Új technológiai alapot hozott létre az EU

Új technológiai alapot hozott létre az EU

2019. november 25. 22:39, Hétfő
A szervezet így akarja felvenni a küzdelmet az amerikai és a kínai startupokkal.

A Sifted magazin cikke alapján az Európai Bizottság és az Európai Befektetési Alapok (EIF) közösen teremtették meg azt az új technológiai alapot, amelynek segítségével 2020-ban kereken 100 millió eurót akarnak befektetni a kontinensen működő technológiai vállalkozásokba. A beruházásokat két területre összpontosítják: a blokklánc technológiára és a mesterséges intelligenciára. Az Európai Unió tervei szerint további 300-400 millió eurót szereznének hozzá magánbefektetőktől. A végső cél 2 milliárd euró összegyűjtése és invesztálása, azért, hogy az EU megpróbáljon felzárkózni a technológiai beruházások területén az Amerikai Egyesült Államok és Kína mögé.

Az Atomico által nemrég kiadott State of European Tech jelentés szerint eddig a kontinensen 34 milliárd eurót fektettek be tech-cégekbe és ez minden korábbinál nagyobb összeg. Ugyanakkor Kínában több mint kétszer, míg az USA-ban háromszor ekkora pénzt invesztáltak a vállalatokba. A különbségek különösen a mesterséges intelligencia területén nagyok: a területen végrehajtott összes befektetés kétharmada folyt be az egyesült államokbeli, míg 21 százaléka a kínai társaságokba. Az európai mesterséges intelligencia cégek ezzel szemben csak a teljes összeg kevesebb, mint 10 százalékát kapták meg.

Az Ernst & Young 2019-es európai startup-barométere szerint tavaly a beruházók 21,3 milliárd eurót invesztáltak a kontinens vállalkozásaiba. Ez rekordösszeg, amely 11 százalékkal volt nagyobb a 2017-esnél. Európa startup-fővárosa London, az ottani vállalatok 5 milliárd euróhoz jutottak a befektetőktől, ez 3 százalékos növekedés volt a 2017-es összeghez képest. A második helyet Berlin, míg a harmadikat Párizs szerezte meg. A kontinensen nőtt az unikornis, vagyis az egymilliárd dollárnál többet érő startupok száma. Októberben pedig a McKinsey Globális Intézet (MGI) a legújabb kiadványában azt írta, hogy a kontinens könnyen elveszítheti a fontos technológiák kifejlesztésének területén a Kínához és az Amerikai Egyesült Államokhoz való felzárkózás esélyét. Ennek oka, hogy Európában túl kevés a technológiai befektetés, a világszerte technológiai kutatásokra kiadott összegek csupán nyolc százaléka származott a kontinensről.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások