részét.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások