Indul a Starlink-internet bétatesztje

Indul a Starlink-internet bétatesztje

2020. július 23. 09:23, Csütörtök
A SpaceX már címünkre is kíváncsi, a nyáron indulhat a privát bétateszt.

Elon Musk cége a folyamatos fellövések mellett a Starlink névre keresztelt projekt révén is szinte állandóan a hírekben szerepel, hiszen egyre-másra lövik fel az erre szánt műholdak nagyobb csoportjait, amire szükség is lesz, mivel a teljes hálózat kiépítéséhez ilyen eszközök ezreit alkalmaznák. A jelek szerint közel vagyunk a tesztelési periódushoz, ugyanis megkezdték a felhasználók elérhetőségének begyűjtését.

A projekt hivatalos oldalán eddig pusztán email címünket adhattuk meg, abban az esetben, ha jelezni kívántuk érdeklődésünket a további fejlemények iránt. A lapon nemrég azonban felbukkant egy második dobozka is, amely már a lakhely hozzávetőleges megadását teszi lehetővé, erre pedig azért van szükség, mert a privát bétateszt elindulása egyre közelebb van. Tekintettel arra, hogy ez az első körben az Egyesült Államok és Kanada területén lesz elérhető, itt még nem mindenki vehet részt a kísérletben, viszont mindenképpen fontos fejlemény, hogy a teszt maga valamikor a nyár végén rajtolhat el, ezzel pedig az első felhasználók maguk is kipróbálhatják majd a műholdak által biztosított, az ígéretek szerint akár 1 Gbps-os sebességet és nagyjából 25 ms-os késleltetést kínáló elérést.

A SpaceX jelenleg 540 műholdat sorakoztathat fel a teszthez, a hivatalos cél szerint azonban végül mintegy 12 ezer ilyen, alacsony orbitális pályán elhelyezkedő eszközből áll majd a globális hálózat, amely ennek megfelelően a Föld nagy részén megfelelő elérést biztosítana. A cég által csoportosan (50-60 körüli példányszámban) fellőtt műholdak kisebb példányok, ezek súlya darabonként 250 kg körül van, a műholdak azonban a remélt előnyök mellett komoly aggodalomra is okot adnak, hiszen a nagy szám és a fényesség miatt jelentős mértékben akadályozhatják a csillagászok munkáját – a fent belinkelt korábbi hír szerint emiatt csökkentik a fényességet, hogy mérsékeljék a jövőbeni problémákat.

Az amerikai FCC-hez eljuttatott kérelemben egyébként 30 ezer műhold szerepel, a tervek szerint azonban a globális elérés már a jövő év vége előtt elindulhat, egyelőre a sűrűbben lakott régiók hozzávetőleges lefedésével.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások