A tömegpiacra szánja olcsó 4K monitorát a Samsung

A tömegpiacra szánja olcsó 4K monitorát a Samsung

2014. július 18. 11:52, Péntek
A Samsung tavaszi meglepetése a 3840×2160 pixeles felbontású UD590-es monitor, de ajánlott a hátrányokkal is tisztában lennünk.

Egy személyi számítógépbe ugyan kell jó processzor, memória és egyéb alkatrészek, de jó esetben nem ezeket, hanem a kijelzőt bámuljuk egész nap. A lassú, konstans képátló-növekedés mellett mindig van egyéb újdonság is, így a 3D és az érintésérzékeny technológia után most a 4K a trendi hívószó. A tévékkel ellentétben a monitorok területe szerencsésnek mondható, mivel előbbieknél a magas áron kívül a tartalom hiányát is megszenvedik az eladások. Ezek a kifogások a számítógépeket nem olyan keményen érintik: a kisebb képátló miatt az ár is jóval alacsonyabb lehet, tartalom szempontjából pedig nem a filmek - még ma is szinte kizárólag Full HD - minősége számít.


A 4K felbontás a Full HD képpontjainak négyszeresét jelenti

Tehát egy szép jövő előtt álló területről van szó, aminek gyors meghódítására vállalkozott legújabb monitorával a Samsung. Január végén jelentették be eddigi legolcsóbb ilyen terméküket, az UD590-est, melyet néhány napig mi is tesztelhettünk. A részletek előtt emeljük ki a legfontosabbat: a hatalmas felbontás és a 28 collos méret (16:9-es képarány) ellenére ára forgalmazótól függően 150-160 ezer forint körül alakul. A kiváló ár/érték arányt úgy érte el a Samsung, hogy nem IPS panelt használtak, hanem régebbi LED TN technológiát, az összes ezzel járó hátránnyal együtt.


Lába alig foglal helyet az asztalon, cserébe viszont...

A legfőbb különbségnek a valamivel rosszabb betekintési szögek számítanak, ami otthoni/irodai használatnál jó kompromisszum lehet a jelentős megtakarításért cserébe. (Ha - egy kétségtelenül jobb minőségű - IPS kijelzőt szeretnénk ilyen felbontásban nézni még 24"-es méretben is a másfélszeresét kell fizetnünk.) TN panelből viszont igen jót raktak bele, amit a széles színskála és a mindössze 1 milliszekundumos képfrissítés jelez. Fényereje és élessége kiváló, az IPS natívan magas kontrasztarányát a panel csillogásmentes bevonatával próbálták ellensúlyozni.


Magassága nem állítható és nem forgatható, és csupán minimálisan dönthető

Az ipari dizájn a lehető legminimálisabb, egy T-alakú lábon áll, mely a lehető legkevesebb helyet foglalja az asztalon. A csomagolásból való kivétele után mindössze ezt kell két - kézzel is betekerhető - csavarral hozzácsatlakoztatnunk, és a táp rádugása, illetve a géppel való összekötése után máris használhatjuk a készüléket. Ez az egyszerűség azonban korlátoz is, hiszen a talp egyáltalán nem forgatható, és hátra is csak minimálisan dönthető. VESA furatok hiányában a falra vagy karra szerelésről is lemondhatunk. Két HDMI és egy DisplayPort bemenet van rajta, előbbin 30 Hz, utóbbin 60 Hz a képfrissítés, és egy fülhallgatót is rádughatunk..


Kezelése nem igazán felhasználóbarát, mivel egyetlen bekapcsológombjával kell mindent megcsinálnunk, az pedig a hátulján, jobb alul van. A gomb négy irányba dönthető, így lépkedhetünk a menüjében. Míg a Dell 24"-es monitoránál a csekély képátló miatt egyértelműen elutasítóak voltunk a 4K felbontással szemben, hiszen az láthatatlanul apró betüket eredményezett, addig ennél már az operációs rendszer DPI-jének drasztikus növelése nélkül is használható a legfinomabb képminőség.


A magyar nyelvű kezelése a bekapcsológombbal történik

Ahogy a magas teljesítmény a számítógépeknél megnyitotta az utat a virtuális gépek előtt, ugyanilyen lehet a 4K a monitoroknál. A tévéknél régóta ismert kép-a-képben technológia az UD590-nél lehetővé teszi, hogy két számítógépet (például egy helyi szervert) vezéreljünk egyszerre, hiszen ne feledjük, még ha az Full HD felbontásban van is, a tartalom csak a képernyő területének negyedét foglalja el.


Egy kompromisszumos termékről van szó, ahol a jelentős megtakarításért cserébe engedtek a minőségből - a használt programok és játékok, illetve a jelenlegi monitor ismeretében mindenkinek magának kell döntenie, hogy ezt bevállalja-e. Ugyan a cég a terméket kifejezetten játékosoknak ajánlja, de ők vásárlás előtt gondolják át alaposan, hogy számítógépük grafikus kártyája bírja-e szuflával a 4K megjelenítést. A dizájnerek elvileg szintén ugrálva örülhetnek a Full HD-nél négyszer nagyobb munkaterületnek, de náluk a színek terén sokszor nem lehet engedni a minőségből - ezeken a területeken ugyanennyi pénzért sokkal inkább egy "csupán" 2560x1440-es, de IPS paneles modellt választanánk. A jó szemű átlagfelhasználók számára viszont melegen ajánlható, hiszen egyszerre négy weboldalt tudnak kirakni a monitorra, az irodai dolgozók végre átláthatják gigantikus Excel táblázatukat, a programozóknak pedig nem kell folyton ki-be csukniuk a fejlesztői felület nem használt ablakait.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások