Számítógépes mo­del­lek a tömegek mozgására

Számítógépes mo­del­lek a tömegek mozgására

2014. július 16. 09:14, Szerda
Egy embertömeg a halrajokra ha­son­lít: minták alapján mozog, ami vezeték nélküli virtuális valóság rendszerrel tanulmányozható.

William Warren, a Brown Egyetem kutatója és csapata olyan megoldást alkotott meg, amelynek a segítségével a szakemberek megérthetik a tömegen belül mozgó gyalogosok mozgását és kitalálhatják, hogy az egyes személyek miként koordinálják a mozgásukat. A tudósok azt remélik, hogy egy olyan technológiát fejleszthetnek ki, amely hatékony és biztonságos navigációs segítséget jelenthet a tömegen keresztül mozgó vakoknak. Warren kifejtette: amikor valaki átmegy a nyílt téren akkor a mozgását - tudatosan vagy sem - a körülötte lévő emberekhez igazítja. Bizonyos helyzetekben összefüggő rajok képződnek, kicsit hasonló módon, mint a madár- vagy a halrajok kialakulásakor. Ezt a folyamatot akarják megérteni.

A kutatók először rögzítették egy valódi embertömeg mozgását, majd mindezt bemásolták egy virtuális valóságba, amibe négy "valódi" embert illesztettek be. Warren közölte, hogy a kísérletekben manipulálták a képzeletbeli embertömeget azért, hogy lássák, hogy a valódi személyek miként reagálnak a virtuális szomszédaikra. Mindez lehetővé teszi, hogy vizuális kapcsolatot hozzanak létre egy személy és a szomszédai között. Ezt a modellt használják annak előrejelzésére, hogy mi fog történni akkor, ha egy csoport egy tömegen belül mozog.


A mozgások feljegyzésére úgy építették át a Virtual Environment Navigation Labort, hogy immár videokamerákkal és jeladókkal is rendelkezik, amelyek képesek feljegyezni a virtuális környezetben mozgó valódi emberek pontos tartózkodási helyét. A virtuális valóságot Oculus Rift szemüveggel szimulálják, az eszközt kutatók úgy építették át, hogy immár vezeték nélkül is használható.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások