Az Intel végre kiderítette miért fagynak le a 13. és 14. generációs processzorai

Az Intel végre kiderítette miért fagynak le a 13. és 14. generációs processzorai

2024. július 24. 17:47, Szerda
A cég dolga nem lesz egyszerű, mert a mikrokód frissítése nem elég a már most is összeomló vagy instabil CPU-k kijavítására.

Az Intel már több hónapja vizsgálja azokat a jelentéseket, amelyek szerint a 13. és 14. generációs csúcskategóriás asztali CPU-k (elsősorban, de nem kizárólag a Core i9-13900K és 14900K) játék közben összeomlanak. Az Intel részben kezelte a problémát azzal, hogy ragaszkodott ahhoz, hogy az alaplapgyártók termékeiken tartsák be az Intel által ajánlott alapértelmezett energiaellátási beállításokat, de a vállalat közölte, hogy még mindig dolgozik a probléma kiváltó okának azonosításán.

A vállalat most végre bejelentette, hogy lezárta a vizsgálatot, és hogy a problémát orvosló mikrokód-frissítést „a teljes validálást követően” augusztus közepén fogja elküldeni az alaplapgyártóknak. Az ilyen mikrokód-frissítésekhez általában BIOS-frissítésre van szükség, így az, hogy a javítás pontosan mikor éri el az adott alaplapot, a gyártó cégtől függ. Az Intel szerint a hibás processzorok elemzése „megerősíti, hogy a megemelkedett üzemi feszültség egy mikrokód algoritmusból ered, amely helytelen feszültségkéréseket eredményez a processzornak”. Más szóval a CPU túl sok áramot kap, ami idővel rontja a stabilitást.

A 13. vagy 14. generációs CPU-kat használók, ha nem észlelnek semmilyen problémát, a mikrokód-frissítés meg fogja akadályoznia a processzor elromlását. Ha azonban valaki már észlel stabilitási problémákat akkor "a hiba visszafordíthatatlan romlást okoz az érintett processzoroknál”, és a javítás nem fogja tudni visszafordítani a már bekövetkezett károkat.

Arról nem esett szó, hogy a 12. generációs processzorok - beleértve a Core i9-12900K-t is - ugyanezektől a problémáktól szenvednének. A 12. generációs processzorok az Intel Alder Lake architektúráját használják, míg a csúcskategóriás 13. és 14. generációs lapkák a Raptor Lake nevű módosított architektúrát használják, amely magasabb órajelekkel, valamivel több gyorsítótárral és további E-magokkal rendelkezik. Az Intel cserélni fogja a problémás CPU-kat, és a mikrokód-frissítésnek nem szabad észrevehetően befolyásolnia a CPU teljesítményét.

Az Intel külön is megerősítette azokat a spekulációkat, hogy néhány korai 13. generációs Core processzornál oxidációval kapcsolatos gyártási probléma merült fel, de a problémákat 2023-ban orvosolták, és nem kapcsolódnak a mikrokód-frissítés által javított összeomlásokhoz és instabilitáshoz.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások