Dolgozói lakótelepeket építenek az IT-cégek

Dolgozói lakótelepeket építenek az IT-cégek

2021. február 11. 12:41, Csütörtök
A lakhatási válság miatt az informatikai cégek igyekeznek egyre több juttatást adni az alkalmazottaiknak.

A 19. évszázadtól kezdve egészen néhány évtizeddel ezelőttig nagy hagyománya volt annak, hogy az egyes vállalatok vagy üzemek külön lakótelepeket építettek a munkatársaiknak. A régi hagyomány lassan újjáéled, a mai társaságok is igyekeznek létrehozni a saját lakónegyedeiket és az azokhoz kapcsolódó különböző intézményeket, hogy így tudják magukhoz csábítani a tehetséges szakembereket. Egyes cégek akár teljes lakóövezetek felépítését is támogatják. A módszer ugyanúgy működik Európában, mint a Szilícium-völgyben.

A Microsoft 2019 januárjában jelezte, hogy félmilliárd dollárt fordít lakásépítésre Seattle városában, míg a Google egymilliárd dollárt fektetett be San Franciscóban és a környékén, s 20 000 otthont építtet. Ezt követően 2019 októberében a Facebook is bejelentette, hogy a következő tíz évben egymilliárd dollárt invesztál helyi lakásépítési projektekbe. Januárban pedig az Amazon közölte, hogy javítana az amerikai lakáshelyzeten és erre a célra több mint 2 milliárd dollárt különített el. A projekt legfontosabb célja, hogy növelni tudják a megfizethető otthonok számát az USA-ban azokban a városokban, ahol a társaság valamilyen módon jelen van.

A Német Vasút nemrég 240 dolgozójának szerzett megfizethető lakást, amelyek közül 70 Münchenben van. A cég ehhez együttműködést alakított ki a helyi lakásépítési társulásokkal. A BASF és a Volkswagen saját ingatlanpiaci vállalkozásokat működtetnek. A BASF Wohnen + Bauen 6000 otthont kezel Ludwigshafen térségében, míg a VW Immobilien összesen 9000 lakást Wolfsburgban. Ez utóbbi a 66 000 helyi otthon 13,6 százaléka.

A Német Lakásgazdálkodási Szövetség (GDW) adatai alapján az elmúlt évek törekvéseinek köszönhetően 100 000-re emelkedett a vállalatok által biztosított otthonok száma. Az 1980-as években ez a szám még 450 000 körül volt. A Siemens 2009-ben adta el az utolsó üzemi lakásait, de 2018 novemberében jelezte, hogy lesz campusa Berlinben, s hálózatba kötött ökorendszert akar kialakítani rugalmas munkakörülményekkel, társadalmi integrációval és megfizethető lakásokkal.

A szolgálati lakások újjáéledése részben arra vezethető vissza, hogy azok olcsók, így a lakhatásért nem kell komoly összegeket kifizetnie egy munkavállalónak, míg a másik, hogy azok építését könnyebben engedélyezik a városi hivatalok. Münchenben 2022-ig 500 ilyen otthont hoznak létre.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások