Huawei - van esély Android alkalmazások nélkül?

Huawei - van esély Android alkalmazások nélkül?

2019. szeptember 23. 09:13, Hétfő
A következő hónapok döntők lesznek abból a szempontból, hogy a kínai gyártó képes lesz-e önállóan boldogulni.

A napokban mutatta be két új csúcstelefonját a Huawei. A Mate 30 és 30 Pro egyaránt erős hardverrel rendelkezik, de az első olyan készülékek a kínai konszern kínálatában, amelyekre nem kerültek fel a Google androidos alkalmazásai. Az új modelleken az Android 10 lesz megtalálható, az EMUI 10 felület kíséretében, viszont a Google Play Services támogatása nem elérhető. A bemutató kiválóan jellemezte a jelenlegi helyzetet, amellyel nem csupán a Huawei vezetőinek, hanem a felhasználóknak is meg kell birkózniuk. A gyártó még mindig keresi a megfelelő stratégiát az amerikai szankciók kezelésére. A saját szoftver fejlesztése és használata egyelőre nem jöhet szóba, az alkalmazásbolt pedig most még nem kiforrott és ráadásul a kínálatában jelenleg csak 11 000 program található meg.

A következő hetek és hónapok ugyanakkor rendkívül fontosak lesznek. Ahogy Ben Wood, a CCS Insight elemzője fogalmazott, először kell egy gyártónak megmutatnia, hogy miként kezeli az ilyen jellegű korlátozásokat. Látszólag az amerikai fél van nyerő helyzetben, hiszen a Huawei nem használhatja a Qualcomm chipjeit és a Google szoftvereit, ezért csak korlátozott mértékben tudja értékesíteni a termékeit Kínán kívül. Viszont a túloldalon ott van a Huawei komoly gazdasági ereje, tőkéje és a hatalmas kínai piac, amely bőven biztosít bevételt, még, ha az amerikai szankciókat kiemelten meg is érzi a gyártó. Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy nem csupán a kínai társaságot sújtják a szankciók, hanem az amerikai partnereit is, amelyek szintén nagyon komoly bevételkiesést szenvednek el a bojkott miatt.

Walter Ji menedzser, a Huawei nyugat-európai fogyasztói üzletágért felelős vezetője azt nyilatkozta, hogy hisznek abban, hogy esélyük van a kihívások áthidalására. Továbbá hisznek az észszerű innovációknak és a nyitott együttműködésben.

Ugyanakkor az gyorsan világossá vált, hogy mintha az óriáscég sem tudná egészen pontosan hogyan kezelje ezt a szituációt. Ugyan a bloggerektől és a vloggerektől sok támogatás érkezhet - például a szoftverek telepítésének bemutatásakor -, de az esetleg bonyolult eljárások sok vásárlót elriaszthatnak a Huawei készülékeinek a megvásárlásától. Amint arra Wood rámutatott, az installációk önmagukban nem túlzottan nehezek, de az ismeretlen forrásokból való telepítések biztonsági kockázatot jelenthetnek. Emellett a felhasználói bizalom helyreállítása különösen nehéz lehet.

Két forgatókönyv lehetséges: az egyik, hogy a gyártó a saját fejlesztésű operációs rendszerét először próbaképpen a Honor készülékeire telepíti fel, míg a másik, hogy a Harmony OS-t először a Huawei P40-re installálja.

Ren Zhengfei, a Huawei alapítója augusztusban azt mondta, hogy öt éven belül teljesen újjászervezné a társaságot. Emellett szeptember elején Eric Xu, a vállalat jelenlegi vezetője egy olyan európai platform megalkotása mellett lobbizott, amely a Google és az Apple megoldásainak vetélytársa lehet.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások