Műhold figyeli a bálnákat

Műhold figyeli a bálnákat

2000. november 24. 00:09, Péntek
Egy műholdat lőttek fel, hogy azzal kövessék a veszélyeztetett bálnák vándorlási útját.

A természetvédők úgy gondolják, hogy a küldetés segít megóvni a Franca bálnákat, amiket majdnem a kipusztulásig vadásztak a 18. és a 19. században. Ez a mostani az első a két műholdból, ami a Föld természeti kincsit követi nyomon.


Mindkét műholdat egy-egy Delta II rakétával lövik fel a californiai Vandenberg légi bázisról. A bálnakövető project-et a NASA és több más nemzetközi szervezet finanszírozza.

Marcus Michaldo, az Argentin Űrkutatási Hivatal vezetője abban reménykedik, hogy a műholdas rendszer sokat segít a bálnák vonulási útjának felderítésében.

"Egy pár bálnára nyomkövetőt teszünk majd" "Pár óránként a jeladók pozíciójeleket adnak majd a műholdaknak, még akkor is, ha a bálnák éppen a tenger mélyén tartózkodnak." "Nyomon követjük, hogy merre mennek, és hogy mikor hagyják el Argentína vizeit."

A Franca bálnák mindeddig ismeretlen helyre távoznak Argentína partjaitól a nyári-őszi időszakban, és csak a téli-tavaszi hónapokban térnek vissza, hogy megszüljék kicsinyeiket.

De néhány soha nem tér vissza, valószínűleg illegális halászat áldozata lesz.. A Franca bálnákat már majdnem a kipusztulás szélére sodorta a pusztítás, de már 50 éve védelem alatt állnak. Sajnos azonban a bálnák lassan szaporodnak, és most is csak 4-5000 állat élhet.

A SAC-C műhold több más küldetést is elvégez majd útja során. Tanulmányozza majd a Föld atmoszféráját és geomágneses mezejét valamint méri a kozmikus háttérsugárzást is.

Egy másik műholdat, az Earth Observing-1-est (EO-1) is sikeresen felvitt már a Delta rakéta. Az EO-1 szintén a Földet pásztázza majd, adatokat gyűjtve az esőerdőkről, a gabonatermésről és a parti korallzátonyokról. Az adatokat 10 különböző intézet kapja meg.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások