Az AMD egyre sikeresebb

Az AMD egyre sikeresebb

2001. április 17. 18:54, Kedd
Habár egyelőre még csak a 2001-es év első negyedévén vagyunk túl, már most kijelenthető, hogy ez az év eddig nem az Intel éve. Míg a világ legnagyobb chipgyártó cégeként nyilvántartott Intel folyamatosan harcban áll a konkurens AMD-vel az egyre gyorsabb és egyre gyorsabb processzorokat illetően, addig a szakértők egyre kedvezőtlenebb jövőképet festenek le az Intel számára. Dan Niles, a Lehman Brothers piackutató cég elemzőjének április közepén nyilvánosságra hozott jelentése szerint ugyanis az Intel 2001-ben egyre nagyobb veszteségeket fog majd elszenvedni, ezzel párhuzamosan pedig a konkurens AMD előtt egy a korábbinál sokkal fényesebb jövő áll.

Az Intel mindent megtesz annak érdekében, hogy ő jöjjön ki győztesen napjaink processzorháborúiból, azonban úgy tűnik, hogy mindez kevésnek bizonyul, hiszen míg a cég a piaci részesedés növelésének érdekében egyre nagyobb árcsökkentéseket hajtott végre, és fog a jövőben is végrehajtani, valamint a Pentium 4-es processzorok gyártása is egyre olcsóbbá vált, addig eközben a cég nyeresége mélyzuhanásba kezdett. Szakértők szerint a cég a Pentium 4-es frontvonalon nem számíthat túl nagy bevételekre, így egy jó darabig még mindig az olcsóbb Pentium III lesz a cég legfőbb bevételi forrása. Ezzel egy időben pedig a konkurens AMD egyre jobban nyomul a piacon, hiszen mostanában már egyre több, számítógépek gyártásával foglalkozó cég veszi fel kínálatába az AMD-s konfigurációkat, melyek sok esetben nagyobb teljesítményt nyújtanak az Inteles rendszereknél, miközben még olcsóbbak is azoknál.

A processzorpiaccal párhuzamosan az alaplappiacot is érdemes figyelemmel kísérnünk, hiszen ez a két piaci szegmens egymással nagyon szoros kapcsolatban áll. 2001 első negyedévében az Asustek Computer, a Gigabyte Technology, valamint a Micro-Star International (MSI) cégek alaplapgyártási adatait tekintve kijelenthetjük, hogy mára az AMD processzorokat fogadó alaplapok piaci részesedése meghaladta a harminc százalékot. Az Abit Computer, valamint a Shuttle cégek esetében az AMD-s alaplapok még nagyobb részesedésben vannak jelen, hiszen ezen cégek teljes gyártókapacitásának már több mint ötven százalékát teszik az AMD-s alaplapok. Az Abit jelentései szerint az észak-amerikai, valamint az ázsiai piacon a cég Socket A-s alaplapjai hatvan százalékos részesedésre tettek szert az Inteles Abit termékek rovására.

Az persze továbbra is nyitott kérdés, hogy az év folyamán megjelenő új processzorok - mint például az új Intel Pentium 4, vagy az AMD Palomino - milyen sikeres lesz majd, azonban a jelek szerint az AMD egyre komolyabb ellenfelet jelent az Intel számára.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások