A szárazföldön landolnának a SpaceX rakétái 

A szárazföldön landolnának a SpaceX rakétái 

2015. február 23. 12:53, Hétfő
A cég megállapodást kötött a légierővel, így a jövőben a Cape Canaveral egy részét használnák erre.

Az elmúlt hetekben többször is beszámoltunk a SpaceX érdekes tervéről, amelynek keretében a jelenleg használt gyorsítórakétákat próbálnák meg visszahozni egy, a tengeren hánykolódó hajóra, az újbóli felhasználás céljából. Az első kísérlet nem végződött jól, a másodikat pedig a rossz időjárási viszonyok miatt kellett végül lefújni, de ez nem tartja vissza a céget attól, hogy kiterjessze tevékenységét.

Ennek érdekében a napokban egy 5 évre szóló szerződést írtak alá a Cape Canaveral Air Force Station egy részének hasznosításáról, amely a jövőben a tengeri egységekhez képest jóval biztosabb, stabilabb bázisként szolgálna a visszatérő gyorsítórakéták számára. A Launch Complex 13 meglehetősen dicső múltra tekinthet vissza, hiszen a NASA és az amerikai légierő az Atlas rakétákat lőtte innen fel még 1959 és 1978 között, bár azóta rossz idők járnak a központ ezen részére, aminek következtében az ott használt felszerelést lebontották, illetve otthagyták az enyészetnek. Most újból hasznosítanák a területet, a SpaceX egy fő, valamint négy kisebb kiegészítő landolóhelyet alakítana itt ki, ami illeszkedik a hosszabb távú terveikbe.


A cég egyelőre évi 12 ilyen rakétát landoltatna a bázison, hiszen a jelenleg használt változat mindössze egyetlen gyorsítórakétára támaszkodik. Dolgoznak azonban már a Falcon Heavy névre keresztelt verzión is, amely három egység erejét kombinálná, ezek pedig további infrastruktúrát és a januárban közzétett hatástanulmány kiegészítését igényelnék, amihez a most megszerzett terület szolgálhat megfelelő alapul. A Florida állam irányítása alá tartozó Space Florida a maga részéről viszont azt szeretné, ha a Kennedy Space Center és a Cape Canaveral Air Force Station a jövőben multifunkciós űrbázissá alakulna át, ahonnan a NASA, a hadsereg, valamint privát cégek is fellőhetnek rakétákat – a SpaceX esetében az itt történő landolás még az évtized vége előtt valóra válhat (a cég jelenleg a mostani szerződésben érintett 13-as komplexumtól nem messze lövi fel rakétáit).

Először persze azt kell bizonyítaniuk, hogy valóban vissza tudják hozni az erre kijelölt részeket, majd pedig tökéletesíteniük kell a procedúrát, hogy elkerüljék a kisebb-nagyobb malőröket. Erre bőven lesz idejük, mi a magunk részéről pedig folyamatosan nyomon követjük a fejleményeket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások