2020 végéig lehet egyezség a digitális adóról

2020 végéig lehet egyezség a digitális adóról

2020. március 4. 09:06, Szerda
A megállapodást leginkább a G20-as államok akarják elérni.

A világ legfontosabb ipari országai minél előbb meg akarnak állapodni a nemzetközi IT-konszernekre vonatkozó digitális adóról. A konszenzuson alapuló megállapodásnak a tervek alapján 2020 végéig kell létrejönnie. Ez derült ki a G20-as államok pénzügyminisztereinek találkozója után készült 7 oldalas zárójelentésből. Az elképzelések szerint július végéig elkészül a politikai egyezség, a csoport tagjai akkor találkoznak majd a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) vezetésével Berlinben.

Olaf Scholz német pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az idén döntést kell hozniuk a kérdésben. Francia kollégája, Bruno Le Maire szintén úgy vélte, hogy a kompromisszumos megoldásnak 2020 decemberéig meg kell születnie. A kidolgozandó csomag két fő elemre épülne. Az egyik az, hogy globális minimális digitális adóval tennék kevésbé vonzóvá a nagy cégek számára az adóparadicsomokba való menekülést, míg a másik, hogy az Amazon, az Apple, a Facebook, a Google és a többi IT-óriást az eddiginél igazságosabban adóztatnának meg.

Scholz, Le Maire, Nadia Calvino spanyol gazdasági miniszter és Roberto Gualtieri olasz pénzügyminiszter közösen sürgettek gyors előrelépést az ügyben. A politikusok rámutattak, hogy ha nem lesz megfelelő cselekvés, akkor még erősebben széttöredezhet a globális adórendszer. Sok pénzről van szó, több milliárd euró adóbevételről, amelyből iskolák, kórházak és korszerű infrastruktúrák épülhetnek meg, ez a tétje a vitának. De ugyanakkor a fő kérdés az állam és a demokratikus értékek legitimációja. A G20-as országoknak elszántan, gyorsan és közösen kell cselekedniük.

Ugyanakkor a fő problémát az Amerikai Egyesült Államok jelenti, amely kategorikusan elutasítja egy globális digitális adó bevezetését, főleg azért, mert az szinte kizárólag az amerikai vállalatokra vonatkozna. Az USA egyébként már január végén megmutatta, hogy nem hagyja majd annyiban a nemzeti digitális adók bevezetését. Az Amerikai Egyesült Államok kormánya válaszintézkedést foganatosít, amennyiben a cseh parlament véglegesen megszavazza a digitális adó bevezetését - erősítette meg az USA prágai nagykövetsége.

Ángel Gurría, az OECD főtitkára a nemzeti lépésektől óvott mindenkit, mondván: a nemzeti digitális adók bevezetése feszültségeket okoz a kereskedelemben és komoly hatásokkal lehet a világgazdaságra. A szakember már korábban biztos volt abban, hogy az idén sikerül áttörést elérni egy globális digitális adó kidolgozásában.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások