Hatalmas aszteroida halad el a Föld mellett

Hatalmas aszteroida halad el a Föld mellett

2014. február 17. 05:54, Hétfő
Három futballpálya méretű aszteroida halad el bolygónk mellett február 18-án, keddre virradóan, amit élő webközvetítésen keresztül is nyomon követhetünk.

A 2000 EM26 jelű földközeli aszteroida nem jelent veszélyt a bolygóra, az online Slooh űrkamera azonban nyomon követi az űrsziklát az elhaladás során. Az élő webközvetítés 18-án magyar idő szerint hajnali 3 órakor veszi kezdetét, ami közvetlenül elérhető a Slooh weboldalán, valamint a Space.com-on.

A tudósok becslése szerint a 2000 EM26 körülbelül 270 méter átmérővel rendelkezik, sebessége eléri a másodpercenkénti 12,37 kilométeres (43.200 km/h) sebességet. A Földet körülbelül 8,8 Föld-Hold távolságra közelíti meg. A Slooh közvetítését Mark Boslough, a planetáris becsapódások szakértője kommentálja.

"Folyamatosan fedezzük fel ezeket a potenciális veszélyt jelentő aszteroidákat - néha csak napokkal azelőtt hogy megközelítené a Földet" - nyilatkozott Paul Cox, a Slooh műszaki és kutatási igazgatója. "A Slooh aszteroida kutatási törekvései új lendületet kaptak a Slooh robottávcsöveinek köszönhetően, melyekkel nyomon követhetjük a lehetséges veszélyt jelentő űrsziklák népes táborát. Meg kell találnunk őket, mielőtt ők találnak meg minket!"


A 2000 EM26 elhaladása szinte pontosan egy évvel két nagy földközeli objektum eseményt követően ér minket. 2013. február 15-én, miközben a tudósok a 30 méteres 2012 DA14 aszteroida rendkívüli közelségű elhaladását figyelték, egy másik űrkőzet robbant fel váratlanul az oroszországi Cseljabinszk felett, jelentős károkat okozva az épületekben, melyek üvegtörmelékei több mint ezer embernél okozott sérüléseket.

A közel 20 méteres meteor 29 kilométerrel a föld fölött robbant fel 20 atombombával egyenértékű energiát szabadítva fel. "Gyakorlatilag egy mindaddig ismeretlen aszteroida találta el bolygónkat közel egy évszázaddal ezelőtt is, 1908. június 20-án" - utalt a tunguzkai eseményre Bob Berman, a Slooh csillagásza. "Néhány évszázadonként egy ezeknél nagyobb aszteroida is elér minket - szerencsére a becsapódások az óceánokban, vagy olyan kietlen tájakon következnek be, mint az Antarktisz. A folyamatos veszély és a tény, miszerint a bioszférára hatást gyakorló események évente valós veszélyként lebegnek felettünk, arra utal, hogy egyre nagyobb szükség van a földközeli objektumok felfedezésére, nyomon követésére, valamint akciótervek felállításra a kivédésükre"

Az orosz meteorit darabjaiból a téli olimpia hét aranyérmese is kapott szombaton Szocsiban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások