Zeus: Master of Olympus

Zeus: Master of Olympus

2000. december 1. 11:34, Péntek
A kultúra és az erőnlét jó dolgok, de mit érnél velük stabil gazdaság nélkül. Ezért személyesen kell felügyelned a városod pénzügyeit és ipari fejlődését, hogy minden egyensúlyban maradjon. Például lehet, hogy számtalan lojális munkásod van a tengereken, akik több mint elegendő halat halásznak a városnak, de szükséged van még egy kereskedőre, aki eladja az ételt az agórán, azaz a görög piacon, ha azt akarod, hogy meg is egyék azt a sok halat. Ugyanígy pásztorra és olívafákra is szükséged van, hogy gyapjúra és olíva olajra tehess szert. Továbbá a lakosok nem járnak ki az agórára, hanem szállítók látogatnak meg minden házat és látják el a lakókat a szükséges javakkal. Azonban még a legjobb szállítók és a legjobban megtervezett útvonal sem fogja domináns gazdaságú várossá alakítani településedet. Itt lép a képbe az ipar. Ha fát vágsz, bronzot bányászol és márványt vágsz, akkor a helyi ipar mindennel el fogja látni a városodat, hogy a következő fejlettségi szintre lépjen. Elő fog fordulni olyan helyzet is, amikor nem lesz meg minden szükséges anyag, mondjuk egy templom megépítéséhez. Ekkor lép színre a városok közötti kereskedelem, ugyanis ha megállapodsz szomszédaiddal, akkor eladhatod neki azokat a termékeket, amikben bővelkedsz, és megvásárolhatod tőlük azokat a dolgokat, amikre szükséged van. Még nyereségre is szert tehetsz, ha például bronzot vásárolsz valahonnan, szobrokat készítesz belőle, azokat pedig eladod egyik szomszédodnak. Az ehhez hasonló pénzügyi machinációk következtében felvirágozhat városod, feltéve ha megfelelő a védelmed.

Klikk ide!   Klikk ide!

Bármennyire is megpróbálsz jó viszonyt tartani szomszédaiddal, mindig is számolnod kell az invázió lehetőségével. Hiszen az ókori Görögország nem egy története forgott véres háborúk között, és a Zeus-ban pár lakos szívesen eljátszaná újra ezeket a történeteket. Ha ez megtörténik számos lehetőség közül választhatsz, például összeállíthatsz egy alacsonyabb rangú századot, a Rabble-t. Ez gyakorlatilag kövekkel felszerelt emberek csoportja, de néha nem kell náluk több az önjelölt hódítók elijesztésére. Ha valami erősebbre van szükséged, akkor bátran fordulj a város nemeseihez, akik hoplitákat és lovasokat bocsátanak rendelkezésedre. Fontos megjegyezni, hogy Egyiptommal és Rómával ellentétben itt a csapataidat egyszerű munkások alkotják. Tehát ha nincsenek aktív szolgálatban, akkor a katonáid a szállítók, a pásztorok és a kőfejtők, akik a társadalmad munkásosztályát képviselik. Így csak akkor érdemes őket hadrendbe hívni, ha tényleg szükséges. Szerencsére csökkentheted az ilyen esetek számát, mivel különböző védelmi rendszereket állíthatsz fel a városod körül. Építhetsz például íjásztornyokat, különböző vastagságú falakat, és hatalmas kapukat. Ha rosszul tervezed meg ezeket a rendszereket, akkor az inváziót kockáztatod. Ha ez megtörténik, a jobbik esetben hadisarcot kell fizetned bizonyos időközönként, a rosszabbik esetben pedig elpusztulsz.

Klikk ide!   Klikk ide!

Ami a Zeus-ban a legérdekesebb, az nem a kulturális vagy hadászati oldala, hanem az, ahogy a klasszikus mitológiát kezeli. Az ókori görögök legalább olyan komolyan hittek Homérosz Achilleszről és Hektorról szóló meséjében, vagy Hérában, Zeuszban, Perszeuszban és a Medúzában, mint a nyugatiak a kereszténységben. Számukra ez életük szerves és nagyon is valóságos része volt, és ez a Zeus: Master of Olympus-ban is így van. A különböző istenségeknek szentelt templomok nagyon fontos szerepet játszanak a város életében. Bár a játék két küldetéssorozata pelloponészoszi háborúról és Athén fejlődéséről szól, a fennmaradó öt a klasszikus mitológiai személyek cselekedetei, szövetségei és hangulata körül forognak. Akár a Trójai háborút, Jason utazásait, Perszeusz Medúzával folytatott küzdelmét, Herkules cselekedeteit vagy Théba fejlődését eleveníted fel, mindig szembe fogsz kerülni az istenek szeretetével vagy ellenszenvével, és lépten-nyomon kősökbe és szörnyekbe fogsz ütközni.

Klikk ide!   Klikk ide!

Szerencsére az isteneknek legalább annyira szükségük van imádatodra, mint neked az ő segítségükre, így szívesen megáldanak minden várost, ami szentélyt épít a számukra. Például ha Hephaisztosznak építesz templomot, akkor az isten érclelőhelyeket telepít a városod köré, és még meg is jelenik utcáidon, hogy növelje a fegyverkovács és a szoborkészítők teljesítményét. További imák és áldozatok után, még Talos-t, a bronz embert is rendelkezésünkre bocsátja, hogy megvédje városunkat. Az istenek azonban bajt is okozhatnak. Ha megharagítjuk Posszeidont, a tengerek urát, akkor elpusztítja hajóinkat, és ezzel tengeri kereskedelmünket illetve halászatunkat. Időnként a haragos istenek alattvalóikat is ránk uszítják, hogy ők végezzék el a piszkos munkát. A mérges Hádész ránk uszítja Kerberoszt, a háromfejű kutyát, Hermész pedig a kellemetlen Minotauruszt engedi szabadjára. Ekkor jöhetnek segítségünkre a hősök, akik tiszteletére Csarnokot építhetsz, hogy aztán segítségül hívhasd őket. A hősök azonban nagyon elfoglaltak, és csak akkor jönnek segítségünkre, ha mindent előkészítettünk számukra. Herkules például nem segít nekünk kiszabadítani Thézeuszt az alvilágból, ha nem kiváló a városunk kultúrája, nincs elég Sportcsarnok, 1500-nál kevesebb lakója van a városnak, ha nincs 32 amfóra borunk és egyszer sem nyertük meg a Pánhellén játékokat. A mitológiának köszönhetően változatos és csavaros a játékmenet, és talán műfajában a legemlékezetesebb.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások