Megtalálták a Pokol Kapujának őrzőit

Megtalálták a Pokol Kapujának őrzőit

2013. november 18. 21:12, Hétfő
Törökországban találtak rá régészek a Pokol Kapujának őrzőire két egyedi szobor formájában, melyek az ősi Hierapoliszban, a Szent Városban jelezték a lakók számára az Alvilág bejáratát.

A Pluto kapujának is nevezett barlang (görögül Ploutonion, latinul Plutonium) a görög-római mitológia szerint az Alvilág kapujaként szolgált, mely az ősi Hierapolisz (ma Pamukkale) városában volt megtalálható és mérgező gázok törtek elő belőle. A jelenlegi Délnyugat-Törökország területén található felfedezést márciusban tette közzé a Salentói Egyetem régészprofesszora, az olasz Francesco D'Andria, aki egyben a kutatás vezetője is.

A beszámolóban az úriember elárulta, hogy a barlanggal együtt egy templom maradványait is megtalálták, mely valószínűleg az ősi szertartásokban játszott kiemelt szerepet. Érdemes megjegyezni, hogy a barlang még a mai napig aktív, az épületek feltárása során számos madár repült bele a kitörő gázokba és pusztult is el, szinte azonnal.

A lelet meghozta a professzor kedvét a további munkálatokhoz, melynek meg is lett az újabb eredménye. D'Andria és csapata ugyanis a hétvégén két szobrot talált, melyek a Pokol Kapujának őrzőit ábrázolják. Az egyik egy kígyó, mely az Alvilág "szimbóluma" volt, a másik pedig Kerberosz, a háromfejű kutya, aki a görög mitológiában őrizte a Pokol bejáratát. Utóbbiról a régész mindössze annyit mondott: "Nagyon rémisztő egy szobor."

Emellett számos termálforrást is felfedeztek, melyek miatt egyébként a város és annak gyógyfürdői nagyon népszerűek voltak a zarándokok számára, mivel gyógyító hatást tulajdonítottak a feltörő víznek. De nem csupán a "közemberek" kedvelték a helyet, a történészek szerint az egyiptomi királynő, Kleopátra is rendszeresen élvezte az ottani fürdőhelyeket. Érdekesség, hogy a két szobrot is a vízből emelték ki. D'Andria tovább folytatja a feltárást és reményei szerint hamarosan újabb felfedezéseket hozhatnak majd nyilvánosságra.

Hierapolisz éppen a termálvizének köszönheti megalakulását. A legenda szerint i.e. 190-ben a pergamoni király lánya nagyon beteg volt, melyre egyszerűen nem találtak gyógymódot. Az egyik orvos javasolta, hogy fürdőzzön meg Pamukkale forrásvizében, amitől szinte azonnal javult az állapota. Hálából az uralkodó felépíttette a várost és ezután kiemelt szerepet kapott a gyógyításban, mely mind a mai napig kitart.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások