1400 éves európai maradványok Kínában

1400 éves európai maradványok Kínában

2014. augusztus 20. 19:44, Szerda
Kínai régészek egy részleges koponya vizsgálata után európai eredetet jeleztek a selyemút mentén.

Az Európa és Ázsia, azon belül is Kína közötti kapcsolatok mindig is érdekes témának számítottak a történészek és a tudomány iránt érdeklődők körében. Marco Polo híres 13. századi utazása nem az első próbálkozás volt a távoli birodalom elérésére, de a velencei utazó részletes beszámolója miatt a mai napig a legfontosabb kezdeményezésként tartják számon. A most megvizsgált lelet alapján úgy tűnik, hogy a kereskedelem révén már ezer évvel korábban előfordultak európaiak a régióban.

Északnyugat-Kínában található a Ningxia Hui autonóm régió, ahol (egészen pontosan Guyuan városában) már az 1980-as években érdekes maradványokra bukkantak. Mivel idén illegális tevékenységről érkeztek jelentések a helyszínről, a kutatók megkezdték az ott található leletek mentését, ezek vizsgálata pedig nyomban meg is indult. Egy részleges koponya rögtön felkeltette a Jilin Egyetem csapatának érdeklődését, hiszen ezen jellegzetesen kiálló orrcsont látható, amely viszont európai eredetre utal. A vizsgálatok folytatódnak, ám néhány következtetést már most levonhatunk.

Az elmondottak alapján egy 40 év körüli európai férfi koponyájáról, pontosabban annak egy darabjáról van szó. A szakemberek azt remélik, hogy sikerül a mintegy 1400 évvel ezelőtt élt személy fogazatát és további csontjait is megtalálniuk, amiből pontosabb eredményt kaphatnak, de az európai származás már most szinte biztosnak látszik. A férfi halála valamikor a korai Tang-dinasztia idején következett be, az ide sorolt uralkodók időszakát (618-907) egyébként a kínai civilizáció aranykorának is nevezik. Az M1401 jelzésű sírból emellett rézérmék, agyagfigurák, valamint egyéb leletek kerültek elő.

Mivel Guyuan városa közvetlenül a selyemút mentén fekszik, kézenfekvő a következtetés, hogy a sír és az abban talált személy valamilyen kapcsolatban lehetett a két távoli régió közti kereskedelemmel. Hogy ez valóban így volt-e, azt majd csak a további vizsgálódás derítheti ki.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások