VideoLogic Sirocco CrossFire

VideoLogic Sirocco CrossFire

2000. február 22. 05:08, Kedd


Gyártó: VideoLogic
Típus: Hangszóró


Eddig a Klipsch uralta a hangfalpiacot, de most úgy tűnik megjelent egy új blokk, a VideoLogic, ami az Imagination Technologies egyik részlege. Az első VideoLogic hangfal, amit tesztelünk, a Sirocco Crossfire. A VidoeLogic egészen a 70-es évekig nyúlik vissza, amikor Mike Fuller és Joe Startup, a Philips akkori dolgozói megalapították a VideoLogic Ltd.-t. A vállalat sok változáson ment keresztül, és 1985-re indultak meg igazán a dolgok. Nagyon jó hírű múltra tekinthetnek vissza, ugyanis megnyerték a királynő technikai díját, amiért közösen kifejlesztették a PowerVR chipet a NEC-kel, és többek között megjelentették legújabb Sirocco PC hangfal sorozatukat.

A Sirocco Crossfire egy a sok Sirocco termék közül. A Crossfire a 4.1-es megoldást nyújtja. A csomagban 4 darab 10 Wattos hangfalat, egy 40W-os mélynyomót és egy nagyon elegáns erősítőt találunk. Mindegyik hangfal Audax. (Az Audax már 1926 óta jelen van a hangfalpiacon. A cég a Harman International része, ami valójában a Harman Kardon, az egyik leghíresebb cég az audio iparban.) Összességében a rendszer 80W-ot profukál 1% THD mellett, és 100W-ot 10% THD mellett. Ez persze közelébe sem ér a Klipsch 400W-jának, de a Crossfire más területeken behozza ezt a lemaradását.



Műszaki leírás


MÉLYNYOMÓ
MDF szekrény, mágneses védelemmel ellátott basszusvezetővel.

Alacsony frekvenciás egység: Audax 6.5”-os kúp.


HANGFALAK
Középfrekvenciás (basszus/közép) egység és különálló magas frekvenciás egység (csipogó), mindkettő árnyékolva.

Közép/mély frekvenciás egység: Audax 3”-os kúp.

Magas frekvenciás egység: Audax 10mm-es polimer kupola.


ERŐSÍTŐ
Self Peak Instantaneous Temperature (°Ke) (SPiKe™) áramkör védelem a túlfeszültség, a kevés feszültség, a túltöltődés és a melegedés ellen.

Tápegység: Két sínes 28000µF-os transzformátor.

Áram kibocsátás: Hangfalak: 4 x 10W RMS, Mélynyomó: 40W RMS, Teljes rendszer: 80W RMS 1% THD-nál, 100W RMS 10% THD-nál.

Frekvenciatartomány: 3HZ – 100KHZ

THD (névleges teljesítmény): Kevesebb mint 0.01% 1KHz mellett.

Bemeneti érzékenység: 200mV RMS az 1-es és 3-as bemenetnél, 1.5V RMS a 2-es bemenetnél.

Vezérlők: Ki-be kapcsolás, Hangerőszabályozás, Mélynyomó hangerejének szabályozása, Elülső/hátsó hangfalak arányának szabályozása, Surround kapcsoló, Jelforrás kapcsoló.

Csatlakozók: Aranyozott bemenetek a surround, a sztereo és a Dolby Digital LFE részére, 3.5mm-es jack a második sztereo forrás részére, külön kimenetek minden hangfalhoz, 3.5mm-es fejhallgató csatlakozó az erősítő elején, IEC bemenet.

Áramellátás: 220-240V AC 50Hz


ÁLTALÁNOS

Rendszerkövetelmények: 3D surround hang: 4 hangfalat és 3D hangot támogató PC-s hangkártya, illetve különálló surround sound dekóder. Sztereo surround hang: Kétcsatornás hangkártya.

Kábelek: IEC kábel, két 3.5mm-es sztereo jack-RCA átalakító, hangfalkábelek.

Jóváhagyás: CE jelölés. Megfelel az EMS és Alacsony Feszültség direktíváknak (89/336/EEC és 73/23/EEC).

Dimenziók: Hangfalak: 100mm széles, 136mm magas, 74mm mély. Mélynyomó: 235mm széles, 420mm magas, 370mm mély. Erősítő: 204mm széles, 86mm magas, 340mm mély.

Súly: Kb. 16.5kg


Természetesen egy hangfalnál az a legfontosabb, hogy milyen jól szól. Nem lehet eleget beszélni ezeknek a hangfalaknak a minőségéről. Van valami ezeknek a hangfalaknak a hangjában, amitől megbizsereg az ember.

Magas
A magas hangot egy 10mm-es Audax csipogó szolgáltatja. A Magas hangok tiszták, tökéletesek, és ami a legfontosabb pontosak. A legtöbb PC-s hangfal "kiszínezi" a hangot, de a Crossfire változtatás nélkül adja vissza a hangot, úgy ahogy azt felvették.

Közép
A középhangfalak 3”-os Audaxok, amik úgy szólnak, mint más négyszer drágább hangfalak. Nagyon jól szólnak rajtuk például az akusztikus gitárok.

Mélynyomó: A mélynyomó egy 6.5”-os polimer Audax, szilárd MDF szekrényben, körülötte védőráccsal. A mélynyomó igazi ütős mély hangokat produkál, és többet tesz annál, minthogy pusztán reprodukálná a 30Hz és 130Hz közé eső hangokat.

