Bizonytalanság övezi az Intel Pentium 4 rendszereit

Bizonytalanság övezi az Intel Pentium 4 rendszereit

2001. július 24. 13:24, Kedd
Már a Pentium 4 tavaly novemberi megjelenésekor tudni lehetett, hogy az Intel akkori legújabb processzora sajnos felemás lett. A Pentium 4 fejlesztőmérnökei megalkottak egy igazán figyelemreméltó processzort, amely elődjénél, a Pentium III-nál kategóriákkal jobb volt. Amikor azonban a chipóriás a processzor gyártásának anyagi oldalát vette nagyító alá, elkezdtek gyülekezni a viharfelhők. Az Intel szakembereinek sikerült ugyanis úgy elbonyolítani az új processzort, hogy nagyszerű teljesítménye ellenére teljesen életképtelen lett volna a piacon. A jelenleg piacon lévő Pentium 4-változat amúgy sem éppen kis magméretének kétszeresét igénylő korai változat gyártása olyan drága lett volna, hogy az Intel meg sem kockáztatta kiadását.

A Pentium 4 fejlesztőinek ehelyett ki lett adva: A processzor magméretét drasztikusan le kell csökkenteni. Mivel azonban a konkurens AMD Athlon processzorának nem volt ellenfele a piacon, a chipóriást igencsak szorította az idő. A fejlesztőmérnökök több irányból is elkezdték megcsonkítani a processzort, aminek eredménye egy felemás termék lett. Az idő rövidsége miatt az Intel szakemberei mindössze néhány nagyobb egységet vettek ki a processzor magjából, a többi egység azonban változatlan maradt. Mint azóta kiderült, ez komoly hiba volt a fejlesztők részéről, a megmaradt egységek ugyanis az eredeti tervhez voltak igazítva. A piacon megjelent, leegyszerűsített változat így a kihagyott részek miatt nem lett elég gyors, a benne lévő egységek egy része viszont az eredeti tervhez illeszkedő, immár feleslegesen összetett maradt, ezért a magméret meglehetősen nagy maradt.


A bizonyos pontokon rendkívül gyors, más területeken pedig igen visszafogott processzor a nagy magméret miatt nem gyártható elég olcsón. Az, hogy az Intel nem bukott bele a Pentium 4 projektbe, a processzor igen könnyen növelhető órajelének, valamint a hamarosan piacra kerülő 130 nm-es csíkszélességű gyártási technológiának köszönhető. A Pentium 4 új architektúrája olyan teljesítménytartalékokkal rendelkezik, amely lehetővé tette az Intel számára, hogy a processzor órajelét soha nem látott ütemben növelje, és olyan órajeltartományban üzemeltesse (1,5-2 GHz) amelyre más 180 nm-es technológiával készülő chip aligha lenne képes.


Pentium 4 mag
A Pentium 4 nagy magmérete megsokszorozta az Intel számára az új, 130 nm-es gyártási eljárás jelentőségét. Mivel az új technológiával a chipek magmérete drasztikusan lecsökken, a Pentium 4 processzor előállítási költségei jelentősen alacsonyabbá válnak. A társaság ezen érthető okból kifolyólag megfeszített ütemben dolgozik az új gyártási eljárás bevezetésén. A 130 nm-es technológia tulajdonképpen készen áll az Intel számára, a cég gyáregységeinek egy része pedig már csak a 130 nm-es tömeggyártás elkezdésére vár.

A piacon lévő, 180 nm-es technológiával készülő Willamette Pentium 4 processzorokkal ellenben az új, 130 nm-es eljárással gyártott processzorok, a Northwood Pentium 4-esek, valamint a Willamette legújabb darabjai nem a jelenlegi Socket 428 foglaltba illeszkednek, hanem egy új, Socket 478 elnevezésű változatba. A 478 lábú chipek bevezetésével a felhasználók az új Pentium 4 processzoraikhoz új alaplapot is kénytelenek lesznek venni, sőt a Socket 478 foglalatba illeszkedő processzorok jóval kisebb mérete miatt még a régi hűtők sem lesznek megfelelőek. A közelgő változások miatt az Intel legnagyobb felhasználói köre, az üzleti felhasználók egyáltalán nem sietnek a Pentium 4 vásárlással. Az üzleti felhasználók nem vesznek zsákbamacskát, kizárólag stabil, kiforrott platformokkal foglalkoznak. A számos, Pentium 4-et illető változtatás árnyékában az üzleti felhasználók nem költenek Pentium 4-es rendszerre, amíg egy stabil állapot ki nem alakul - mondják az elemzők.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások