Az ISIS is bemutatta drónjait

Az ISIS is bemutatta drónjait

2017. május 20. 08:25, Szombat
A döntő vereség előtt álló szervezet új videóban mutatja meg harctéri eszközeit.

Szinte divattá vált a nemzetállamok körében az új drónok és a fejlesztés alatt álló koncepciók bemutatása, amelyre rendszerint a különböző nagyobb rendezvényeken kerítenek sort. A jelek szerint az ISIS (Daesh) sem akar kimaradni ebből, egy új videóban több saját megoldásukról is lerántják a leplet.

Miközben a szervezet által birtokolt terület jelentős részét már sikerült visszaszerezni, a két megmaradt nagyobb város egyikét pedig Irakban szinte teljesen visszafoglalták a kormányerők, a terroristacsoport nem állt le az új videók közlésével, hiszen ez számukra még mindig hatékony eszköz a toborzásra, valamint az erőszakos cselekedetek népszerűsítésére. Legújabb alkotásukban több drónt is bemutatnak, ezeket pedig három eltérő nyelven (angol, francia, orosz) ismertetik, ami már önmagában is jelzi a külföldi önkéntesek jelentőségét. Az anyagot több Twitter-bejegyzésben szedték elemeire, egyenként térve ki az egyes fejlesztésekre.


Az első ilyen megoldás az 1918-ban már kipróbált, az első világháborúban azonban végül nem alkalmazott Kettering Bug-ra hasonlít, amely tulajdonképpen egy repülő torpedó volt. A kamikaze drón egy törékeny szerkezet, amely a videó szerint robbanóanyagot vihet magával, ami a célpontba való becsapódás esetén lép működésbe. Egy másik eszközük a németek által a második világháborúban korlátozottan használt Goliath-ra hajaz, itt azonban vezeték helyett már rádiós távirányítás veszi át a főszerepet, a cél pedig tankok és egyéb járművek megközelítése, hogy azután azokat lassan megközelítve, majd pedig alattuk felrobbanva okozzon súlyos károkat.

A harmadik fejlesztés már az egyes automata fegyverek távirányítására fókuszál, ezt kisebb monitorokkal teszik még kényelmesebbé, egyben lecsökkentve az élőerő veszélynek való kitettségét, amire a B-29 bombázók óta számos eltérő megoldást láthattunk, bár ezek többnyire repülőkön kaptak helyet – több lázadócsoport azonban már szintén kipróbált hasonló platformokat, főleg a szíriai kormány elleni harcokban.


Az amerikai hadsereg számára tavaly elkészült részletes tanulmányban szintén kitértek a távirányítású fegyverek alkalmazására, kiemelve, hogy ezen több nemzetállam, így például Dél-Korea, Izrael, valamint Oroszország is dolgozik, itt tehát nem pusztán kisebb-nagyobb csoportok barkácsolásának eredményéről van szó. A drónjaikkal készített propagandacélú felvételekkel pedig öngyilkos autóbombáik hatékonyságát is nagyon kattintásvadász módon tudják bemutatni. Ezek robbanóereje azonban területveszteségeikkel párhuzamosan visszaesett, mivel katonai C4 helyett sokszor már csak műtrágyából, kőolajból és fémporokból kotyvasztott keverékekkel dolgoznak, viszont cserébe jóval látványosabbak, mert nagyobb füsttel és lángokkal járnak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások