2015. április 21. 16:32, Kedd
A digitális technológiát azonban még sokan nem használják, így gondok lehetnek az átállással.
A norvég kulturális minisztérium a hónap közepén
jelentette be, hogy 2017-től fokozatosan leállítják a hagyományos FM rádió szolgáltatást, amelyet a régi-új DAB (digital audio broadcasting) vált majd fel, két és fél éven belül az ország teljes területére kiterjedő módon. A felmérések azt mutatják, hogy nem mindenki készült fel az átállásra, így valószínűleg nem lesz hiány a panaszokból.
A leállítás már az év elején, egészen pontosan január 11-én megindul, először Nordland megyében, a folyamat pedig még ugyanazon év december 13-án zárul le Finnmark átállásával. Első látásra nem tűnik nagy gondnak a szolgáltatás leállítása, hiszen már most több DAB-állomás elérhető, ezek száma eléri a 22-t, míg az országos szinten hagyományos alapokon működő csatornák száma mindössze 5, a felmérések azonban jól mutatják a lakosság felkészületlenségét. A TNS Gallup által nemrég elvégzett munkából például az derült ki, hogy bár a háztartások 55 százaléka rendelkezik legalább egy DAB-rádióval, a magánkézben lévő személyautók esetében ez az arány mindössze 20 százalék, vagyis bőven van még mit tenni a problémák elkerülése érdekében.
Ez némileg meglepő lehet, hiszen az országban már 1995 óta elérhető az új technológia, követve ezzel több más európai állam példáját. Nem is Norvégia az egyetlen ország, amely komolyan foglalkozik az FM száműzésével, ez azonban mind a mai napig várat magára, ami a technikai akadályok mellett nyilván a kényelemmel, a lakosság szokásaival is magyarázható, bár az utóbbi másfél évtizedben egyre inkább teret nyertek az alternatív technológiák, amelyek közül a műholdas/internetes platformok emelkednek ki. Mindazonáltal 7,9 millió FM-készüléket érint majd az átállás, amelyeket frissíteni, illetve újrahasznosítani kell majd.
Magyarországon a digitális földfelszíni rádióhálózatok esetében a DAB+ platformra
esett a választás, itt 7 különböző állomás elérhető (Budapesten és környékén).