     


Erősítő
Ez egy olyan szempont, amit sokan figyelmen kívül hagynak. Az erősítő a legfontosabb része bármelyik hangfalkészletnek. A Crossfire minden csatornát, tehát minden hangfalat külön erősít, így kisebb torzítást ér el. A transzformátora egy 28000µF-os kétsínes transzformátor. Ez egy nagyon hatékony transzformátor, ami kétszer hatékonyabb a PC-s hangfalakban általában használt transzformátoroknál, és mágneses mezővel is rendelkezik. Ennek következtében jobb a jel zaj viszonya. A 28000µF-os kapacitás azt jelenti, hogy a teljesítmény állandó szabályzás alatt van, és az áramlás is folyamatos. Ha mindezt nem értetted, akkor legyen elég annyi, hogy a VideoLogic nem spórolt az erősítőn.

     

     


Játék:
A VideoLogic szerint ezt a hangfalkészletet érdemes használni az igazi HRTF 3D audiohoz. A HRTF valójában azokat az audio filtereket jelzi, amik a 3D audio magját képezik. A hangfalakkal nagyon jó 3D hatást lehetett elérni. A tesztprogram az Unreal Tournament volt. Élvezetes hallani a hátad mögül közelítő ellenfelet, és megpördülve ólommal keresztüllyuggatni. A 4 csatornás hang sokkal élethűbb játékélményt nyújt. Összességében a Crossfire nagyon jól működik a játékokkal. A minőségi hang tesz minden 4 csatornás rendszert igazán élvezetessé.


HRTF (Head Related Transfer Functions)


Zene:
A Crossfire szenzációs, bármit is játszik. A zenét tisztán és velősen adja vissza, átszínezés nélkül természetesen szól. A VideoLogic úgy döntött, hogy a fejlesztésben a hangminőség elsődleges szerepet kap. Ezek a hangfalak szépen szólnak megfelelő méretű szobában.

Mozi:
A VideoLogic rendelkezésre bocsát egy LFE-t (alacsony frekvenciájú effekt) bemenetet a Crossfire hátulján. Ha ezt használjuk külső dekóderrel, hozzákapcsolható az első bal és jobb az 1 bal és jobb bementre az erősítőn, és a dekóder LFE kimenetét az erősítő LFE bemenetére tehetjük. Így ál közép csatornát csinálhatunk a két első hangfal segítségével, ha nincsenek nagyon távol egymástól. Az eredmény egy elég jól szimulált 5.1-es rendszer. Az erőteljes basszus és a határozott, tiszta középek és magasok a mozizást rendkívül élvezhetővé varázsolják. De ha valódi 5.1-es megoldás kell, választható még a VideoLogic DigiTheatre is, vagy bármi hasonló.

Használhatóság
A Crossfire csomag nagyon jól átgondolt a felhasználói használhatóság szempontjából. Az összes hangfal standard hangfal kábelt alkalmaz. Az első hangfalakhoz és a mélynyomóhoz a kábel 6 láb hosszú. A hátsókhoz 20 láb hosszú kábel tartozik. Az erősítő 2 bemenethez RCA-t használ, míg a harmadikhoz standard 1/8-as sztereó jack-et. Az összes RCA csatlakozó aranyozott a maximális jelminőség érdekében. Micsoda összeállítás! Nem csak bedughatod a hangfalaidat, hanem van még egy másik RCA bemeneted hátul és egy 1/8-as bemeneti jack-ed az erősítő elején. Mindezek tetejébe van egy 1/8-as fejhallgató jack rögtön az előlapon, mint a Quad gomb is, mely segítségével a sztereó jelet rákapcsolhatod a 2-es vagy a 3-as bemenetre. Ez megduplázza a jelet az első hangfalakból a hátsókra, így lesz négyhangfalas hang. A felhasználó állíthatja a hangerőt, a mély hangerejét, a fade-et és a bemenő jel kiválasztását az erősítőn.

     


Összegzés
Ez egy komoly Hi-Fi hangrendszer. A hangfalakat nem lehet összetéveszteni bármilyen más hasonló négy hangfalas rendszerrel. A VideoLogic sok időt és kutatást szentelt annak, hogy megfelelő egységekből rakja össze ezt a fantasztikus 4.1 rendszert. A VideoLogic Crossfire ára kb. 115.000 forint. Azt híresztelik, hogy talán 100.000 alatt lesz az ára, amely így is magasabb, mint a legtöbb 4.1-es rendszer, de figyelembe véve a jellemzőit és a minőségét, ez egy elfogadható ár. Habár talán nem árt majd kicsit lejebb vinni az árakat, ami valószínű előbb utóbb be fog következni. Páran talán kiváncsiak arra, hogy ez vajon jobb-e, mint a Klipsch. A Crossfire tesztje alapján a válasz igen. A hangminőség határozottan jobb. Maximumra állított erősítővel is alig volt torzítás vagy szisszenés a háttérben – ez olyan dolog, amire a Klipsch ProMedias hajlamos. Ezekkel a hangfalakkal nem jár rosszul senki. Ámbár ez egy nagyon jól megtervezett csomag, egy hibája mégis van: a hangfalak rácsa, túl könnyű a papír kúpot behorpasztani. :)

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások