Lezajlott az első mesterséges intelligenciával végrehajtott légiharc

Lezajlott az első mesterséges intelligenciával végrehajtott légiharc

2024. április 19. 14:43, Péntek
Az amerikai légierő megerősítette, hogy tavaly egy teszt során egy autonóm módon irányított repülőgép szembeszállt egy emberi pilótával.

Az amerikai légierő a mesterséges intelligenciát ülteti a pilótaülésbe. A Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) egy közleményt rakott ki, mely szerint egy mesterséges intelligencia által vezérelt repülőgép sikeresen szállt szembe egy emberi pilótával egy tavaly végrehajtott légiharc során. A DARPA 2022 decemberében kezdett el kísérletezni a mesterséges intelligencia alkalmazásaival az Air Combat Evolution (ACE) program keretében. Egy olyan mesterséges intelligencia-rendszer kifejlesztésén dolgozott, amely képes önállóan vezetni egy vadászrepülőgépet, miközben betartja a légierő biztonsági protokolljait is.

Miután az MI-pilótával légiharc-szimulációkat hajtottak végre, a DARPA próbára tette eredményeit úgy, hogy az MI-rendszert a kísérleti X-62A repülőgépébe telepítette. Az MI által irányított jármű a kaliforniai Edwards légibázison szállt fel, ahol a szervezet szerint 2023 szeptemberében végrehajtotta az első sikeres légiharc-tesztet egy ember ellen. Az X-62A fedélzetén emberi pilóták voltak, akik a kezelőszervek segítségével ki tudták kapcsolni az MI-rendszert, de a DARPA szerint a pilótáknak "nem kellett használniuk a biztonsági kapcsolót". Az X-62A egy kizárólag emberi pilóta által irányított F-16-os ellen indult. Mindkét repülőgép "fej-fej melletti nagy magasságú összecsapásokat" mutatott be, és óránkénti 1200 mérföldes sebességgel 2000 láb közelébe jutott. A DARPA azonban nem közölte, hogy melyik repülőgép nyerte az összecsapást.


"A légiharc egy megoldandó probléma volt az autonóm mesterséges intelligencia rendszerek tesztelése során" - mondta Bill Gray, a légierő tesztpilóta-iskolájának vezető tesztpilótája egy nyilatkozatban. "Minden lecke, amit megtanulunk, minden feladatra érvényes az autonóm rendszereknél is." Az ügynökség eddig összesen 21 tesztrepülést hajtott végre, és a tesztek 2024-ig folytatódnak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások