Bocsánatot kért a szülőktől Mark Zuckerberg

Bocsánatot kért a szülőktől Mark Zuckerberg

2024. január 31. 23:01, Szerda
A törvényhozók szerint a gyerekek nincsenek biztonságban a közösségi médiában, és a technológiai vezérigazgatók ismét ígéretet tettek arra, hogy kezelni fogják a helyzetet. Az eseményen megjelent Jason Citron, a Discord vezérigazgatója; Evan Spiegel, a Snap vezérigazgatója; Shou Zi Chew, a TikTok vezérigazgatója; Linda Yaccarino, az X vezérigazgatója; és Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója. Az amerikai szenátus igazságügyi bizottságának meghallgatásán tettek tanúvallomást, "A Big Tech és a gyermekek online szexuális kizsákmányolásának válsága" címmel. Az elnökválasztás közeledtével - és mivel az állami törvényhozók ellopják a reflektorfényt szövetségi kollégáik elől - a Kongresszus nyomást fog gyakorolni a technológiai vállalatokra.

A közösségi média nagyágyúit a Kongresszus faggatta arról, hogy termékeik milyen kockázatokat jelentenek a fiatalokra nézve. A Meta, a TikTok, a Snap, a Discord és a korábban Twitter néven ismert X vezérigazgatóinak meghallgatása időnként érzelmessé vált, két vezérigazgató bocsánatot kért, a szenátorok pedig kemény kérdéseket tettek fel. A közösségi média által károsított emberek családjai hatalmas erőnek bizonyultak a mai meghallgatáson. A vezérigazgatói vallomásokon való nevetés, a sziszegések és a csend pillanatai révén a szülők álltak középpontban, akik szerint gyermekeik a közösségi média miatt szenvedtek vagy haltak meg. Az emberek fényképeket és plakátokat tartottak fel, ezzel fokozták a feszültséget, és egyes esetekben úgy tűnt, hogy táplálják a törvényhozók támadásait a vezérigazgatók ellen. A kongresszus számos technológiai vezérigazgatói meghallgatást tartott már eddig, de most minden más tényezőnél jobban befolyásolta az eseményt, hogy ennyi szülő volt jelen a teremben.

A meghallgatás kezdetén a bizottság lejátszott egy videót, amelyben gyerekek arról beszéltek, hogy a közösségi média platformokon zaklatják őket. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója felállva kért bocsánatot a meghallgatáson részt vevő családoktól. "Sajnálom mindazt, amin keresztül kellett mennetek" - mondta. "Senkinek sem szabadna keresztülmennie azokon a dolgokon, amelyeket az Önök családjai elszenvedtek, és ezért fektetünk be olyan sokat, és folytatjuk az iparági szintű erőfeszítéseket annak érdekében, hogy senkinek ne kelljen átélnie azokat a dolgokat, amelyeket az Önök családjainak el kellett szenvednie." Válaszul Josh Hawley missouri republikánus szenátor felszólította Zuckerberget, hogy milliárdosként "kárpótolja" azokat a családokat, akiknek gyermekeit érintették a platformjai. "Az önök terméke embereket öl" - mondta Hawley Zuckerbergnek.


A kaliforniai demokrata szenátor, Laphonza Butler felszólítására a Snap vezérigazgatója, Evan Spiegel is bocsánatot kért azoktól a családoktól, akiknek gyermekei meghaltak, miután kábítószert vásároltak a Snapchaten. "Nagyon sajnálom, hogy nem tudtuk megakadályozni ezeket a tragédiákat" - mondta Spiegel, mielőtt részletezte volna, milyen erőfeszítéseket tesz a cég a fiatal felhasználók védelmében.

Marsha Blackburn szenátor szembesítette Zuckerberget a Meta belső dokumentumaival, amelyek szerint a vállalat 270 dollárra becsüli egy tinédzser felhasználó élettartamának értékét. "Hogy juthatott egyáltalán eszedbe ez a gondolat? Ez megdöbbentő számomra" - mondta Blackburn. A közönség soraiban jelen voltak gyerekvédelmi csoportok, és felkérte őket, hogy álljanak fel. Amikor ezt megtették, kiderült, hogy "Többet érek, mint 270 dollár" feliratú pólókat viselnek. "A gyerekek nem prioritás Önök számára, hanem csak termékek." - mondta Blackburn Zuckerbergnek a feszült szóváltásban.


John Kennedy louisianai republikánus szenátor szerint a Meta platformjai az "információk gyilkos mezejévé" váltak, ahol a felhasználók "egy kérdésnek csak az egyik oldalát látják". "Több mint 2 milliárd embert győztél meg arról, hogy minden személyes adatukat - minden egyes darabkáját - kiadják, cserébe azért, hogy láthassák, mit vacsoráztak szombat este a középiskolai barátaik" - mondta. Zuckerberg szerint viszont az emberek értik az alapokat, hogyan működik a közösségi média.

Amy Klobuchar minnesotai demokrata szenátor láthatóan feldúltnak tűnt, amikor olyan szülők történeteit sorolta fel, akiknek gyermekeit a közösségi médiaplatformok károsították, köztük olyan fiatalokét, akik öngyilkosságot követtek el, miután online ragadozók fenyegették őket. "Annyira elegem van ebből" - mondta Klobuchar. "Már 28 év telt el a web megjelenése óta. Egyetlen ilyen törvényjavaslatot sem fogadtunk el, mert mindenki kettős beszédet emleget. Itt az ideje, hogy valóban elfogadjuk őket."

A törvényhozók a TikTok vezérigazgatóját, Shou Chew-t többször is faggatták cége az anyavállalaton, a ByteDance-en keresztüli Kínához való kapcsolatáról, valamint arról, hogy a platform mekkora hozzáférést és befolyást biztosít a kínai kormánynak. Egy alkalommal Chew azt mondta Tom Cotton arkansasi republikánus szenátornak, hogy "véletlen egybeesés" volt, hogy egy nappal azután nevezték ki a platform vezérigazgatójává, hogy a Kínai Kommunista Párt kínai internetes befektetési alapja 1%-os részesedést vásárolt a ByteDance-ben, és így helyet kapott a leányvállalat igazgatótanácsában.

Hawley szenátor a szingapúri származású Chew-t a vállalat Kínához és annak kommunista pártjához fűződő kapcsolatairól is kérdezte, egy másik esetben pedig Ted Cruz texasi republikánus szenátor kérdésére Chew az 1989-es pekingi Tiananmen téri mészárlást "tömeges tiltakozásnak" nevezte. Bár Chew jellemzése az eseményről pontos, kihagyja az azt követő, a kínai kormány által a demokráciapárti aktivisták ellen elkövetett véres leszámolást, amelyet ma erősen cenzúráznak a kínai interneten. Későbbi tanúvallomásában Chew a Tianamen teret mészárlásként emlegette. Chew korábban a Kongresszus előtt azt vallotta, hogy a TikTok engedélyezi a Tienanmen térről szóló tartalmakat a platformján. (A TikTok nem érhető el Kínában, anyavállalata, a ByteDance azonban egy lényegében hasonló alkalmazást, a Douyint működteti Kínában.)


A Kongresszus egyre inkább vizsgálja a közösségi médiaplatformokat, mivel egyre több bizonyíték utal arra, hogy a túlzott használat és a káros tartalmak elterjedése károsíthatja a fiatalok mentális egészségét. A mai meghallgatás a közösségi médiavállalatokkal szembeni egységfrontot mutatta a törvényhozók körében, és ritka az ilyen kétpárti téma a Capitol Hillen. Graham szenátor kiemelte, hogy "szinte semmi közös nincs benne" demokrata kollégájával, Elizabeth Warren szenátorral, és hogy más a politikai filozófiája, mint a demokrata Dick Durbin szenátornak, de egyetértenek abban a kérdésben, hogy a technológia hogyan hat a társadalomra. "Elizabeth és én is úgy látjuk, hogy itt visszaélések történnek, amelyekkel foglalkozni kell. Durbin szenátor és én más politikai filozófiát vallunk, de nagyra értékelem, amit ő ebben a bizottságban tett. Nagyszerű partner volt. Minden demokrata kollégámnak nagyon-nagyon köszönöm." - mondta Graham.

Annak ellenére azonban, hogy mindkét párt szívesen szállna szembe a technológiai platformokkal, a Kongresszus még nem hozott jogszabályt a közösségi médiavállalatok szabályozására. A legtöbb intézkedés az állami törvényhozásokban és a bíróságokon zajlik, amelyek az új politikák, köztük a közösségi médiára vonatkozó korhatár-határértékek csataterévé váltak. "Belefáradtam a beszédekbe. Belefáradtam a vitákba" - mondta Graham. "A bíróságra kell mennünk. Amíg ezt nem tesszük meg, addig semmi sem fog változni. Amíg ezeket az embereket nem lehet beperelni a kárért, amit okoznak, addig az egész csak üres beszéd."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások