Zenészek és a Napster

Zenészek és a Napster

2000. október 23. 18:42, Hétfő
[ZDNET] A Napster féle internetes zene csere-bere körül kialakult viták nem hoztak semmi eredményt a most megrendezésre került CMJ Music show-n.

Hivatalosan a Napster ugyan nem képviseltette magát a CMJ Music Marathon-on, de a weben történő ingyenes zeneletöltés szelleme bejárta a show egészét.
A konferencián nappal a zenében érdekelt üzletemberek, menedzserek üléseztek, este pedig koncerteket tartottak a különböző manhattani szórakozóhelyeken. A tanácskozások egyébként elsősorban a vitatott netes zene cserélgetési szolgáltatásokkal foglalkoztak.

Egy évvel ezelőtt a Napster még csak egy kis - főleg egyetemisták körében ismert - "zöldfülű" kezdeményezés volt. Mára azonban már több, mint 20 millió taggal rendelkezik és a kockázatos vállalkozásnak köszönhetően olyan nagy ellenfelekkel áll perben, mint a Recording Industry Association of America (RIAA), a rapper Dr. Dre és a Metallica.

A konferencia legfontosabb kérdései a következők voltak: Ingyenes lehet-e a zene? Hogyan kereshetnek pénzt az előadók a weben? Ki legyen a közvetítő a két - egyelőre ellenséges - fél között? Az egyik előadó, Chuck D. szerint az internet a Beatles óta az első igazán nagy érdeklődést kiváltó zenei szenzáció.
A hip-hop sztár Princess Superstar kiállt az ingyenes zeneletöltési lehetőségek mellett.

"Én szeretem a Napster-t!" - mondta. Az énekes szerint ezzel a szolgáltatással sok új rajongót szerzett magának. "Engem ámulatba ejtett a Napster." - nyilatkozta még.
A szóváltások közben felállt a hallgatóságból egy zenész, aki szintén dícsérni kezdte az ingyenes zeneletöltési szolgáltatásokat.
"Nekem semmi problémám a Napster-rel!" - mondta. "A Napster számunkra nem más, mint egy jó barát." Elmondta, hogy az ő kis helyi együttesük a Napster által lett széles körben ismert, és így hírük eljuthatott az ország több részére is.

John Flansburgh, a They Might Be Giants együttes tagja azt mondta, hogy az első benyomásai meglehetősen negatívak voltak a Napster-rel kapcsolatban.
"Kicsit úgy éreztem, hogy a Napster közössége meglop minket." Elmondása szerint nem is az ingyenes zene lehetősége zavarta, hanem az, hogy az ilyen szolgáltatások megakadályozzák az együttesek és a hallgatóságuk közti természetes kapcsolattartást.

David Lowery, a Cracker együttes vezetője bírálta legélesebben a Napster-t. "Ez az egész egy kutyasz*r, hippi lázadás. Nem tartom jónak." - mondta.

Amikor megkérdezték a közönséget, mindössze két résztvevő vélekedett úgy, hogy ők már többet nem vesznek CD-ket, hiszen a web-ről ingyen letölthetik azokat. Egy másik összejövetelen pedig az előadó megkérdezte, hogy mi a közönség véleménye, ingyenesek lehetnének-e a zenék? Taps hangerőmérővel mérték fel a véleményeket, melynek eredményéről nem tudunk (sejthető).

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások