Trójai programmal kémkedtek volna mexikói tudósok ellen

Trójai programmal kémkedtek volna mexikói tudósok ellen

2017. február 15. 17:50, Szerda
A kísérletek sikertelenek voltak.

Ismeretlen személyek két nem kormányzati szervezet munkatársait és a Mexikói Nemzeti Egészségügyi Intézet (INSP) tudósát próbálták meg kikémlelni. A három érintett személy egyaránt a 2014-ben bevezetett úgynevezett helyi szódaadó elkötelezett támogatójának számít. Az adónak köszönhetően az elmúlt három évben jelentős mértékben emelkedett az egészségtelennek minősített üdítőitalok ára. A mexikói kormány az intézkedéssel azt akarta elérni, hogy elsősorban a gyerekek egészségesebb italokat fogyasszanak. A kampány nem volt véletlen, hiszen az országban évente többen halnak meg a túlsúlyt okozó betegségek következtében, mint erőszakos bűncselekményekben.

Dr. Simón Barquera, az INSP munkatársa és a nem kormányzati szervezetek szakértői azután váltak a kémkedések célpontjaivá, hogy 2016 közepén médiakampányt indítottak azért, hogy kétszeresére növeljék az adót. Egy héttel később a kutatók megkapták az első adathalász-SMS-eket. Barquera többet is kapott, egyik rosszabb volt, mint a másik. Az egyik üzenetben például azt írták neki, hogy a lányának súlyos balesete volt és a mellékelt hivatkozásra kattintson rá, hogy megtudhassa, melyik kórházban fekszik. Egy másik SMS-ben egy állítólagos barátja azt írta, hogy az apja most halt meg és a mellékelt linken találhat információkat a temetéssel kapcsolatban. A harmadik üzenetben pedig az volt, hogy "ő egy s.ggf.j" és amíg ő dolgozik, addig az illető éppen a feleségével hál együtt, amiről mellékeltek egy állítólagos fotót is.

Az SMS-ek száma és azok szóhasználata arra utalt, hogy az elkövetők mindent elkövettek azért, hogy dr. Barquera készülékeit kompromittálják. Az illetők nem igazán próbálták meg elrejteni a tevékenységük nyomait, sokkal fontosabb volt számukra az, hogy a célszemélyeket egy linkre vezessék tovább. Szerencsére mind dr. Barquera, mind a másik két szakember gyanút fogott és olyan nem kormányzati szervezetekhez fordultak, amelyek a műszaki témákra specializálták magukat. Ezek a csoportok pedig az Access Now, a Citizen Lab és az Amnesty International képviselőivel vették fel a kapcsolatot. Az utóbbi három szervezet biztonsági szakértői kiderítették, hogy az SMS-ekben lévő hivatkozások célja az volt, hogy a célszemélyek eszközeire titokban feltelepítsék a Pegazus nevű kémszoftvert.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások