Kartellvád a Microsoft ellen a Windows Defender miatt

Kartellvád a Microsoft ellen a Windows Defender miatt

2016. november 15. 17:38, Kedd
A Microsoftot ezúttal azért érte kritika, mert a biztonsági programja szorosan kapcsolódik a Windows 10 operációs rendszerhez.

Eugene Kaspersky, a Kaspersky Lab alapítója még a múlt hét végén fordult Oroszország, az Európai Unió és világszerte számos állam versenyhivatalához, s azt állította, hogy a redmondi társaság célzottan hátrányos helyzetbe hozza a független biztonsági cégeket. Az orosz Szövetségi Monopólium-ellenes Szolgálat (FAS) már el is indította a vizsgálatát "a verseny korlátozására vagy megszüntetésére", illetve "harmadik fél vagy a fogyasztók sérelmére elkövetett jogsértésekre" hivatkozva.

A szakember szerint a Microsoft egyértelműen versenyellenes magatartást valósít meg és úgy vélte, hogy az, hogy a Windows 10-be integrálták a Defendert, alapvetően csökkenti az ő esélyeiket a piacon. Azt is felvetette, hogy a társaság szigorította a külső fejlesztők biztonsági termékeivel szemben támasztott követelményeket, ezzel pedig megnehezítette azok kifejlesztését és használatát.

Kaspersky rámutatott, hogy ha valaki frissít a Windows 10-re, akkor az operációs rendszer automatikusan kikapcsolja és minden előzetes figyelmeztetés nélkül törli a feltelepített - "nem kompatibilis" - biztonsági szoftvereket, amelyeket aztán kivétel nélkül minden esetben a saját Defender programjával pótol.

Az is komoly problémát jelent, hogy a Microsoft - egy új Windows 10-verzió megjelenése után - már nem két hónap, hanem csupán egyetlen hét időt ad a fejlesztőknek arra, hogy a termékeiket az operációs rendszerhez igazítsák. Emiatt érthetően a követelések között volt az is, hogy a Microsoftnak a jövőben elegendő időt kellene hagynia arra, hogy a fejlesztők biztosíthassák a termékeik Windows 10-kompatibilitását.

Ezenkívül előfordul, hogy egy frissítés után a Windows Defender automatikusan azzal az üzenettel nyílik meg, hogy ki van kapcsolva. A felhasználót pedig felszólítja a rendszer arra, hogy törölje le a meglévő vírusirtót, hogy be lehessen kapcsolni a Defendert. S meghatározták azt is, hogy összesen kettő aktív biztonsági alkalmazás lehet egy számítógépen, ezek közül pedig az egyik a Microsoft saját megoldása. Amennyiben valaki még egy programot feltelepít, akkor a Windows 10 az összes külsős védelmi megoldást kikapcsolja és aktiválja a Defendert. Kaspersky végül leszögezte, hogy a Microsoft megpróbálja lépésenként kiszorítani a független fejlesztőket a Windows ökorendszerből akkor, ha már egy bizonyos feladat elvégzésére rendelkezik saját alkalmazással.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások