Kínai hiperszonikus rakéta lepte meg a világot

Kínai hiperszonikus rakéta lepte meg a világot

2021. október 19. 09:13, Kedd
A teszt nem volt teljes siker, viszont ez még így is alaposan meglepte a szakértőket.

A hiperszonikus fegyverek gyors fejlesztése zajlik a világban, az ehhez szükséges anyagi és egyéb feltételekkel rendelkező nagyhatalmak versenyéről beszélhetünk, ahogy arról legutóbb mi is írtunk. Most a kínai fél okozott komoly meglepetést, miután kiderült, hogy már korábban tesztelték saját megoldásukat.

A Financial Times számolt be arról az eredetileg még augusztusban lezajlott kínai tesztről, amelynek során a saját fejlesztésű fegyvert (rakétát) vetették be. Az amerikai lap öt különböző, a területre fókuszáló szakértőre hivatkozik, természetesen ezúttal is név nélkül, ők pedig egybehangzóan állítják, hogy az augusztusi kísérlet, annak megvalósulása, alaposan meglepte őket, mivel eddig nem tartották valószínűnek, hogy az ázsiai óriás rendelkezik az ehhez szükséges technológiai háttérrel. Mindez azt jelenti, hogy nem maga a teszt, vagyis a próbatétel lepte meg őket, hanem a technológiai ugrás, ami elengedhetetlen volt annak megkezdéséhez és lebonyolításához.

A beszámolók alapján a kínai megoldás alacsony orbitális pályán repült, ahová az ehhez szükséges rakéta juttatta el, ennek során a hiperszonikus fejlesztés megkerülte a Földet, majd pedig megkezdte a célpont megközelítését. A találat egyáltalán nem volt pontos, a kijelölt területet ugyanis nagyjából 40 kilométerrel tévesztették el, viszont ez már önmagában elengedő ahhoz, hogy a tengerentúlon megkongassák a vészharangot. Biztosak lehetünk abban, hogy a nyugati hírszerzők és elhárítók szintén igyekeznek megszerezni minden fontosabb részletet, erről pedig nyilván nem fognak minket részletesen tájékoztatni.

A teszt kapcsán megjegyzik, hogy Kína már 2019-ben felvonultatta a DF-17 típusú hiperszonikus rakétákat, nemrég pedig az oroszok mellett Észak-Korea is hasonló erőfeszítéseket tett, meglátjuk, milyen válaszlépéseket hoz majd mindez a nyugati féltekén. Az első kísérletet azonban már 2014-ben lefolytatták, amelyet két évvel később követett az orosz fél hasonló lépése. A hiperszonikus rakéták viszonylag alacsony magasságon repülnek, és óránként nagyjából 6200 kilométert képesek megtenni, ami a hangsebesség ötszöröse. Az elfogásuk éppen ezért új feladat elé állítja a légvédelmi rendszerek fejlesztőit.

A kínai külügyminisztérium tagadja, hogy hadászati rakétáról lett volna szó, Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő elmondta: a londoni lap által említett kísérlet valójában egy űrhajó újrahasználhatóságát biztosító technológia rutinszerű tesztelése volt. A teszt kulcsfontosságú az űrhajóhasználatból fakadó költségek csökkentése szempontjából, amivel az űr békés célú használatához kívánnak kényelmes és költségkímélő módot biztosítani.

Eddig az Egyesült Államokról és Oroszországról lehetett tudni, hogy hadászati célú hiperszonikus rakétát fejlesztenek. Az észak-koreai állami hírügynökség pedig szeptember utolsó napjaiban számolt be arról, hogy Phenjan is saját fejlesztésű hiperszonikus rakétát tesztelt.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások