Újabb jel utal a Titánon lévő életre

Újabb jel utal a Titánon lévő életre

2017. augusztus 8. 13:59, Kedd
Úgy tűnik, hogy sejtmembránok képződése is lehetséges a Szaturnusz holdján.

A Cassini űrszonda ugyan több, mint egy évtizede kering a Szaturnusz körül, megfigyelve a hatalmas bolygót, illetve annak kísérőit, most mégis egy földi állomás segítségével bukkantak egy újabb jelre, amely arra utal, hogy a Titánon valóban jelen lehet az élet valamilyen formája.

A Science Advances magazinban közzétett új tanulmány készítői arra a következtetésre jutottak, hogy a chilei ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) által még 2014-ben begyűjtött adatok valóban az akrilnitril (vinil-cianid) jelenlétét igazolták vissza a Titán légkörében, vagyis a rádióteleszkópok észlelése konkrétabb eredményt produkált, mint a Cassini által korábban visszaküldött megfigyelések – ez utóbbiak révén csak sejthettük a molekulák létezését. A fenti tény azért fontos fejlemény, mert az akrilnitril szerepet játszhat a sejtmembránok képződésében, a kapott adatok, illetve a számítógépes szimulációk szerint pedig elegendő gyűlhetett össze belőlük a Titán szénhidrogén tengereiben ahhoz, hogy köbcentiméterenként akár 10 millió ilyen membrán legyen jelen – a Földön az óceánok partján köbcentiméterenként nagyjából 1 millió baktérium található meg.

A felszínt pöttyöző tavak tehát jó eséllyel az élet valamilyen formájában adhatnak otthont, bár ez valószínűleg alaposan eltér attól, amit a Földön ismerünk. Itt a lipidek töltik be ezt a szerepet, ezek azonban a Titánon lévő körülményeket nem viselnék túl jól, hiszen a szénhidrogén alapú időjárási rendszer, illetve a -180 Celsius-fokos átlaghőmérséklet áthidalhatatlan akadályt képeznek. A 10 milliós szám persze egyelőre szigorúan becslésnek minősül, itt még sok az ismeretlen részlet, így a tanulmány készítői is kiemelik, hogy további munkára lesz szükség. Ezzel azonban egy újabb elem került a helyére, a mostani eredmény pedig a légkörben lejátszódó kémiai reakciók pontosabb felmérésében is segíthet.

A Cassini korábban negatív töltési ionokat észlelt, ami szintén meglepte a szakembereket, hiszen ezek könnyedén kombinálhatók más molekulákkal. A kép egyelőre nem teljes, de egyre közelebb kerülünk az ottani folyamatok megértéséhez.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások