Vészhelyzeti kommunikációban segít egy alkalmazás

Vészhelyzeti kommunikációban segít egy alkalmazás

2017. november 19. 13:14, Vasárnap
A program akkor is működik, ha nincs áram vagy működő mobilhálózat.

A Darmstadti Műszaki Egyetem munkatársai egy olyan szoftvert fejlesztettek ki, amely mobilhálózatok, valamint áramellátás nélkül is működik, így vészhelyzetekben is használható. A Smarter nevű megoldás egyelőre csak Androidon fut és természeti katasztrófák vagy kibertámadások esetén egyaránt hasznos lehet, hiszen lehetővé teszi, hogy a felhasználók segítséget hívjanak.

Nem ritka, hogy egy katasztrófa esetén a kommunikációs rendszerek teljesen megbénulnak vagy leállnak. Egy ilyen helyzetben egy okostelefon csak annyit ér, mint egy tégla. Matthias Hollick, a Darmstadti Műszaki Egyetem professzora a csoportjával három évvel ezelőtt kezdte el fejleszteni az alkalmazást. Az alapötlet az, hogy a mobiltelefonok nem hotspotokat vagy mobilhálózatokat keresnek, hanem egymással kommunikálnak. A program prototípusa már fut néhány tesztkészüléken.

Az okostelefon WLAN-chipje titkosított üzenet formájában segélykérést küld a hatótávolságában található eszközöknek, amelyek aztán ugyanígy továbbítják a jelzést. Amennyiben a címzett válaszol az üzenetre, akkor a dolog újraindul csak fordított irányba. Az illető elküldi a válaszát a környékén lévő okostelefonoknak és az előbb vagy utóbb megérkezik a feladóhoz.


A szoftver fejlesztésekor elsődleges szempont volt, hogy zökkenőmentesen fusson a gyengébb mobilokon is. A menüben való tájékozódást piktogramok könnyítik meg és egy térkép megmutatja, hogy hol van valakinek szüksége segítségre vagy hol kínál valaki élelmiszert. A felhasználó kiválaszthatja, hogy ő kér-e segítséget, vagy a rokonaitól akar életjelet kérni, esetleg a szomszédaival szeretne kenyeret, benzint vagy más fontos dolgot cserélni. A program jelenleg még sajnos nagyon sokat fogyaszt, egy áramszünet esetén minden perc általában egy százalékkal csökkenti az üzemidőt. E probléma megoldásán még dolgoznak Hollick és kollégái.

Összességében elmondható, hogy a Smarter még messze nem kiforrott, annak ellenére sem, hogy a tesztkészülékeken hiba nélkül fut. Az egyik legnagyobb akadályt az jelenti, hogy a gyártók elvileg tiltják azt, hogy a termékeik WLAN-chipjeit valaki egy ad hoc hálózat létrehozására használja. Hollick közölte, hogy megmutatták, hogy a módszer működik, így most már az Apple, a Google és a többi gyártó vezetőin van a sor, emellett törvényi szabályozásra is szükség lehet. Az eredeti terv egyébként az volt, hogy a program már szeptember elejére elérhető lesz.

Tesztekre már sor került, de újságírók bevonása nélkül. A projekt kutatási szakasza hivatalosan januárban zárul le, azután már az intézény feladata lesz, hogy biztosítsa a szoftver jövőjét, illetve, hogy a Smarter valóban megjelenhessen a különböző alkalmazásboltok kínálatában.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások