A 4 terabájtos merevlemezek a legmeg­bízhatóbbak

A 4 terabájtos merevlemezek a legmeg­bízhatóbbak

2015. január 23. 09:05, Péntek
Egy adatközpontot üzemeltető cég közzétette a szerverparkjában dolgozó több tízezer adattároló meghibásodási statisztikáit.

A vállalat hagyományos és nem pedig kifejezetten céges felhasználásra szánt szervermodelleket vizsgált meg. A Backblaze adatközpontjában december 31-én 41213 meghajtó dolgozott, ezek biztosítják az általuk korlátlannak meghirdetett tárhelyszolgáltatást. Ez jelentős növekedés az egy évvel korábban, 2013 végén meglévő 27134 példányhoz képest; az új modellek többsége 4 TB-os, néhány közülük 6 TB kapacitású. A winchestereket a saját fejlesztésű Storage Pod Raid-rendszerben helyezték el, adatot csak arról a típusról közöltek, amelyből legalább 45-öt vettek.

A szakemberek megállapították, hogy az elmúlt években megfigyelt trend folytatódott: a környezetben a legtovább a Hitachi termékei működtek, bizonyos modellek pedig - gyártótól függetlenül - hajlamosak a meghibásodásra. Különösen rosszul teljesített a 3 terabájtos Seagate Barracuda 7200.14, ennél egy év után a megvizsgált meghajtók több mint 40 százaléka hibásodott meg. Ennek okát a Backblaze nem közölte. Ugyanakkor ez a jelenség nem figyelhető meg a többi Seagate HDD-nél.


Általánosságban elmondható, hogy a 1,5 és a 4 terabájtos modellek sokkal hosszabb üzemidővel rendelkeznek. Az mindenképpen érdekes, hogy a 3 terabájtos háttértárolónak sokkal kevésbé tartósak, mint a 4 terabájtosak. Az egyik, ha nem a legtartósabb modellnek a Western Digital Red 6 terabájtos változata bizonyult, amely tavaly jelent meg a piacon és a 270 ilyen típusú winchester közül csak három hibásodott meg, a Seagate 6 terabájtos HDD-i közül pedig csak egyetlen esett ki. Ugyanakkor a Backblaze munkatársai rámutattak, hogy még hosszabb tesztelésre lesz szükség az egyértelmű ítélethez.


A tesztelés során a Storage Pod Raid-rendszerben a vizsgált termékek különleges körülmények között vannak, nagyon szorosan egymás mellett helyezik el őket, így az átlagosnál jobban hat rájuk például a vibráció és a melegedés. Mindez oda vezet, hogy az író- és olvasófejek gyakrabban pozícionálják magukat újra. Nem véletlen, hogy a Western Digital a Red sorozatnál legfeljebb 8, míg a Red Pro sorozatnál maximum 16 HDD egymás melletti beépítését javasolja, a szervermodelleknél ugyanakkor nincsenek ilyen korlátozások.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások