Időálca az üzeneteknek

Időálca az üzeneteknek

2014. november 30. 05:49, Vasárnap
Titkos üzeneteket rejthet el egy fényvillanásban az úgynevezett "időálcázás", elrejtve az információt az illetéktelenek elől.

A láthatatlansági álcázáshoz hasonlóan, az időálcázás lényege is az, hogy eltüntessen valamit. A különbség a tér- és az időbeliség között keresendő. A módszer az optikai szálakban utazó fény manipulálásában rejlik.

Képzeljünk el egy úton haladó kocsisort, melyek közül egyesek időnként lelassítanak, hogy átengedjék a gyalogosokat. Amikor ezek az autók újra felveszik a forgalom ütemét és beérik a többi autót, senki sem mondaná meg, hogy meg kellett-e állniuk útjuk során, vagyis a gyalogosok jelenléte rejtve marad, álcázva lesz. A fotonok útja ugyanígy megváltoztatható, hogy rövid réseket hozzanak létre, ahol az információ biztonságban rejtőzhet.

Tavaly az Indiana állambeli Purdue Egyetem létrehozott egy álcát, ami másodpercenként 1,5 gigabit rejtett adat átvitelére képes, vagyis elég gyors a valós kommunikációhoz. Az egyetlen probléma az volt, hogy annyira jól elrejtették az üzenetet, hogy senki sem tudta elolvasni. Ezt a gondot orvosolták most. "Ezzel az új eszközzel nem csupán úgy tekinthetünk az álcákra, mint az információ gátjaira, de a kommunikáció átvitelének egy módjára is" - mondta Joseph Lukens, a Purdue villamosmérnöke. "Az egyik ember semmit sem lát, a másik viszont mindent"

Lukens és munkatársai két különböző kommunikációs csatornát hoztak létre két különböző frekvenciára hangolt lézer alkalmazásával. Az egyik egy általános frekvencia, míg a másik egy idő-álcázott csatorna, ami rejtve marad, ha nem tudjuk, hogy ott van. Mindkét lézer fotonjai ugyanazon szálon haladtak végig, az üzenet címzettjének azonban a megfelelő csatornára kell hangolnia, hogy megkapja a titkos információt. Az álca nem csak eljuttatta az üzeneteket, de sikeresen hárította el az információ összezavarására tett külső próbálkozásokat is.

Egy napon egy hasonló eszköz nagy előrelépéseket eredményezhet a jelenlegi kommunikációs rendszerekben, vélekedett Moti Fridman, az izraeli Bar-Ilan Egyetem szakértője. "Ahogy egyre közelebb kerülünk a jelenlegi adatátviteli rendszerek korlátaihoz, kreatív ötletekre van szükségünk a sávszélesség minimális változtatásokkal történő növelésére" - mondta. "Ez egy kiváló példa, ami álcázásra is használható"

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások