A NASA-t segítheti az ukrán helyzet

A NASA-t segítheti az ukrán helyzet

2014. március 11. 04:15, Kedd
Charles Boldent, a NASA igazgatóját látszólag nem foglalkoztatja az Ukrajna és Oroszország között kialakult feszültség, ugyanakkor kihasználhatja a krízist az Oroszországtól történő függetlenedéshez, már ami az űrhajósai eljuttatását illeti a Nemzetközi Űrállomásra.

Az Obama kormány 17,5 milliárd dolláros költségvetést kért a NASA-nak 2015-re, hogy megtartsa Amerika vezető szerepét az űrben, nyilatkozott még a múlt héten Charles Bolden, az űrügynökség vezetője, egyben az emberi űrrepülés teljes finanszírozására kérve a Kongresszustól, hogy véget vethessenek az orosztól való függésnek.

Bolden elmondta, nem hiszi, hogy a jelenlegi ukrán válságnak hatásai lehetnek a Nemzetközi Űrállomáson zajló műveletekre, hozzátéve, hogy "jelen pillanatban, minden rendben van az oroszokkal kialakított kapcsolatukban“. "Azt hiszem, az emberek hajlamosak elfelejteni, hogy immár a 13. éve lakjuk a Nemzetközi Űrállomást, és ezalatt több nemzetközi válság ment végbe“ - mondta felszólalásában.

Az űrsikló flotta 2011-es kivonásával, valamint a hiánypótló emberi űrhajók finanszírozási problémáival a NASA kénytelen Oroszországra támaszkodni űrhajósainak eljuttatásában az űrállomásra, mindezt a háromfős orosz Szojuzok fedélzetén. Az orosz szövetségi űrügynökséggel, a Roszkozmosszal kötött szerződések alapján az Egyesült Államok 50-70 millió dollárt fizet egy ülésért saját és partnerei űrhajósainak.

Az Obama kormány által 2010-11 évben bevezetett új űrpolitika részeként a NASA felügyeli egy kereskedelmi, emberi repülésre alkalmas űrhajó kifejlesztését, amivel visszaállíthatnák függetlenségüket. A kormányzat 850 millió dollárt kért 2012-re a kereskedelmi emberi űrrepülés számára, a Kongresszus azonban csak 397 milliót hagyott jóvá, aminek köszönhetően az első NASA repülés 2017-re csúszott.

2013-ra 830 millió dollárt kértek, amiből hosszas viták után 525 milliót kaptak, míg az idén 696 milliót fordíthat az űrügynökség a kereskedelmi legénységi műveletekre. 2015-re 848 milliót kér erre a célra a NASA, miközben rendelkezésükre fog állni 250 millió egy másik kormányzati kezdeményezésből. A NASA tervei szerint a nyár végén egy, vagy több kereskedelmi szereplővel fog szerződést kötni, a próbarepülésekre pedig már 2015-ben sor kerülhet.

Ehhez a - valljuk be - optimista jövőképhez azonban a teljes finanszírozásra szükség van, hogy ne legyenek további csúszások, figyelmeztet Bolden. "Tisztáznom kell egy dolgot“ - mondta. "Két választásunk van, az egyik a fellövések ismételt teljes egészében történő finanszírozása, a másik hogy folytatjuk a milliók kifizetését az oroszoknak. Az Obama kormány Amerikába akar befektetni, és hisszük, hogy a Kongresszus is ezt az utat fogja választani."

Az Ukrajnában kialakult helyzettel kapcsolatban Bolden azt mondta, a NASA nem változtat az Oroszországgal közös tevékenységeik ütemtervén. Hétfőn tért vissza a Szojuz TMA-10M fedélzetén az űrállomás jelenlegi hatfős legénységéből három űrhajós, Oleg Kotov, Szergej Rjazsanszkij és Michael Hopkins, akiket a Bajkonurból március 25-én induló Alekszander Szkvorcov parancsnok, Oleg Arternyiev és a NASA részéről Steven Swanson vált."Továbbra is figyeljük a helyzetet. Nagyon jól tudhatják, hogy első a legénységünk és eszközeink biztonsága, ez a felfogásunk nem változott“ - mondta Bolden az ukrajnai drámával kapcsolatban, hozzátéve, hogy eddig nem kellett változtatni terveiken a krízishelyzet miatt.

Arról nem szólt, hogy szükség esetén milyen lépéseket tennének, különösen, hogy nem áll rendelkezésükre semmilyen emberi repülésre alkalmas űrjármű, az űrállomás azonban nem üzemeltethető biztonságosan a két fél együttműködése nélkül. Az Obama kormányzat legutóbbi döntése értelmében az állomást legalább 2024-ig üzemben kell tartani.

A NASA 2015-ös költségvetéséből 3 milliárdot költenének a Nemzetközi Űrállomásra, 2,9 milliárdot az új rakétára, valamint a mélyűr-küldetésekre is alkalmas Orion kapszulára, és 4,9 milliárdot az űrtudományokra. "Ez a költségvetés biztosítja, hogy az Egyesült Államok a világ vezető űrkutatási és tudományos felfedezési hatalma maradjon az elkövetkező években“ - mondta Bolden. "Emellett támogatja a kormány elkötelezettségét, mellyel a NASA egy élénk amerikai kereskedelmi űripar növekedésének a motorjává válhat. A költségvetés segítségével 2017-ben amerikai űrhajósokat indíthatunk innen, az USA-ból. Hosszú idő után véget fog érni az oroszoktól való függésünk az űrbejutás terén és ambiciózusabb küldetéseket teljesíthetünk az alacsony földkörüli pályán túl."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások