Méretes fekete lyukat gyanítanak a Tejútrendszer közepén

Méretes fekete lyukat gyanítanak a Tejútrendszer közepén

2017. szeptember 10. 11:48, Vasárnap
Ez már sorrendben a második példány lenne, amennyiben befut a visszaigazolás.

Nemrég még arról számoltunk be, hogy saját galaxisunk közepén egy masszív csillagtemető található, időközben azonban további megfigyelések eredményei láttak napvilágot. Ezek egyike a Nature magazin oldalán jelent meg, ebben pedig egy második méretes fekete lyuk létezéséről írnak.

A japán csillagászokból álló csapat (a Keio Egyetem szakemberei) egy hatalmas gázfelhőt figyeltek meg a chilei ALMA-teleszkóp segítségével, hogy jobban felmérjék és megértsék annak belső szerkezetét, a gázmolekulák mozgását. Ennek során azt figyelték meg, hogy a Tejútrendszer közepétől mintegy 200 fényévre lévő, elliptikus formát öltő gázfelhőben ezen molekukálat erős gravitációs hatás mozgatja, a számítógépes modell következtetései szerint pedig mindezért egy méretes fekete lyuk a felelős, amely 1,4 billió kilométer átmérőjű – maga a gázfelhő ennél jóval nagyobb, hiszen ezt 150 billió kilométeresre becsülik a kutatók.

A megfigyelések során rádióhullámokat is regisztráltak, ez szintén a fekete lyuk létezésére utal, ezzel pedig most első alkalommal vetítették előre egy közepes osztályúnak gondolt fekete lyuk jelenlétét a Tejútrendszeren belül. További érdekesség, hogy a jelen pillanatban elfogadott elmélet szerint ez nem is saját galaxisunkból származik, hanem jó eséllyel egy korábban elnyelt törpegalaxis egykori központja (magja) lehetett, amely még több milliárd évvel ezelőtt, a Tejútrendszer formálódása során vált a nagyobb rendszer részévé. Ez idővel a Sagittarius A* névre keresztelt testvére felé mozog majd, amely végül el is nyeli majd azt, ami nagyobb méretének köszönhető.

A következtetés egyelőre visszaigazolásra vár, ennek beérkezése a második legnagyobb fekete lyukat mutatja majd meg nekünk a Tejútrendszeren belül.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások