Szigorítani akarja az utazási platformok szabályozását az EU

Szigorítani akarja az utazási platformok szabályozását az EU

2023. július 24. 09:07, Hétfő
Az európai nagyvárosokban lévő lakások turistáknak való kiadása rengeteg problémát okoz, amivel a hatóságok nem tudnak mit kezdeni. A rövid távú bérleti piac szabályozására irányuló uniós javaslat előadója azt szeretné, hogy az internetes szálláskiadó platformok regisztrációkor kérjék el a vendéglátóktól annak igazolását, hogy városukban kiadható az általuk birtokolt ingatlan.

A rövid távú bérbeadással foglalkozó online platformok - mint például az Airbnb, a Booking.com vagy a Trivago - fellendítették a turisztikai ágazatot, mivel bármely ingatlantulajdonos számára lehetővé tették, hogy egyszerűen kiadhassák lakásukat az utazni vágyóknak. Ugyanakkor e platformok gyors növekedése a városközpontok átalakulásához vezetett a legnépszerűbb európai turisztikai központokban, mivel számos szálláshelyet erre a rövid távú bérbeadásra alakítottak át, ami Budapesten is a bérlakások árának emelkedéséhez, és ezen keresztül komoly lakhatási válsághoz vezetett. A jelenséget kezelni próbáló helyi hatóságok Amszterdamtól Barcelonáig olyan szabályokat vezettek be, amelyek korlátozzák, hogy egy szálláshelyet hány napra lehet kibérelni. Ezeket a szabályokat azonban nehéz betartatni a platformok által kiadott adatok nélkül.

A platformok adatmegosztása azonban a jogalap hiánya miatt korlátozott. A fő probléma a többszörös listázás, mivel személyes adatok - például a pontos cím - nélkül nem lehet tudni, hogy egy szálláshelyet melyik platformon adtak ki. Kim van Sparrentak holland törvényhozó - aki az EU Parlamentben az ügy élére állt - rövid távú bérbeadásról szóló uniós javaslata ezt a problémát hivatott kezelni, de ennél tovább is akar menni, több hatáskört biztosítva az illetékes hatóságoknak, szigorítva az utazási technológiai platformokra vonatkozó követelményeket. "Elsődleges prioritásom annak elérése, hogy a hatóságok jobban érvényesíthessék a rövid távú bérbeadásra vonatkozó helyi szabályokat a megfizethető lakhatás biztosítása érdekében. Rövid távon biztosítanunk kell, hogy az adatcsere a gyakorlatban is működjön, és hogy hatékony intézkedéseket lehessen tenni az illegális hirdetésekkel szemben" - nyilatkozta Kim van Sparrentak.

Az átláthatóság hiányának kiküszöbölése érdekében az uniós jogszabálytervezet célja a rövid távú bérbeadási platformokon kínált szálláshelyek regisztrációs folyamatának harmonizálása, amihez az uniós országoknak nemzeti szinten központi honlapot kell létrehozniuk és szálláshelyenként egyedi regisztrációs számot kell kiadniuk. A regisztrációs folyamat támogatása érdekében a tagállamoknak egy központi weboldalon keresztül nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenniük azon helyek listáját, ahol engedélyt kell erre kérni, és azon területekét, ahol a rövid távú bérbeadás tilos. A jogszabály meg fogja követelni a vendéglátóktól az emelet, a postacím, a helyrajzi szám és "minden olyan egyéb információ megadását, amely lehetővé teszi a pontos azonosítást".


Kim van Sparrentak megfizethető belvárosi lakásokat szeretne

A jelentéstervezet azt is előírja, hogy amennyiben egy adott városban engedélyezési rendszer van érvényben, az egyedi nyilvántartási számot nem lehet felhasználni a szálláshely forgalomba hozatalához, amíg az engedélyt meg nem kapták. "Tisztázni kívánom, hogy a szállásadók regisztrációs eljárása hogyan kapcsolódik össze az engedélyezési rendszerekkel. Ha van ilyen rendszer, akkor a rövid távú bérbeadásról szóló hirdetés nem jelenhet meg az interneten az engedély megadása előtt" - mondta van Sparrentak. Az előadó azt javasolja, hogy erősítsék meg az illetékes hatóságok hatáskörét a helytelen információk esetén, vagy ha komoly kétségek merülnek fel a regisztrációs szám érvényességével kapcsolatban, nevezetesen azáltal, hogy lehetőséget adnak nekik a regisztrációs szám felfüggesztésére vagy visszavonására.

Ezen túlmenően a jelentéstervezet felhatalmazza a hatóságokat arra, hogy az Airbnb-t és hasonlókat felszólítsák további információk szolgáltatására vagy a hirdetések eltávolítására például olyan hirdetések esetében, amelyek regisztrációs számát felfüggesztették. "Megerősödnek a platformok kötelezettségei az illegális hirdetések meghirdetésével kapcsolatban. Tájékoztatniuk kell a házigazdákat a hatályos szabályokról, és érvényes regisztrációs számot kell kérniük azokon a területeken, ahol regisztrációs kötelezettség van" - tette hozzá a képviselő. A jelentéstervezet továbbá előírja, hogy az illetékes hatóságok rendszeresen, legalább negyedévente végezzenek szúrópróbaszerű ellenőrzéseket, mivel ezek "elengedhetetlenek az illegális címek felderítéséhez".

Van Sparrentak képviselő azt javasolja, hogy a digitális platformoknak úgy kellene kialakítaniuk online felületeiket, hogy azokon megjelenjen a regisztrációs szám és ne csak az önbevallásokra hagyatkozzanak. Az előadó a felülvizsgálat során az uniós végrehajtó testület által figyelembe veendő elemek közé sorolta, hogy a digitális platformok mennyire voltak együttműködőek, valamint a vonatkozó adatok minőségét és hozzáférhetőségét. Az új rendeletnek nem célja, hogy befolyásolja a helyi szabályokat, ugyanakkor az Európai Unió Bírósága szerint is a hosszú távú bérlakások hiánya elleni küzdelem közérdekű okot szolgáltat a szolgáltatási irányelv értelmében.

A képviselők megállapodtak, hogy mindezektől függetlenül a regisztrációs eljárásokat "a fogadó számára ingyenessé kell tenni". Megállapodás született arról is, hogy a "kevésbé képzettek és az idősek" bevonása érdekében az online és offline jelentkezéseket is elfogadják a regisztrációs eljárásokhoz. A jogalkotási javaslatról a jelenlegi tervek szerint szeptember 17-én szavaznak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások