Milliárdok az élet meghosszabbítására

Milliárdok az élet meghosszabbítására

2019. február 26. 08:23, Kedd
Egyre népszerűbb téma az IT-milliárdosok és -cégek körében az örök élet kutatása.

Számos olyan projekt is zajlik a Szilícium-völgyben, amelyek célja az emberi élet meghosszabbítása. Több amerikai startup kínál például vértranszfúziókat, amelyek azonban a hatóságok szerint semmi értelmük, sőt, úgy vélik a kockázatok miatt azokkal teljesen fel kellene hagyni. De emellett vannak más programok is, többek között a Coalition for Radical Life Extension, amely összehozza a halhatatlanság iránt érdeklődő tudósokat, támogatókat és különböző gazdag személyeket. David Strole, a szervezet igazgatója kiemelte, hogy már ma is több millió olyan ember él, akik - ha úgy döntenek - nem fogják ismerni a halált.

Az elmúlt években a különböző vállalatok dollármilliárdokat fektettek be a halhatatlansággal és az élet meghosszabbításával kapcsolatos projektek finanszírozásába. Így például Sergey Brin és Larry Page milliókat adományozott a Calico nevű programnak, amely a halál problémáját akarja megoldani. Jeff Bezos és Peter Thiel pedig a Unity Biotechnology nevű vállalkozás támogatja, amely az öregedés hatásai ellen akar harcolni.

A Sierra Sciences nevű társaság megpróbálja a halált elhalasztani a DNS-szál végén található telomerek meghosszabbításával. Az elképzelés arra épül, hogy a telomerek a kor előrehaladtával egyre rövidülnek. Strole szerint, ha a telomereket sikerülne a születés idején lévő állapotukba visszaállítani, akkor a biológiai korunk 25 évre csökkenne le. Az első ilyen beavatkozásban Elizabeth Parrish, a BioViva vezérigazgatója vett részt és a telomerek valóban újra meghosszabbodtak.

A Calico már tavaly felfedezte, hogy a csupasz turkálók gyakorlatilag nem öregszenek. Mindez annak köszönhető, hogy a DNS-ük jó javítási mechanizmusokkal rendelkezik, így az állatok sosem betegszenek meg rákban. Sőt, a csupasz turkálókat még mesterségesen sem sikerült megbetegíteni rákkal. Ennek hátterében a hialuronsav állhat. A szakértők azt remélik, hogy sikerül ezt a dolgot az emberek esetében is megvalósítani.

A géntesztekkel foglalkozó 23andMe 2008 óta működik és 2017 őszén közel 200 millió dollárhoz jutott egy finanszírozási kör keretében. A 23andMe által kínált online géntesztek ára eleinte 999 dollár volt, de utána 399 dollárra csökkent. A céget Sergey Brin Google-társalapító felesége, Anne Wojcicki biotechnológiai szakértő és Linda Avey alapították. Brin már 2008 szeptemberében bejelentette, hogy a szervezetében egy olyan gén található, amelyet a Parkinson-kórral hoznak összefüggésbe a kutatók. A génnek köszönhetően Brin esetében 20-80 százalékkal nagyobb annak az esélye, hogy Parkinson-kóros lesz, mint egy átlagembernél. A menedzser édesanyja, Eugenia is hordozza a gént és ő Parkinson-kórban szenved.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások