Tovább csúszik a James Webb űrteleszkóp

Tovább csúszik a James Webb űrteleszkóp

2018. április 2. 22:25, Hétfő
További tesztekre lesz szükség, mielőtt a NASA hajlandó lenne a fellövésre.

Tavaly ősszel számoltunk be arról, hogy a szakemberek és a laikusok által egyaránt izgatottan várt új űrteleszkóp fellövése 2019-re csúszik át. Ez az újabb halasztás a jelek szerint mégsem volt elég, ezért a NASA most inkább 2020 közepét célozza meg.

A napokban közzétett hivatalos bejelentésből megtudjuk, hogy elsősorban az integrációs- és tesztfázis jelent problémát, az ellenőrző bizottság véleménye szerint ugyanis itt még nem garantált a siker. Maga a hardver ugyan teljes mértékben elkészült, az egyes komponenseket azonban össze kell rakni, ezt követően pedig a teleszkópot integrálni kell az űrjárműbe, hogy azután a szakemberek a Northrop Grumman kaliforniai bázisán elvégezzék a hátralévő teszteket, amelyek során a vibráció, az akusztika, valamint a hőmérsékleti ingadozások tekintetében figyelik majd a legfontosabb adatokat. A jelenlegi információk alapján előfordulhat, hogy túllépik a 8 milliárdra tervezett büdzsét, ebben az esetben pedig a Kongresszusnak további javadalmazásról kellene döntenie.

A 6,5 méteres teleszkópot egy teniszpálya méretéhez fogható ernyő védi majd a Naptól, a nagy formátum miatt pedig magát az eszközt origamiként hajtogatják majd össze, hogy elférjen az Ariane-5 rakéta rakterében. Ez utóbbit természetesen az ESA, az európai partner szolgáltatja majd, a NASA pedig jelen pillanatban 2020 májusát célozza meg. Nem zárható ki, hogy nem ez lesz az utolsó csúsztatás, amennyiben azonban jól halad majd előre a mintegy 6 tonnás űrteleszkóp integrációja és részletes tesztje, valóban ekkor kerülhet majd sor a fellövésre. A tesztek során nyilván igyekeznek majd kizárni minden esetleges problémát, hogy megelőzzék a nagyobb bajt.

A teleszkóp a Földtől mintegy 1,6 millió kilométeres távolságban végzi majd fontos munkáját, itt az Univerzum legtávolabbi régióit figyelnék meg, emellett pedig számos egyéb, számunkra érdekes tudományos jellegű feladatot végeznének el, amelyek a jelenlegi eszközökkel nem lehetségesek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások