Láthatáron az új fizetős zenefájl szolgáltatások

Láthatáron az új fizetős zenefájl szolgáltatások

2001. július 2. 19:59, Hétfő
[Wired] Az olyan nagy neves, és nem utolsó sorban teljesen ingyenes zenefájl cserebere szolgáltatásokat, mint amilyen például a Napster, hamarosan olyan hasonló elven működő szolgáltatások követik majd, melyekért kivétel nélkül fizetniük kell azoknak, akik igénybe kívánják venni azokat.

Természetesen a WinMX-hez, vagy az Aimsterhez hasonló ingyenes szolgáltatások is tovább működnek majd, persze ezen szolgáltatások jövője egyáltalán nem biztos, hiszen a hanglemezipari cégek egymás után perelik be az ezeket üzemeltető cégeket. A Napster napjainkban már csak vergődik, a cég vezetősége már csak abban bízik, hogy a hamarosan beinduló előfizetéses alapokon nyugvó új Napster sikeres lesz majd. Az új Napster rendszer használatáért várhatóan havonta 5-10 dollárt (1500-3000 Ft) kell majd fizetni.

Az első új előfizetéses zenefájl cserebere szolgáltatások az ígéretek szerint az idei nyár végétől lesznek majd elérhetőek, és a szakérők egybehangzó véleményes szerint ezt követően egymás után indulnak majd a hasonló szolgáltatások, hiszen ebben a piaci szegmensben egyre több cég lát fantáziát és persze nagyon sok pénzt, az persze már más kérdés, hogy a felhasználók milyen arányban fognak majd áttérni a fizetős rendszerekre. Az előrejelzések szerint az idei év végéig legalább tizenegy új előfizetéses zenefájl cserebere rendszert helyeznek majd üzembe, de várhatóan szinte mindegyik rendszernek lesz valamilyen hátránya. Néhány új szolgáltatás olymódon kívánja kódolni a zeneszámokat, hogy meggátolja azok zenei CD-re való felmásolását, valamint egyetlen új szolgáltatónál sem lesz lehetőség arra, hogy mind az öt nagyobb hanglemezipari cég felvételeit el lehessen érni, arról nem is beszélve, hogy némely szolgáltatás esetében a letölthető zeneszámok mennyisége is korlátozva lesz.

"A hanglemezipar jelenleg még nem készült fel arra, hogy bármilyen zenei anyaghoz, bárkinek korlátlan hozzáférést tudjon biztosítani. Véleményem szerint azonban a felhasználók nem lesznek túlságosan elragadtatva attól, hogy a havi előfizetési díj fejében még a legjobb esetben is a korábban a különböző zenefájl szolgáltatások segítségével elérhető zeneszámoknak legfeljebb csak a hatvan százalékához férhetnek majd hozzá legálisan" - nyilatkozta Ric Dube, a Webnoize piackutató cég szakértője.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások